Odpadové hospodářství v režii obcí

Ve formě 100% vlastnictví skupiny 117 členských obcí působí akciová společnost SOMPO, a. s. Zápis do obchodního rejstříku byl učiněný před 27 lety, přesně 21. ledna roku 1998. Všechny zainteresované obce jsou současně akcionáři, kteří přes volené zástupce do představenstva a dozorčí rady spolurozhodují o současné i budoucí činnosti firmy.

SOMPO, tedy Sdružení Obcí a Měst Pro Odpady, se současnými 62 zaměstnanci je nástupnickou organizací bývalého Sdružení obcí pro hospodaření s odpady, které zde působilo od roku 1992,“ informoval nás vedoucí provozu společnosti SOMPO Ing. Jan Mareš a navázal: „Ze všech akcionářských obcí svážíme odpad a poskytujeme jim další servis. Obsluhujeme zhruba 53 000 obyvatel nejen z Pelhřimovska, ale i z částí sousedního okresu Tábor v Jihočeském kraji. Působíme v oblasti o průměru asi 100 kilometrů.“

Pestrý výčet značek

Cílem společnosti SOMPO je zajistit pro členské obce a následně další zájemce z regionu kompletní a kvalitní služby v nakládání s odpady, navíc za přijatelné ceny. Jedná se o svoz směsného komunálního (SKO), separovaného, objemného odpadu a bioodpadu. Odpadové překladiště působí v Humpolci. V systému jsou zapojené i členské obce provozující sběrné dvory, kompostárny a další zařízení. Firma se dále zabývá tříděním, zpracováním a likvidací odpadů, nabízí poradenství a kompletní evidenci v této oblasti.

Pro tyto účely je vybavená dostatečným počtem vlastní i nasmlouvané techniky. Až na jednu výjimku se nespoléhá na konkrétního výrobce. „Když jsem v roce 2019 nastoupil, zakoupili jsme dva podvozky Renault. Potom jsme si pořídili Iveco, Scanii, Man a Volvo. Pro silniční přepravu odpadu v kontejnerech slouží tři nosiče kontejnerů a dva vleky. Jedno vozidlo obsluhuje menší šesti- a desetikubíkové kontejnery. „Svozových vozidel na komunální nebo separovaný odpad máme devět. V Humpolci a okolí využíváme další tři nasmlouvaná tamních technických služeb. U nástaveb a vyklápěčů jsme vsadili na značku Zoeller. Celkem pracuje na svozech odpadů asi 35 lidí,“ upřesnil Ing. Mareš.

Základem je evidence

Z další techniky slouží dva zánovní skládkové kompaktory Bomag, dvojice teleskopických manipulátorů Merlo, starší paletovací vozík Desta a po 6000 motohodinách zrepasovaný drtič na objemný odpad Tana. Ten si v Hrádku pořídili v souvislosti s nárůstem objemu této komodity, kdy rentabilita jeho zpracování formou služeb ztratila smysl. Z odpadových nádob najdeme v „arzenálu“ široký sortiment, od objemů 120 a 240 l, kontejnery 660 i 1100 l až po kontejnery na sklo se spodním výsypem.

Prostřednictvím RFID čipů a systému od liberecké společnosti Inisoft eviduje SOMPO veškeré nádoby na papír, plast a bioodpad, jak o objemu 240 l od občanů, tak velkokapacitní obecní kontejnery. V posledních dvou letech vybavují čipy nádoby na SKO jako součást přípravy na přesnou evidenci této složky. Proto dosluhují plechové popelnice, u nichž je problém s umístěním čipu. Zatím je ve firmě zavedený systém centrálního vážení odpadu, ale v plánu je zavedení vážení jednotlivých nádob.*

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 1/2025)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down