Stálou platnost má přísloví o tom, že nevstoupíš dvakrát do téže řeky. Stejně jako jinde, také zde výjimka potvrzuje pravidlo. Přijeli jsme se o ní v praxi přesvědčit do Želechovic nad Dřevnicí (okres Zlín), kde tam vkročili podruhé, úmyslně a s jasným cílem.
„Obec Želechovice nad Dřevnicí má asi 1900 obyvatel a zaujímá katastrální rozlohu 1600 hektarů. Je velmi mladá, vznikla až v roce 2009 oddělením od Zlína. V této souvislosti jsme se museli postarat také o činnosti, které u nás dřív odváděly technické služby města. Bylo třeba přijmout zaměstnance a vybavit je technikou,“ říká starosta Želechovic nad Dřevnicí Bc. Michal Špendlík a pokračuje:
„Do vlastnictví obce patří většina vnitřních silničních komunikací, tedy místní a účelové. Na jejich údržbu nemáme kapacity, a tak si najímáme různé specializované firmy. O všechny chodníky o celkové délce asi pět kilometrů však komplexně pečujeme po celý rok sami. Jedná se o sezónní úklid a zimní údržbu s posypem solí, popřípadě směsí soli a písku. To je naše rozhodující činnost v komunální oblasti. Těší mě, že od roku 2009 došlo v tomto směru k výraznému posunu k lepšímu a všechny chodníky jsou neustále schůdné i v období zvýšené sněhové nadílky. Tuto skutečnost máme podepřenou ohlasy obyvatel.“
Jedním z prvních strojů ve službách Želechovic nad Dřevnicí byl nosič Stiga Park, nyní nazvaný Park Pro. Jeho hlavní nevýhodou byla absence kabiny, proto se musela obsluha pro práci v zimě náležitě obléci. Jako výhodu zmínil starosta možnost celoročního nasazení. V létě stroj sloužil jako sekačka, přesněji mulčovač, v zimě odklízel sníh.
Pro zvýšení komfortu obsluhy i produktivity práce si v obci pořídili v roce 2011 výkonnější profesionální stroj s kabinou, tehdy s označením Titan 32 Hydro. To se už dostáváme k zmíněnému druhému kroku do stejné řeky (vezmeme-li do úvahy stroj Stiga Park od stejného výrobce, vlastně již třetímu). Od loňského dubna totiž pracuje, především z důvodu častěji se opakujících netěsností v hydraulickém systému a opotřebovaných závěsů původního stroje a kvůli dosažení ještě vyššího komfortu obsluhy, ve prospěch obce univerzální nosič nářadí Titan 740 DCR, vylepšený následovník modelu 32 Hydro.
Na chodnících se v Želechovicích nad Dřevnicí nejvíc osvědčil válcový kartáč. Když se začne s údržbou včas, nemůže se stát, že by na nich vznikla zašlapaná vrstva sněhu, která nejde odstranit. Je-li sněžení silné, v obci zapřahují za nosič vozík s posypovým materiálem pro ošetření kritických míst a kopcovitého terénu.
„Ke kartáčování chodníků dodám několik postřehů. Jak už bylo uvedeno, základem je začít s úklidem sněhu včas. Je třeba si uvědomit, že nikde není ideálně rovný povrch. Odmetací kartáč kopíruje terén a je tak schopný odstranit sníh z celé plochy, což je také předností třeba pro dobrý průjezd kočárků. Naproti tomu s radlicí sníh tlačíte a vyplňujete jím spáry a prohlubně na chodníku. Doslova pohromou pro pluh je žulová dlažba, na niž zůstane tenký a kluzký film sněhu. Nárazy radlice jdou do stroje, čímž trpí nejen technika, ale i obsluha. Kartáč nám vydrží při zimní údržbě asi dvě a půl sezóny, a ještě ho poté využijeme při jarním úklidu zbytků posypu. Zkušenosti ukazují, že jsme zvolili dobře a do jiného způsobu zimní údržby bychom už nešli,“ loučí se starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík.*
(Podrobnosti v Komunální technice 6/2018)