Dvoudenní předváděcí akci komunální a zemědělské techniky, strojů na přípravu půdy a štěpkovačů uspořádala v květnu v Ostrovačicích nedaleko Brna společnost Bonas. Prezentace s názvem Ostrovačice Demo 2011 byla určena nejen zájemcům o koupi nové techniky, ale i prodejcům, kteří zde měli ideální možnost praktického vyzkoušení celé škály modelů.
Areálu motorestu Mičánek, kde předváděcí akce po dva slunečné dny probíhala, dominovaly samozřejmě stavební pilíře sortimentu pořádající firmy Bonas – produkty značek Kubota a Canycom, ale nechyběli ani zástupci jiných značek, ať již z nabídky pořádající organizace nebo spoluvystavovatelů. Z těch je třeba zmínit například společnost Davaz Technik s nosiči Stiga Belos, LGD Technika představující nosiče Reform a nakladače Avant, Plantax, jež má v nabídce techniku značek Linddana, Loma, Imants nebo Forigo, Ostratický s technikou pro vinohradnictví a ovocnářství, Prodag nebo Solo.
Pro předvádění ideální
„Do Ostrovačic se vracíme po třech letech, podobnou akci jsme zde pořádali v roce 2008. A vracíme se sem proto, že podmínky pro předvádění strojů jsou zde naprosto ideální. Žací technika se může představit na dostatečně rozlehlém prostoru, kde může předvést sečení na rovině i ve svažitém terénu. Navíc je tento areál umístěn strategicky nedaleko dálnice D 1, takže jeho dostupnost je velmi dobrá,“ říká obchodní zástupce společnosti Bonas Pavel Lorek.
Kubota navyšuje výrobu
„Značka Kubota pro letošní sezónu sice nepřipravila žádnou velkou novinku, ale není divu, vždyť její aktuální výrobní program zahrnuje i tak přes sedmdesát modelů. A momentálně nestíhá vyrábět. Problémem Kuboty nejsou ovšem známé letošní potíže některých japonských výrobců, zemětřesení a následné tsunami se bezprostředně dotklo pouze jednoho subdodavatele motorových pístů. Pro výrobce v podstatě příjemné potíže s termíny dodání strojů způsobil celosvětový 48% nárůst poptávky po technice značky Kubota. Nám se naštěstí v prvním pololetí daří uspokojovat požadavky zákazníků ze zásob, ale ty nejsou bezedné. Momentálně řešíme objednávky více než šedesáti strojů určených hlavně pro komunální sféru, tak doufám, že se situace s dodacími termíny v brzké době zlepší a my budeme moci všechny zájemce o techniku Kubota včas uspokojit,“ poznamenává Pavel Lorek.
Nicméně přes dílčí problémy s dodávkami se v Ostrovačicích představil komplexní průřez výrobního programu značky Kubota od žacích strojů, přes komunální malotraktory až po výkonnější traktory vhodné především pro zemědělskou prvovýrobu.
K vidění byly například travní traktory řady GR s dieselovým pohonem vhodné i pro sečení přerostlých travních porostů, které díky svým profesionálním parametrům dokáží pracovat velmi efektivně. Pro profesionální uživatele je určena také řada G s vyšším výkonem motoru a se sečením s pohonem nožů klasickou převodovkou. Nechyběly ani stroje ZD a GZD s nulovým poloměrem otáčení. Zastoupeny byly rovněž univerzální traktory řady B, STV a L s nástavbami určenými pro údržbu zelených ploch.
Druhým rokem na českém trhu
Mulčovací sekačky Canycom má společnost Bonas ve svém sortimentu od začátku loňského roku. Jsou určeny především pro práci v náročných podmínkách na extenzivně udržovaných a špatně dostupných plochách anebo ve svažitých sadech a vinohradech. Jak při praktických ukázkách dokázaly, jsou schopné pracovat ve svazích s extrémním sklonem (až 45º). V nabídce najdeme pět kolových modelů, které přinášejí uživatelům řadu výhod. Můžeme jmenovat například pohon sečení a přední nápravy (u modelů 4x4) prostřednictvím kloubového hřídele, dále snadnou demontáž žacích nožů bez použití nářadí. Obsluha také ocení i systém snadného čištění žacího ústrojí – Easy clean.
Při praktických ukázkách techniky Canycom zaujal například drtič křovin George se speciálním pásovým podvozkem. Je určen pro údržbu náspů u silnic a železnic, ochranných pásů pod elektrovody apod. Zvládne posekat prakticky cokoliv. Problémem nejsou ani dřeviny o průměru kmenu několik centimetrů. Největší výhodou je však práce na svahu se sklonem až 40º, při které se laikovi či nezasvěcené obsluze chvílemi tají dech.
Roman Paleček
Celý článek je uveřejněn v čísle 7/11 časopisu Komunální technika