Již více než šedesát let působí na světových trzích značka Bobcat. V její nabídce najdeme smykem řízené nakladače, teleskopické manipulátory i kompaktní rypadla. Od roku 2001 má výrobce uvedené profesionální techniky svoje zázemí v České republice v areálu na okraji Dobříše, kde se většina produktů nejen vyrábí, ale probíhá zde i jejich vývoj.
V Dobříši se postupem let vytvořila evropská centrála s moderním inovačním centrem a zdejší provoz zajišťuje výrobu zhruba 95 procent bagrů, které se exportují do celého světa. „Nové modely jsou konstruovány především pro potřeby evropských uživatelů a reagují na ohlasy z praxe. A jednoznačným evropským trendem posledních let je tlak na snížení emisí, s čímž souvisí i elektrifikace, jelikož se vyskytují provozy, které potřebují zcela bezemisní stroje. Tento trend se objevil nejdříve v severských zemích, ale momentálně se prosazuje prakticky v celé západní Evropě. Proto jsme se rozhodli na tyto požadavky s předstihem reagovat,“ říká úvodem Jaroslav Fišer, ředitel produktové řady minirypadel Bobcat pro oblast EMEA (souhrnné označení regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky).
Při práci ve vnitřních prostorách, například demolicích a sklepních pracích, jsou obvykle stanoveny specifické požadavky. Až do dnešní doby neexistovalo žádné standardní řešení – mnoho úkolů bylo nutné zajistit ručně s méně efektivními nástroji, nebo s neoriginálními přestavbami strojů od lokálních výrobců, které však často nesplňovaly požadované normy.
„Na základě průzkumu trhu a zájmu zákazníků si myslíme, že kategorie jednotunových elektrických minirypadel má v praxi největší potenciál – je ideální například pro vnitřní demoliční práce,“ vysvětluje Jaroslav Fišer a dodává: „Navíc elektrifikace nejmenšího vyráběného modelu byla pro naše konstruktéry technologickým oříškem a velkou výzvou. Co se technicky zvládne a fyzicky vejde do malého stroje, určitě dokážeme jednodušeji i na větším. S touto myšlenkou jsme začali pracovat zhruba před pěti lety a na veletrhu Bauma v roce 2016 společnost Bobcat přitáhla velkou pozornost návštěvníků svým prototypem E10e, který se stal průkopníkem v odvětví elektrických strojů včetně rypadel.“
Díky pozitivním reakcím vznikl vývojový projekt a v Inovačním centru Doosan Bobcat EMEA v Dobříši na Příbramsku postupem doby prošlo nové elektrické minirypadlo řadou testů. „Sedm prototypů testujeme prakticky denně v různých podmínkách a simulacích provozu. Zatím vše probíhá dobře, takže se dá předpokládat, že během července budou vyrobeny první kusy a od srpna může být zahájen prodej. Po proškolení vybraných dealerů a zajištění odpovídajícího zázemí a servisu poputují první stroje nejdříve na sever Evropy, další pak do Nizozemska a Německa. V České republice by se měl první elektrický stroj objevit během roku 2020. Poptávka začíná být velká a výroba musí nabíhat postupně. I když jde o modifikaci dosud vyráběného zařízení s dieselovým motorem, je třeba zajistit hlavně plynulé dodávky kvalitních specifických komponentů,“ plánuje Jaroslav Fišer.*
Více v časopisu Komunální technika 7/2019.