Již příští měsíc – přesně 7. května – se otevřou brány výstaviště v Mnichově, aby jimi prošli první návštěvníci prestižního veletrhu pro inovace a služby v oborech managementu vody, odpadních vod, odpadů a surovin IFAT ENTSORGA 2012. Akce potrvá do 11. května.
Pořadatelská firma Messe München International je přibližně se 40 odbornými veletrhy, které se konají na mnichovském výstavišti, jedním ze světových lídrů v oboru. Akcí se každý rok účastní více než 30 000 vystavovatelů a dva milióny návštěvníků. V portfoliu má společnost další odborné akce v Asii, Rusku, na Středním Východě a v Jižní Americe.
Sňatek z rozumu
„Spojili jsme zdejší IFAT a veletrh ENTSORGA z Kolína nad Rýnem v jednu velkou přehlídku. Od roku 2010 se koná v dvouletých cyklech v Mnichově. Již dnes je plně obsazeno všech šestnáct pavilonů i venkovní plocha, celkem 215 000 metrů čtverečních. Ti, kdo se nestihli přihlásit včas, musí čekat, zda někdo neodpadne. Předpokládáme, že počet 2730 vystavovatelů za 49 zemí a 110 000 odborných návštěvníků ze 186 států celého světa z předloňské akce bude letos překonán. Těší nás zájem ze zahraničí. Veletrhu se zúčastní 27 mezinárodních společných expozic ze 17 zemí. Přihlášených je 37 firem z České republiky a dva čekatelé. V roce 2010 se prezentovalo 42 českých vystavovatelů a navštívilo ho 1500 lidí z České republiky,“ uvedl manažer veletrhu IFAT ENTSORGA Georg Moller. Akce byla u nás zařazena mezi podporované a každý subjekt z České republiky, který splní kritéria, může obdržet až 120 000 korun (bez DPH) ze strukturálních fondů Evropské unie na expozici. Zdarma bude k dispozici průvodce pro české návštěvníky.
Teorie i praxe
Nomenklatura veletrhu je velice pestrá. Chybět nebude energie z odpadu včetně bioplynu, prezentovat se budou výrobci zásobníků, kontejnerů, lisů a svozových prostředků na odpad a zařízení na jeho zpracování – především recyklaci, což je pojem, který dnes hýbe oborem. K vidění bude tradičně i technika pro zimní údržbu a celoroční úklid komunikací (obsadí 20 000 m2 plochy) včetně praktických ukázek. Tématy bude tentokrát lepší zvládnutí sněhu a prachu při současném omezení hluku. Německý Svaz komunálních podniků, který si letos připomíná 100 let od založení, připraví výstavu historické techniky pro města a obce.
Poprvé se představí jako samostatný obor geotermika s deseti vystavovateli. Návštěvníci se dovědí, jaké vzácné suroviny obsahují mobilní telefony a kdo přinese vysloužilý aparát k recyklaci, bude se moci zúčastnit slosování o i-phone. Nosným tématem akce je Voda pro budoucnost s přiblížením hodnoty a důležitosti této pro život nezbytné suroviny.
„Pozvali jsme všechny školy z Bavorska, abychom motivovali mladou generaci pro volbu povolání v zajímavých, důležitých a aktuálních oborech, které zaštiťuje IFAT ENTSORGA. Uvědomujeme si i nutnost neustálého vzdělávání zainteresovaných osob, a tak se budou konat i sympozia, přednášky a další odborné akce. Za všechny mohu jmenovat 16. sympozium pro vodu, odpady a energii nebo celodenní kongresy pro geotermiku a bioplyn. Chceme také neustále zdůrazňovat, že odpad je cenná surovina pro další zpracování, ať už jde o energetické využití nebo pro čerpání jednotlivých složek při recyklaci,“ podotkl Georg Moller
Energie z odpadů
Významnou pozornost bude veletrh věnovat získávání energie z odpadů, k čemuž je lidstvo vedeno především nedostatkem skládkových ploch u velkých aglomerací a současným hladem po energii při dodržování ekologických pravidel, s nimiž se současné technologie dokáží bez problému vypořádat. Značný potenciál má termické zhodnocení odpadů. V současné době se investuje ročně odhadem 5,6 miliard euro do konstrukce, výstavby, modernizace a údržby spaloven odpadů a elektráren na náhradní paliva. Do roku 2015 lze počítat s tím, že tato částka vzroste na 7,8 miliard euro. V souvislosti s tím vzrostou celosvětové kapacity těchto zařízení ze současných 210 miliónů na 270 miliónů tun ročně. Nejrychleji roste obor v Číně, kde byla loni vybudovaná půlka nově instalovaných kapacit ve světě. Nyní se zde staví dalších 61 spaloven odpadu, které budou ročně spalovat 18,6 miliónů tun domovního odpadu.
Také v Evropě dochází po hospodářském útlumu k rozvoji termického zhodnocení odpadů. K hybným silám se řadí vedle skandinávských a některých východoevropských států i Velká Británie, kde se aktuálně připravují zařízení pro získávání energie z odpadů a obnovitelných surovin s roční kapacitou 19,4 miliónů tun. Například výrobce průmyslového plynu Air Products staví na severu Anglie zařízení pro získávání energie s kapacitou přibližně 300 000 tun privátního a průmyslového odpadu. Pomocí plazmové technologie bude při extrémně vysokých teplotách z odpadu vznikat energeticky bohatý plyn, který přemění turbína na proud až pro 50 000 domácností.