03.05.2021 | 06:05

Nový "popelák" reakcí na požadavky doby

Podniky technických a komunálních služeb se musejí v době pandemie potýkat se stoupajícím objemu odpadů z domácností. Většinou se jedná o plasty a obalové materiály, které je potřeba odvážet častěji. V Moravské Třebové a okolních obcích proto uvítali nové vozidlo Scania, které pomůže vyřešit narůstající potřebu svozu odpadu.

V tomto případě se jedná o vůz Scania řady L s nízkou kabinou, který je poháněný devítilitrovým vznětovým pětiválcem o výkonu 360 koní a s nástavbou Olympus 20W od společnosti Hanes.

Vážení s efektem

„Tento typ kabiny jsme si vybrali záměrně, protože výrazně usnadňuje posádce častý nástup do vozidla, kde potřebujeme mít místo pro řidiče a další tři členy posádky. Kromě toho je kabina také velmi pohodlná, což pracovníci ocení při přejezdech mezi obcemi. Je z ní také velmi dobrý výhled,“ zmiňuje hlavní výhody nového vozidla jednatel Technických služeb Moravská Třebová, s. r. o., Vítězslav Škrabal.

Další výhodou této techniky je možnost vážení odpadu přímo ve vozidle. „Dříve bylo poměrně jednoduché spočítat množství odpadu podle objemu popelnic, ale dnes mohou lidé používat i pytle s čárovým kódem. Množství odpadu se tak může lišit, a proto je výhodou, když vozidlo před vjezdem do obce zaznamená hmotnost a to samé pak udělá na konci. Získáme tak přesný údaj, ze kterého se obcím vypočítávají náklady na svážení,“ říká Vítězslav Škrabal.

Nutno posílit svoz

V Moravské Třebové si vybrali nástavbu s lineárním stlačováním Terberg RosRoca Olympus 20W s děleným vyklápěčem Terberg TCH-DH vybavenou certifikovaným tenzometrickým vážením od společnosti Tamtron. Tato nástavba je vhodná pro všechny typy komunálního odpadu.

Technické služby Moravská Třebová budou nové vozidlo Scania používat ke svozu odpadu nejen v desetitisícovém městě, ale také v okolních 14 obcích. Ročně najede okolo 19 000 kilometrů a odveze zhruba 2300 tun odpadu. „Původně jsme jím chtěli nahradit stávající dosluhující techniku, ale současná situace nás nutí používat vozidla současně. Navýšili jsme proto počet řidičů a přidat chceme postupně i jednu směnu,“ komentuje nárůst množství odpadu Vítězslav Škrabal.*

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2021)