01.08.2011 | 11:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

S důrazem na konstrukci příkopových ramen

Můžeme říci, že k povinné výbavě všech organizací, které se starají během jarních až podzimních měsíců o údržbu veřejných komunikací a jejich bezprostředního okolí, patří různé typy a provedení příkopových vyžínacích ramen. Ta se dodávají v různém provedení. Základní skupiny tohoto příslušenství můžeme rozdělit na modely agregované do tříbodového závěsu trakčního prostředku, další skupinou jsou modely pevně spojené s energetickým prostředkem, případně agregované prostřednictvím speciálních nosníků a konzol.

Výhodou první jmenované skupiny je především univerzální použití, kdy je možné klasické zemědělské kolové traktory a systémové nosiče využít rovněž v komunálním sektoru bez nutnosti speciálních úprav. To samé platí pro různé komunální nosiče a traktory klasické konstrukce. Druhý systém spojení se využívá zejména u modelů určených pro trvalé spojení s energetickými prostředky s důrazem na masivnější konstrukci a speciální konstrukce příkopových ramen. Mezi výrobce takových příkopových ramen patří rovněž francouzská značka Rousseau, jejíž některé modely z jinak velmi široké nabídky si v následujícím článku krátce představíme. Kromě příkopových ramen tento výrobce také vyvíjí a vyrábí například boční horizontální mulčovače.

 

Arthéa kompaktních rozměrů

Jako kompaktní řadu příkopových vyžínacích ramen určených zejména pro menší a kompaktní zemědělské, sadařské a komunální traktory nabízí výrobce modelovou řadu Arthéa s modely Arthéa 420 Compacte o základní hmotnosti 650 kg a Arthéa 460, jehož základní hmotnost dosahuje 690 kg. Pohon příkopových ramen je od vývodového hřídele trakčního prostředku, a to v režimu 540 ot/min a součástí konstrukce je vlastní hydraulický okruh s nádrží o objemu 110 l hydraulického oleje, přičemž požadovaný příkon pro pohon pracovního ústrojí udávaný výrobcem dosahuje 31 kW (42 k). Rovněž rotor mulčovací hlavy umístěné na konci vyžínacího ramene je poháněn hydraulicky přídavným hydraulickým motorem. Hlava samotná je uložena tak, aby bylo zajištěno kopírování nerovností terénu, její způsob zavěšení označuje výrobce jako DSR, tj. double sens de rotation. Oba modely pak nabízejí natáčení pracovní sekce v rozsahu 180°. Šířka vyžínací hlavy činí 1000 mm a pracovním ústrojím je v tomto případě horizontální rotor osazený výkyvně uloženými čepelemi v základním provedení v počtu 36 kusů. Z hlediska pracovní sekce nabízí výrobce různé varianty, alternativou může být jakási žací lišta s pracovními disky (konstrukcí připomínající diskové žací lišty), kdy je každý osazen dvojicí kyvně uložených čepelí.

Ovládání pracovních funkcí v základním provedení zajišťuje obsluha mechanicky prostřednictvím vícepákového ovladače, na přání dodává výrobce komfortní elektrické ovládání prostřednictvím joysticku. Co se agregace v tříbodového závěsu týká, je závěs doplněný o mechanickou bezpečnostní pojistku pro případ nárazu na překážku, což omezuje případné poškození. Číselné označení odpovídá možnostem těchto ramen z hlediska maximálního dosahu, a to v horizontální, tedy vodorovné poloze. Maximální dosah činí v případě modelu 420 Compacte 4,17 m a maximální dosah ramene ve vertikální, chcete-li svislé poloze, činí 4,84 m. V případě modelů 460 činí maximální horizontální dosah 4,62 m a maximální vertikální dosah představuje 4,53 m. Co se rozměrů týká, důležitým údajem v tomto segmentu je rovněž informace o celkové přepravní šířce, která v případě modelu 420 činí díky geometrii a konstrukci samotného ramene 1,3 m a model 460 nabízí přepravní šířku 1,93 m, což odpovídá agregaci zejména s kompaktními a menšími kolovými traktory, komunálními a speciálními energetickými prostředky.

 

Řada Agora v šesti modelech

Další vybranou modelovou řadu představují modely dodávané pod obchodním názvem Agora, které se vyrábějí ve dvou základních modelových skupinách. První skupina strojů vyžaduje podle údajů výrobce příkon 37 kW (50 k) a charakterizuje jí především pracovní sekce s rotorem o šířce 1200 mm, který je v základním provedení opatřený 60 čepelemi ve tvaru písmene Y a podle výrobce je pohon příkopových ramen této kategorie zajištěn od vývodového hřídele v režimu 540 ot/min. Druhou skupinu strojů pak představují modely vyžadující příkon 44 kW (60 k) a mulčovací hlava nabízí taktéž rotor o šířce 1200 mm osazený 60 kusy pracovních orgánů, avšak zde jde o provedení s kladivy. Pohon těchto modelů je taktéž od vývodového hřídele, avšak v režimu 1000 ot/min. Společnými znaky výše uvedených skupin příkopových ramen jsou vlastní hydraulický okruh s nádrží hydraulického oleje o objemu 110 l, systém zavěšení mulčovací hlavy DSR, možnost natáčení pracovní sekce v rozsahu 200° a samotné příkopové rameno je opatřeno přídavným hydraulickým válcem, který umožňuje jeho vychýlení směrem vzad v rozsahu 110°. Také zde se příkopová ramena agregují prostřednictvím tříbodového závěsu, ovládání ve standardní výbavě je mechanické, na přání je opět možné dodat elektrické ovládání s multifunkčním joystickem. Co se pracovního horizontálního rotoru týká, také zde se nabízí různé varianty pracovních orgánů, přičemž další z možností může být nahrazení mulčovací hlavy adaptérem s okružními pilami pro ořezávání větví stromů.

Jak již bylo řečeno, řada Agora nabízí celkem šest základních modelů s typovým označením 450 P, 500 P, 550 P, 450 PA, 500 PA a 550 PA. Modely s označením P jsou osazeny „přímým“ ramenem, zatímco modely PA „zakřiveným“ nosným ramenem, na jehož konci je mulčovací hlava. Modely s označením 450 nabízejí maximální dosah ramene v horizontální poloze 4,56 m a v poloze vertikální 5,73 m, základní hmotnost činí 1150 kg a přepravní šířka představuje hodnotu 2,11 m v případě typu 450 P a v případě typu 450 PA dosahuje 2,29 m. Příkopová ramena s typovým označením 500 jsou konstruována tak, že jejich maximální horizontální dosah činí 5,03 m a vertikální dosah představuje hodnotu 6,35 m. Základní hmotnost ramen s typovým označením 500 činí 1200 kg a přepravní šířka je u modelu 500 P 2,35 m a v případě typu 500 PA 2,3 m. Nabídku uzavírají modely s číselným označením 550, u kterých činí maximální horizontální dosah 5,51 m a vertikální dosah představuje hodnotu 6,81 m. Základní hmotnost těchto modelů je pak 1250 kg, přepravní šířka příkopového ramene s označením 550 P dosahuje 2,37 m a u modelu 550 PA je tato hodnota podle údajů výrobce 2,32 m. 

 

Do třetice je tady Thénor

Poslední výrobní řadou, kterou tento článek představí, je modelová řada Thénor, která zahrnuje celkem 11 základních modelů určených svou konstrukcí a provedením pro trakční a energetické prostředky o výkonu 48 kW (65 k) v případě pohonu vývodovým hřídelem v režimu 540 otáček, nebo 60 kW (82 k) v případě režimu vývodového hřídele 1000 otáček za minutu. Také tyto modely jsou opatřeny vlastním hydraulickým okruhem a objem olejové nádrže představuje již 135 l. V základním provedení už nalezneme elektrické ovládání, které se dodává u výše zmiňovaných modelových řad na přání. Mulčovací hlava těchto příkopových ramen se vyrábí v základním provedení o šířce rotoru 1200 mm a na přání se dodávají šířky 1250 a1600 mm. Rotor o šířce 1200 mm označuje výrobce jako univerzální a tento rotor osazuje v základním provedení čepelemi ve tvaru písmene Y. Pracovní otáčky jsou na úrovni 3000 ot/min a pohon je hydraulický, avšak využívá přídavnou hnací řemenici s ozubeným klínovým řemenem. Průměr rotoru dosahuje v případě řady Thénor 410 mm, průměr kopírovacího opěrného zadního válce činí v základním provedení 140 mm, přičemž na přání dodává výrobce další dva alternativní válce. Jejich průměr činí buď 114 mm, nebo 168 mm. Také v tomto případě je mulčovací hlava hydraulicky polohovatelná a nastavitelná za účelem přizpůsobení se terénním nerovnostem a náklonu ošetřované plochy v úhlu 220°, samotné rameno je možné obdobně jako v případě typů Agora vychýlit směrem vzad v rozsahu 110°.

Agregace příkopových ramen s energetickým prostředkem je zajištěna prostřednictvím konzole, a to v pevném spojení s podvozkem trakčního prostředku nebo s konzolou, kterou výrobce označuje jako víceúčelovou. Součástí konstrukce je případné závaží pro zajištění vyšší stability celé soupravy. Samotná ramena se dodávají v několika typech a provedeních. Na první pohled je patrné, že nabízejí širokou variabilitu a také možnosti nastavení díky několika hydraulickým válcům, kdy ramena jsou tvořena několika sekcemi. Můžeme se setkat se čtyřmi základními skupinami modelů, které se odlišují například geometrií a provedením samotného ramene a také zde se setkáme s označeními P, PA, PL a L. Řada P nabízí příkopová ramena a typovým označením 510 P, 560 P a 610 P, která charakterizuje maximální dosah v horizontální poloze 5,18 až 6,21 m a maximální dosah ve vertikální poloze 5,69 až 6,7 m a celková hmotnost podle údajů výrobce činí 1850 až 2050 kg. Taktéž modely označené písmeny PA mají typové označení 510, 560 a 610 s obdobnými parametry z hlediska maximálních dosahů ve vodorovné a svislé poloze, avšak jejich celková hmotnost dosahuje podle údajů výrobce 1900 až 2100 kg. Stejné parametry můžeme nalézt rovněž v případě modelů s označením PL s typy 510, 560 a 610, jejichž celková hmotnost činí podle typu 2000 až 2200 kg. Nabídku uzavírá dvojice modelů s typovým označením 510 L a 560 L, první jmenovaný nabízí maximální horizontální dosah na úrovni 5,39 m a vertikální dosah činí maximálně 5,9 m, zatímco u typu 560 L činí tyto hodnoty 5,7, popřípadě 6,2 m. Celková hmotnost dosahuje podle výrobce 1800, respektive 1900 kg. Přepravní výška modelů Thénor P a PA dosahuje v závislosti na konkrétním modelu 3,49 až 3,9 m v případě typů P, transportní výška typů PL činí 3,19 až 3,49 m a stejná výška příkopových ramen 510 L a 560 L činí 3,19, respektive 3,29 m.

 

Ing. Filip Javorek

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 7/11 časopisu Komunální technika

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down