10.08.2012 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Se silou a rychlostí legendy

Výraz Hustler má více významů. Mnozí si představí třeba časopis pro pány, osudy jehož vydavatele Larryho Flynta převedl na stříbrné plátno v roce 1996 Miloš Forman. Pro fandy letectví je Hustler přezdívkou legendárního silného a rychlého nadzvukového bombardéru B-58, který poprvé vzlétl v roce 1956…

Znalcům komunální techniky se vybaví název žací techniky s nulovým poloměrem otáčení, zvané též zero-turn. Jejich výrobce se přihlásil k pojmenování zmíněného letounu právě z důvodu jeho síly a rychlosti. Zastoupení americké žací techniky Hustler Turf Equipment pro Českou republiku převzala letos na jaře jindřichohradecká společnost SOME Jindřichův Hradec, s. r. o., pravidelný a častý host na stránkách Komunální techniky.

Dvakrát první na světě

Rodinnou společnost současného názvu EXCEL Industries založil v roce 1960 Roy Mullet zpočátku na výrobu zemědělských strojů a příslušenství. Významným mezníkem byl rok 1964, kdy firma jako první na světě představila sekačku s nulovým poloměrem otáčení – model 36. Od té doby se začala soustřeďovat výhradně na tyto produkty.
Díky úzké specializaci na techniku zero-turn se sortiment postupně rozvíjel a narůstal až do dnešní podoby deseti modelových řad s různými motory (benzinové – především Kawasaki o výkonech 14 až 31 k a dieselový Shibaura 25 k) a žacími ústrojími, což v součtu obnáší kolem čtyř desítek modifikací. V roce 2008 uvedla firma na trh vřetenové sekačky na údržbu golfových hřišť a hlavně opět jako první na světě sekačku s nulovým poloměrem otáčení s elektrickým pohonem. Tento model zvaný ZEON je určen pro domácí využití. O dva roky později následovaly žací stroje s nulovým poloměrem otáčení BigDog Mowers určené výhradně pro americký trh. Dnes se firma řadí mezi top americké výrobce žací techniky tohoto typu.
Společnost EXCEL Industries sídlí a vyrábí na pozemcích o rozloze 26 000 m2 ve městě Hesston (stát Kansas) a zaměstnává 390 lidí. Loni dodala na trh zhruba 32 000 strojů a její celkové příjmy vyšplhaly na 157 milionů dolarů. V USA působí 1500 dealerů, které doplňuje 26 distributorů po celém světě. Dvě třetiny exportu pojme Austrálie a Nový Zéland, necelou jednu třetinu Evropa (vede s 35 % Dánsko, dále 13 % Francie, 11% Irsko a Itálie…), zbytek putuje do například do Jihoafrické republiky, Kanady a latinskoamerických zemí.

Mulčování má navrch

„Na tuzemském trhu již delší dobu prodáváme sekačky se sběrem od firmy BCS, ale v portfoliu nám doposud chyběly jednoúčelové mulčovací stroje. Začali jsme se o ně vážně zajímat především na základě stále častějších požadavků našich zákazníků na obratnou a produktivní žací techniku. První se ozvala v roce 2009 společnost MIHOS, která se stará o údržbu Jindřichova Hradce. Dodali jsme jí stroj Hustler, model Super Z. Po zkušenostech s kvalitně odvedenou prací a bezporuchovým provozem ze dvou sezón, kdy jsme uživateli dodávali pouze nože a klínové řemeny, jsme se rozhodli zaplnit mezeru v nabídce a pokusili se získat zastoupení právě pro amerického výrobce Hustler. Shodou okolností nás v té době kontaktoval i samotný výrobce, takže jsme se vlastně střetli na půli cesty. I když jde o u nás poměrně neznámou značku, ve světě je tomu naopak,“ vysvětlil Jan Matoušek, produkt manažer firmy SOME Jindřichův Hradec a pokračoval:
„Stroje s nulovým poloměrem otáčení naleznou uplatnění u všech měst a obcí, kde se nacházejí plochy vhodné pro mulčování, i když u nás doposud převládá technologie sekání se sběrem. Stále více lidí z branže však počítá, kolik stojí manipulace se zelenou hmotou včetně odvozu do kompostárny. Přestože je při uplatnění mulčování potřeba i dvojnásobný počet sečí v porovnání se sběrem, stejně se první způsob údržby zeleně vyplatí. Vítězí produktivita, kdy sice rostou náklady na obsluhu i pohonné hmoty, ale plochy jsou ošetřeny daleko rychleji a navzdory mnohým předsudkům i dobře vypadají. V konečném součtu se zkrátka vyplatí mulčování.“

Pro malé i rozlehlé plochy

Společným jmenovatelem žací techniky Hustler, který ji odlišuje od konkurenčních výrobků, je velmi silný svařovaný ocelový rám s vnitřní výztuhou – tedy bez jakéhokoliv šroubovaného spoje. Stroj je tak tuhý, pevný, kompaktní, pohodlný a dobře ovladatelný. Výhodou nerozebíratelného rámu je také snadná přístupnost k jednotlivým servisním místům. Nízké těžiště zajišťuje dobrou stabilitu a svahovou dostupnost až 25°. Velmi úsporný a jednoduchý je design beroucí ohled především na maximální funkčnost stroje. Pákové ovládání Smoothtrack Steering je velice citlivé a přesné a ve prospěch plynulosti provozu. Každé hnané kolo má svůj hydromotor, rozvody jsou řešeny klínovými řemeny.
První žací stroje Hustler si společnost SOME objednala letos v březnu a zanedlouho uspořádala na jindřichohradeckém letišti první promo akci pro firemní prodejce a obchodní partnery. „Další přehlídky připravujeme pro uživatele našich sekaček se sběrem, abychom jim nabídli i jinou alternativu pro údržbu zelených ploch. Pochopitelně jsme zatím neobjednali celou výrobkovou řadu strojů Hustler. Lacinější model Sport nabídneme širokému okruhu zájemců, kteří pečují o menší plochy, a pro domácí uživatele. Zákazníkům z řad podniků technických služeb, starajících se o rozsáhlejší plochy, jsme dovezli dva profesionální modely: levnější FasTrak Super Duty a velmi výkonný typ Super Z. Tu nejvyšší třídu zastupuje nejrobustnější model Hustler Z diesel s motorem Shibaura o výkonu 25 k. Ke všem strojům je k dispozici jak mulčovací sada, tak systém sečení s bočním nebo zadním odhozem,“ uzavřel Jan Matoušek.
Jednotlivé modely této novinky na Českém trhu – žací techniky s nulovým poloměrem otáčení Hustler – představíme příště.

Popisek:
První předvádění techniky Hustler uspořádala společnost SOME letos v březnu na jindřichohradeckém letišti

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down