01.09.2022 | 09:09

Nový stroj disponuje požadovanými parametry

Jako příspěvková organizace pracují Technické služby města Kralup nad Vltavou. Pro město s více než 18 000 obyvateli zajišťují veškeré komunální služby zahrnující svoz komunálního odpadu a košů, péči o část městské zeleně, správu místních komunikací a veřejného osvětlení, správu a údržbu městských hřbitovů, provoz parkovišť i sběrného dvora. Mezi důležité povinnosti pracovníků technických služeb patří v neposlední řadě také zajištění zimní údržby a letního úklidu místních komunikací a chodníků. Těch je zhruba 90 kilometrů, proto při zabezpečení včasného a kvalitního úklidu sehrává důležitou roli speciální profesionální technika.

„Do letošního jara jsme k pravidelnému úklidu komunikací využívali dvě zametací nástavby FAUN VIAJET na podvozcích Mercedes–Benz Atego a menší kloubový zametací stroj BUCHER CityCat 2020.  Zmiňovaná technika zůstává součástí našeho strojového parku i nadále, nicméně kloubový zametač již má za sebou čtrnáct odpracovaných sezón, a i když je stále funkční, rozhodli jsme se zakoupit nový stroj. Proto od letošního března naší zametací flotilu posílil kloubově řízený zametací stroj Boschung Urban-Sweeper S2,“ říká úvodem vedoucí úseku úklidu města Jiří Hájek.

Nákup po pečlivém výběru

Pořízení nového stroje předcházel pečlivý výběr, při němž budoucí provozovatel dbal na splnění konkrétních požadovaných technických parametrů. „Po prvním kole výběru, ve kterém jsme eliminovali stroje, které se podle našeho názoru nehodily pro naše účely, následovalo druhé kolo, v němž se tři vybrané zametače představily přímo u nás při úklidu totožných vytipovaných úseků. Na základě výsledků a získaných referencí na stroj samotný i jeho dodavatele jsme se rozhodli pro zametací stroj Boschung. Při jeho prezentaci vše fungovalo, jak mělo, navíc stroj nabízí vysoký komfort pro obsluhu, která v něm stráví hodně času a především splňoval náš zásadní požadavek týkající se vysoké kapacity zásobníku na smetky. Město Kralupy nad Vltavou je totiž poměrně rozlehlé a časté vysýpání plného zásobníku spojené s dlouhými přejezdy by bylo časově neefektivní a neekonomické,“ vysvětluje Jiří Hájek.

Kromě dobře odvedené práce při zametání zaujal nový stroj při prezentaci moderním řešením prostorné vytápěné panoramatické kabiny. Kabina je z části prosklená i na podlaze, aby obsluha měla komfortní přehled i o činnosti sací hubice (šířka hubice 800 mm). Všechny funkce stroje jsou ovládány prostřednictvím velmi jednoduchého ovládacího panelu, který je součástí loketní opěrky. Ve výbavě kabiny nechybí ani klimatizace, což obsluha vzhledem k teplotám, které panovaly v letošních letních měsících, určitě ocenila. Vždyť za necelých pět měsíců provozu má zametač od konce března za sebou ujetých již více než 1600 kilometrů a v permanenci je prakticky každý den.

Nový stroj je primárně určen na úklid chodníků, ale pomáhá i tam, kde větší zametací technika neprojede. Další možností je využití při zimní údržbě komunikací. „ Máme zakoupené i příslušenství na zimní období (sněhová radlice, zametací kartáč, sypač), ale to zatím nebylo možno vyzkoušet. Nicméně i do budoucna počítáme spíše s tím, že Boschung bude v zimě využíván pouze v případech nouze a v kalamitních situacích, kdy je třeba město uklidit rychle, jinak máme na zimní údržbu vyčleněné jiné stroje,“ dodává Jiří Hájek. Jak poznamenal, tento typ zametacího stroje je v České republice na trhu nový, ale v zahraničí jde o osvědčenou praxí prověřenou značku, není proto důvod jej nevyzkoušet i u nás.

Více v časopisu Komunální technika 9/2022.*

1 - Od letošního března pracuje v Kralupech nad Vltavou kloubově řízený zametací stroj Boschung Urban-Sweeper S2

2 – Důležitým argumentem při výběru vhodného zametacího stroje byla vysoká kapacita zásobníku na smetky

3 – Při úklidu města nový zametací stroj někdy doplňuje větší zametací nástavbu FAUN VIAJET na podvozku Mercedes – Benz Atego