10.08.2018 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Praha testuje v Karlíně pilotní projekt chytrých lamp

V Karlíně v červnu odstartoval pilotní projekt Chytré osvětlení plus. Testuje možnosti modernizace stávajících pouličních lamp a jejich vybavení moderními senzory, které měří kvalitu životního prostředí či intenzitu dopravy. Vznikl v rámci konceptu Smart City, který má díky technologiím zlepšovat život v Praze. Projekt chytrého osvětlení realizovala firma ALEF NULA pro městskou firmu Operátor ICT, která Smart City v Praze postupně uvádí v život. Chytré lampy do budoucna pro Prahu představují podstatnou možnost úspor.

Nově jsou v lampách nainstalována úsporná LED svítidla, která byla doplněna o senzory. Ty dokážou měřit teplotu, hluk, prach, ozón, oxidy uhlíku a dusíku, oxid siřičitý, ale také intenzitu dopravy. V rámci projektu bylo modernizováno 92 lamp veřejného osvětlení na Karlínském náměstí a v přilehlých ulicích. Celkové náklady na instalaci nové technologie, roční servis a sběr dat činí 4,7 milionu korun.

„Na základě výsledků měření může město v Karlíně zefektivnit dopravu, lépe koordinovat stavební práce, snížit úroveň smogu a přizpůsobit intenzitu světla veřejných lamp denní době a aktuálnímu provozu. Informace o uzavírkách či dopravní špičce pomohou záchranářům nebo hasičům, ale i řidičům při plánování trasy, “ vysvětluje Michal Kožíšek, výkonný ředitel technologické firmy ALEF NULA, která pilotní projekt pro Prahu zrealizovala.*

Více v časopisu Komunální technika 8/2018.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down