Městys Mlázovice, zhruba 550 obyvatel. Okres Jičín, Královéhradecký kraj. Vlastní komunální služby, sběrný dvůr, 40 ha lesa, domov důchodců, školka, pošta, lékařské ordinace, hasiči, kostel, restaurace, občerstvení na koupališti… Zaznamenáníhodná rarita.
Nutno dodat, že svoji techniku nevyužívají pouze ve prospěch městysu, ale nabízejí její služby také ostatním zájemcům. Vypravili jsme se proto do Mlázovic pro podrobnosti. Nečekejte jenom chválu. Zazněla i kritická slova. Vše podložené bohatými praktickými zkušenostmi.
Podnikavý městys
„Mlázovice mají poměrně hlubokou tradici. Ještě v roce 1850 byly vyhlášeným letoviskem s třetím největším počtem obyvatel v okrese Jičín. Do zdejších slatinných lázní jezdily tisíce hostů ročně. Spousta lidí podnikala v oboru a návazných službách. V roce 1955 padlo rozhodnutí, že lázně tohoto typu budou jen ve Velichovkách. Na půdorysu těch našich vznikl domov důchodců, který funguje dodnes. Kořeny lázeňství jsou tady dodnes patrné na urbanistickém řešení, například tvaru a velikosti náměstí nebo vzhledu fasád některých domů. Najdete i místa, kde se těžila rašelina,“ vítá nás iniciátor většiny zdejších projektů Tomáš Komárek. Starostou Mlázovic je od roku 2006 – tedy čtvrté volební období. Kromě něj působí na radnici už jen účetní a údržbář. Obecní „holding“ s pestrou paletou úkolů zastřešený firmou Mlázovické služby, s. r. o., v níž je Tomáš Komárek jednatelem, má potom zhruba 50 zaměstnanců.
„V roce 2008 jsme řešili, jak uchopit organizaci široké škály činností. Tehdy byly kontrolní orgány na jakékoliv netypizované činnosti obcí velmi přísné. Podnikat v podobě komunálních služeb pod hlavičkou obce bylo proto obtížné. Přesto jsme se rozhodli, že se budeme údržbě věnovat naplno a pořídíme si pro tyto účely kvalitní techniku. Zpočátku bylo jasné, že aby si na sebe vydělala, bude muset pracovat i pro jiné subjekty. Zastupitelstvo se rozhodlo vyčlenit komerční činnosti obce do společnosti s ručením omezeným,“ pokračuje starosta Komárek.
V Mlázovicích řešili, jak se vypořádat s údržbou zeleně okolo komunikací a vodních toků v poměrně kopcovitém terénu vlastními silami. „Rozhodli jsme si pořídit pro tyto účely novou techniku. Vybrat si mezi spoustou produktů a modelů vyžínacích ramen od mnoha výrobců byl velký problém. Největší důraz jsme kladli na kvalitu, pořizovací cenu a dostupnost servisu. Základní podmínkou bylo předsunutí ramena. Řidič s ním pracuje deset dvanáct hodin denně a musí dobře vidět na pracovní nástroj, aniž by se otáčel,“ vysvětluje starosta Mlázovic.
Tímto požadavkem se výběr značně zúžil. Volba nakonec padla na v České republice ojedinělý model ramene McConnel PA6070, které v roce 2012 stálo 750 000 korun včetně daně. Maximální vyložení dosahuje šest metrů od osy traktoru k vnějšímu okraji hlavy se šířkou záběru 150 cm. Pracovní část tvoří sada 28 mulčovacích omega kladiv uložených v počtu 14 + 14 na hřídeli proti sobě.
Ustrojení sestavy urychluje agregace na tříbodový závěs nosiče. Spojení i odpojení ramene zabere nanejvýš 20 minut. Obrovskou výhodou podloženou dlouholetými zkušenostmi výrobce je nízká hmotnost a ideální vyváženost pracovního nástavce, třeba i ve vztahu k relativně malému traktoru. Nic se podle Tomáše Komárka nepřetěžuje, nekroutí, nepraská, netrpí nosné rámy ramena ani nosiče, u něhož nehrozí překlopení.
Kromě již zmíněného předsazení je značnou výhodou ramene McConnel dvojitá plovoucí poloha, která díky dobrému kopírování terénu umožňuje při vysoké pracovní rychlosti až tři kilometry za hodinu – třeba na redukovanou trojku– odvádět kvalitní práci. Pracovní část se při případném nárazu na překážku zvedne a odchýlí. V ovládání dali mlázovičtí přednost mechanickým lanovodům před elektronickými joysticky, které mají hodnotu třeba i poloviny stroje, sestavu tedy prodražují a občas zazlobí. Oprava potom může stát třeba i na čtvrt milionu.
„Rameno dosáhne v pohodě nahoru do protisvahu i dolů do příkopu. Díky omega nožům ho lze použít i na náletové dřeviny. Biomasa je pěkně podrcená. Ošetřená plocha i s původně metrovým porostem až po dobu dvou měsíců hezky vypadá. Nikde netrčí oholené stonky a dlouho trvá, než tráva znovu vyroste. Není problém pracovat v dešti. Díky flexibilitě lze rameno využít i k údržbě živých plotů a dřevin při rozšíření jízdního profilu komunikace. Příjemným benefitem je dobré osvětlení pracovních částí, což umožňuje pracovat i do pozdních večerních hodin,“ vyzvedává starosta Mlázovic a připojuje jednu mrzutost:
„Negativem je, že praskal ve sváru čep držící mulčovací hlavu. Obsluhu ho napadlo vylepšit a uplatnit přitom vlastní konstrukci. Zadali jsme si analýzu materiálu, použili trochu jiný včetně odlišného typu čepu a sváru. Od té doby je po problému. Měníme pouze spotřební materiál jako jsou filtry, hydraulické hadice, olej a kladiva. Dnes mohu říct, že sázka na tento model ramena se i přes uvedený problém vyplatila.“
Rameno McConnel provozují Mlázovické služby devátým rokem. Ročně absolvuje zhruba 600 motohodin tvrdého provozu. Porovnání s pracovníky vybavenými křovinořezy je podle Tomáše Komárka scestné. Rovněž náklady jsou úplně jinde. Svou roli hraje také únava, riziko úrazu při ruční práci a navíc – za deset dnů můžete jít sekat znovu.
Kromě nasazení v katastru Mlázovic jsou dalšími klienty obce v okolí, krajská údržba silnic, majitelé lesů, zemědělci a různé další subjekty, jimž nabízejí mlázovičtí své služby za rozumný peníz. Pořízením ramena tak získali kvalitní stroj pro precizní údržbu svých rozlehlých ploch, a k tomu si vydělají na veškerý jeho provoz. I když zisk není nijak vysoký, tato technika si na sebe vydělala za šest let.*
(Podrobnosti v Komunální technice 7/2020)