Technika pro efektivní a bezpečnou práci

Mnozí z nás dnes čelí novým výzvám. Bude potřeba se jim postavit čelem a využít veškerého potenciálu. Kdo nyní řeší otázku zvyšování efektivity, snižování nákladů, vyšší bezpečnosti a kvalitnějšího pracovního prostředí, měl by se začíst do následujících řádků.

Jejich cílem je poskytnout i jiný pohled na využívání současných technologií a nastínit, jak s jejich pomocí můžete profitovat.

Nakladače

Ať je nazýváme, jak chceme – nakladače, mininakladače, kompaktní nosiče – mají mnoho jmen, výhody jsou stejné. Tyto stroje mohou využívat zahradníci, údržbáři krajiny, stavební firmy, farmy a zemědělské podniky, sady, komunální služby, půjčovny, soukromé osoby a subjekty z mnoha dalších odvětví. Shrňme si pozitiva nakladačů do několika bodů.

  1. Podstatně redukují manuální práci. Místo tahání nebo přenášení klád a větví ke štěpkovači pomohou s touto těžkou prací. Vše je pro zaměstnance snazší a mohou se soustředit se na další činnosti, a to nejenom při přenášení a převážení materiálu, ale i srovnávání terénu, mulčování, kopání a dalších úkolech.
  2. Zvyšují produktivitu. Nakladače mohou pracovat v mnohem vyšším tempu, než dokáže jakýkoliv zaměstnanec. Tím se výrazně zvyšuje produktivita.
  3. Pracují tam, kde ostatní stroje nemohou. Řada mininakladačů Vermeer se šířkou od 91 do 101 cm se dostane i tam, kde se kvůli velikosti ostatní technika pohybovat nemůže, a to při zachování skvělých parametrů stroje, co se týká nosné síly a kapacity hydrauliky.
  4. Vytvářejí bezpečnější pracovní prostředí. Riziko poranění, potíže se zády při zvedání těžkých břemen, to vše nechte na nakladači Vermeer. Snižuje se tak pravděpodobnost, že zaměstnanci budou mít bolesti a poranění, které s tímto typem práce souvisí.
  5. Porovnání ceny a výhod. Srovnejte, jaké náklady na práci má zaměstnanec proti nákladům nakladače za stejnou práci (cena, rychlost, produktivita, bezpečnost…). Nebo se na to podívejte i jinak. Pomocí nakladače se zvýší produktivita, která pomůže rychleji dokončit zakázku. Díky tomu získáte další nebo můžete rychleji zahájit jinou zakázku. To přinese další příjmy.
  6. Rozšíření nabídky služeb. Příjezdem na staveniště s nakladačem Vermeer zvyšujete šanci na zvládnutí větší porce práce. Množství volitelného příslušenství, které může být snadno a rychle vyměněno, umožní rozšířit podnikání a zefektivnit práci.

Mininakladač může sekat nebo mulčovat trávu, manipulovat s materiálem (kládami, klestím…), zvedat, čistit, vláčet, kopat, rýhovat, vrtat… Stačí si jen vybrat správný nástroj.

***

Mezi další podobné stroje, které nacházejí uplatnění stále častěji, patří:

Rýhovače

  1. Prořezání povrchu. Pomocí rýhovačů proříznete skálu, chodník nebo beton. Pracují i v těžkých půdních podmínkách při vytváření čisté a rovné rýhy. Uplatní se dobře při údržbě a opravách dálnic, silnic i městských ulic.
  2. Drenáže. Ušetřete čas i peníze potřebné k tvorbě výkopů pro odtok vody, odpadních vod nebo závlahy. Jakmile vytvoříte přesnou rýhu, můžete pokládat potrubí nebo zavlažovací zařízení.
  3. Výkopy. Jste-li majitelem domu, který se chce vyhnout hodinám bolestivého kopání a odhazování zeminy, s pomocí rýhovačů snížíte čas na vytvoření rýhy, pokládku a dokončení projektu.
  4. Ořezávání kořenů. Kromě řezání betonu a vytváření rýhy v půdě mohou rýhovače pomoci i při přeřezávání kořenů. Pokud na ně narazíte při práci v půdě, držte čepel řetězu na místě, zatímco se otáčí. Posunujte rýhovač pomalu vpřed a nechte řetěz proříznout kořeny.

Vibrační pluh

Od modernizace stávajících služeb po instalaci vysoce kvalitního širokopásmového připojení je vibrační pluh velmi žádaným zařízením. Projekty instalací inženýrských sítí, venkovských i městských, mohou s pomocí tohoto stroje rychle a hladce fungovat – pokud jsou správně provozovány.

Pět tipů pro lepší pluhování.

  1. Znalost. Účinná obsluha pluhu začíná poznáním oblasti, jak nad, tak pod povrchem. Menší projekty nemusí projít celou fází geologického průzkumu, ale měli byste být seznámeni s okolím.

Je rozumné a zodpovědné vědět, co je pod zemí, a podle toho zmapovat dráhu pluhování. Nejenže předejdete nehodám a poškození stávajících inženýrských sítí, ale vyhnutí se podzemním překážkám povede k přesnějšímu a lepšímu výsledku.

  1. Pluhovací nůž. Ten je klíčem k optimálnímu provozu. Musí být stejně široký jako produkt, ať už jde o kabel, vedení atd. instalovaný do země. To znamená - čím je čepel širší, tím hůře jde tahat. Proto si vyberte čepel, která není širší, než je potřeba. Hrot s čepelí vždy vyberte s náběžnou hranou v dobrém stavu. Totéž platí pro špičku. Tupé nástroje snižují výkon.
  2. Správný provoz. Jakékoli zařízení je jen tak dobré jako jeho obsluha. Několik osvědčených postupů a jednoduchých tipů může výrazně zvýšit úsporu času a přesnost.

Při použití funkcí nahoru/dolů a výkyvu umístěte ovládací páky hydrauliky do plovoucí polohy. To umožňuje pluhu lépe sledovat cestu stroje, což je důležité při projektech s více zatáčkami nebo vedoucích kopcovitým terénem.

Abyste předešli zbytečnému úsilí a ztrátě času, nedělejte rýhu hlubší, než je potřeba. Nejen, že je to zbytečné, ale i ztrátové. Navíc jakákoli odchylka od specifikace zakázky sdělená vlastníkem projektu by mohla mít negativní dopad.

  1. Údržba. Nespolehlivý pluh nebo stroj ve špatném stavu nemusí fungovat nejlépe. Proto je důležité dodržovat doporučení výrobce týkající se údržby a využít třeba i několik dalších tipů.

Před každodenní operací nezapomeňte na rychlou vizuální kontrolu. Projděte se kolem techniky a ověřte si, zda je vše v pořádku. Únik oleje a paliva, prasklé hadice nebo jakékoli viditelné známky poškození stroje je třeba okamžitě řešit. Udělejte si také čas na kontrolu čepů a pouzder. Pro dosažení nejlepších výsledků by se mazivo mělo vždy doplňovat na konci práce, když je stroj zahřátý.

A rada nakonec: využijte zimní měsíce, abyste pluh uvedli do provozuschopného stavu. Servis Vermeer nabízí zimní inspekční programy, které jsou určeny k řešení problémů z náročných pracovních měsíců a připraví stroj na nabitý program v příští sezóně.*

www.vermeer.cz

(Podrobnosti v Komunální technice 7/2020)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down