Samostatná Petržalka: Mestská časť, ktorá má najviac strojov

Petržalka si robí údržbu sama a podľa jej zamestnancov na referáte technických činností je to „trefa“ do čierneho. Darí sa im skvele - s desiatkami komunálnych pomocníkov, šikovnými ľuďmi a flotilou Avantov, ktorá sa na Slovensku nikde inde nevidí.

Mestská časť Bratislava – Petržalka je jednou z najväčších slovenských samospráv s viac ako 120 tisíc obyvateľmi. Okrem toho je jednou z najhustejšie obývaných oblastí na Slovensku a dokonca v strednej Európe. Gro Petržalky sú zastavané územia panelovými domami, no napriek tomu je tu dostatok zelene, dokonca dve jazerá – Veľký Draždiak a Malý Draždiak. Málokto by odhadol správne číslo zelených plôch, ktoré sa tu nachádza a o ktoré sa treba nepretržite starať – takmer dva milióny metrov štvorcových. To už je riadna plocha a na ňu treba okrem šikovných ľudí a kvalitnej komunálnej techniky i dokonalú logistiku, aby dokázala byť využitá každá pracovná hodina.

Petržalka sa „servisuje“ sama

Zaužívanou schémou väčšiny slovenských samospráv je model, že pre verejno-prospešné služby sa zriadi miestny podnik. Petržalka funguje „inak“ a všetku údržbu si robí sama. „Ako referát technických činností patríme pod mestskú časť Bratislava Petržalka a sme priamo ich zamestnanci,“ vraví Róbert Marek, ktorý je poverený vedením oddelenia správy verejných priestranstiev a hrdo dodáva: „My máme najlepšieho starostu na Slovensku, Jána Hrčka.“

Petržalský starosta totiž zastáva teóriu, že robiť veci vo vlastnej réžii je lacnejšie aj lepšie ako realizovať tieto práce cez externé firmy. Síce zo začiatku to bolo drahšie, lebo bolo potrebné nakúpiť techniku, dnes sa môže referát pochváliť takmer 170 zamestnancami. Aj čo sa týka strojov, drží Petržalka dnes už rekord. „Čo sa týka komunálnej techniky, ako mestská časť máme najviac strojov zo Slovenska.Máme tu stroje za 1, 5 milióna eur. Nakupujeme ich aj na Slovensku, ale väčšinou v Nemecku, Holandsku... V júni vďaka rozpočtovému opatreniu očakávame financie, takže plánujeme nakúpiť ďalšie stroje. Obhospodarujeme napríklad aj tisícku smetných košov v Petržalke, ktoré sa každý deň čistia a vyberajú. Kvôli tomu sú neustále v teréne tri nonstop jazdiace autá jazdia nonstop, takže plánujú sa kúpiť nakúpiť nové autá na túto činnosť, ale aj ďalšie Avanty na zimnú údržbu či valníky,“ dodáva Róbert Marek.

Leto v plnom prúde

Ako vysvetľuje koordinátor Milan Gálik, ktorý má pod palcom udržiavanie verejných priestranstiev, roboty je tu „požehnane“. „Od kosenia trávy, údržby kríkov, orezávania stromov, parkovacej politiky, čistenia maľovania parkovacích miest, osádzania nových značiek, tam, ktoré sú už staršie a nevyhovujú predpisom, cez čistenie kanálov na odtokovú vodu popri cestách či po jednotlivé opravy od materských škôl až po údržbu verejných detských ihrísk, kde sa robí údržba od čistenia, kosenia, prehrabávania piesku po opravy herných prvkov. Celkovo udržujeme plochu 1 793 000 metrov štvorcových,“ upresňuje.

Letná údržba podľa jeho slov začína prvou kosbou a  závisí od toho, ako je na tom počasie. „Momentálne je máj a my už máme tretiu kosbu. Väčšinou to vychádza do leta, kedy vystúpia najvyššie teploty a zastaví sa rast trávy, na päť kosieb. Ročne to vychádza na sedem až osem kosieb. Teraz je napríklad aktívnych 26 kosačiek a vypomáhajú aj tri menšie traktory, a ak je to nutné, vieme nasadiť ešte ďalších sedem strojov,“ dodáva Milan Gálik.

Flotila zelených Avantov

Pri prechádzke priestormi a garážami sídla referátu zaujme medzi komunálnymi pomocníkmi celá flotila nakladačov Avant s napohľad nekonečnými „zásobami“ prídavných zariadení Avant, ktoré sú úhľadne zoradené v exteriérových regáloch.  „Keď som v marci 2020 nastúpil sem do zamestnania,boli tu dva Avanty. Postupne sa dokupovali ďalšie aj s potrebným náradím.Dnes ich máme dokopy sedem, z toho sú štyri veľké - jeden Avant 860i a tri Avanty760i, jeden stredný Avant 423 a dva mininakladače Avant 225,“ vymenúva Milan Gálik a približuje aj ich využitie.

Foto: Viac ako 25 druhov rôznych typov prídavných zariadení pre Avant robí z neho multifunkčného pomocníka po celý rok

Avanty sú multifunkčné stroje a vieme s nimi robiť všetky práce, ktoré potrebujeme. S veľkými sa chodí napríklad nakladať drevo po pilčíkoch, pri pokládke trávnikov, na vozenie zeminy a materiálu, na vykladanie paliet, vŕtanie a čistenie kanálov, navŕtavanie značiek na osadenie...Máme aj podkop, takže dokážemes i vykopávať potrubie alebo drážky k potrubiu a mnoho iného. Avant 423 je určený pre záhradníkov na čistenie, vertikutátorovanie a prevzdušňovanie trávnikov, aby boli hustejšie. Dva malé Avanty 225 používame pri zimnej údržbe, oba sú agregované zimnou zametacou kefou a posypovou nadstavbou. Z tejto rady plánujeme dokúpiť ešte asi štyri až šesť kusov na doplnenie techniky pre zimnú údržbu,“ prezrádza Gálik a pokračuje v rozprávaní o tom, na čo všetko dokážu Avant využiť.

„Keďže máme pre Avant aj kosačku, používame ho na kosenie veľkých plôch. Okrem toho sme si zadovážili aj čistiace kefy so zberom odpadu na zametanie chodníkov, máme zbíjačku na betón, vrtáky, vapku na čistenie, tri frézy na pne. Paletu náradia uzatvorím tým, že máme i dva prívesy pre Avant, čím sa tento stroj stal úplne samostatným.Strojník si vie vďaka tomu vyviesť náradie, samostatne vonku robiť a to čo urobí, si vie aj naložiť a odviesť,“ dodáva na záver.*