Fond ASEKOL ve svém pátém ročníků podpoří 45 veřejně prospěšných projektů. Celková výše udělených dotací se vyšplhá na 2 miliony korun. O příspěvek se ucházelo celkem 73 obcí, nevládních neziskových organizací, provozovatelů sběrných dvorů, ale například i Karlova univerzita nebo Akademie věd České republiky.
Samotná realizace všech vybraných projektů by měla být dokončena do konce roku. Za dobu působení fondu bylo podpořeno 194 projektů, jejichž celkový příspěvek dosáhl téměř 13 000 000 korun.
„Stejně jako každý rok se na nás nejčastěji obracely zejména firmy či obce s prosbou o zabezpečení sběrných dvorů nebo úpravy a rozšíření kontejnerových stání pro tříděný odpad,“ vysvětluje Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.
Pátý ročník grantového řízení Fondu ASEKOL nabídl zájemcům o dotaci čtyři již tradiční programy - Rekonstrukce, Intenzita, Osvěta a po roční přestávce také tematický okruh Výzkum. Ten se v letošním roce zaměřuje na často diskutované téma získávání tzv. prvků vzácných zemin (lanthanoidů) z recyklovaných elektrospotřebičů, nikoliv z primárních zdrojů. Nejvíce žádostí bylo podáno jako každý rok do programu Rekonstrukce, v kategorii Výzkum se přihlásily dva subjekty. „Je přínosné, že i program Výzkum si našel své zájemce. Oba projekty, které se v něm ucházely o dotaci, považujeme za velmi kvalitní a přínosné, a proto jsme je vybrali. Očekáváme z nich zajímavé výsledky,“ říká Pavel Drahovzal, předseda rady Fondu ASEKOL za Svaz měst a obcí České republiky.
Nejvyšší příspěvek 100 000 korun obdržel projekt rekonstrukce kontejnerových stání v Plzni a shodně právě projekty Přírodovědecké fakulty UK v Praze a Ústavu chemických procesů AV ČR ze zmíněného programu Výzkum.