Skokový nárůst množství vodních rostlin, který ve Vídni zaznamenali v posledních letech, si vynutil změny v údržbě vodní plochy ramene Starého Dunaje využívaného k rekreaci a volnočasovým aktivitám. Již dva roky jsou k sečení využívány samonakládací vodní sekačky Berky a obojživelné sekačky Truxor.
Množství vodní vegetace v posledních letech explozivně rostlo. Jen pro srovnání: v roce 2013 byl objem posečené hmoty na Starém Dunaji za celou sezónu kolem 72 tun. V roce 2016 se již posekalo 2100 tun. Rok 2018 byl nejintenzivnějším rokem v historii sečení ramene Starého Dunaje, a to jak z hlediska objemu sekání, počtu nasazených strojů, tak i odvedené práce. Celá správa sečení, kterou má ve své kompetenci Magistrátní oddělení 45 Vídeňské vodní plochy, byla v roce 2018 reorganizována. V rekordním létě 2018 bylo v některých dnech ze Starého Dunaje odstraněno až 100 tun hmoty vodních rostlin, za celou sezónu bylo posečeno a odvezeno do kompostárny k následnému zpracování 3350 tun. V uplynulém roce 2019 bylo z vody ve Starém Dunaji odstraněno více než 2700 tun vodních rostlin, což opět výrazně přispělo ke zvýšení kvality vody na ploše 160 hektarů určených primárně k rekreaci a provozování vodních sportů.
„Stejně jako v jiných oblastech komunálních služeb je i při údržbě vodních ploch důležitá práce s veřejností, kterou nelze brát na lehkou váhu. Proto pravidelně zveřejňujeme roční bilanci s průběhem našich činností a informujeme občany o dalších záměrech,“ zdůrazňuje Dr. Mathilde Urban, vedoucí oddělení práce s veřejností Magistrátního oddělení 45.
O údržbu vodní plochy Starého Dunaje se staralo v roce 2019 celkem 25 lodí a jak se ukázalo, nový systém organizace sečení, který uplatnilo město Vídeň již v rekordním létě 2018, se opět osvědčil. Již od 4. března bylo na celém Starém Dunaji v provozu 13 obojživelných sekacích člunů, které střídavě sekají a nakládají posečené rostliny na připravená plavidla, a tři samonakládací motorové čluny. V průměru byla denně posečena plocha sedmi hektarů, takže začátkem dubna byl již Starý Dunaj poprvé celý zbaven vodních rostlin. Žací čluny jsou vybaveny systémem GPS, takže existuje přesný přehled o jejich pohybu a zároveň je možné přesně definovat jejich pracovní úseky v právě udržovaných oblastech. Pokud sečení probíhá v mělčích oblastech toku, seče se až na dno, maximální hloubka sečení je 2,5 metru. V přístavech navíc pravidelně pracovali při sečení čtyři potápěči, kteří odstraňovali vodní rostliny ručně. Zelená hmota putuje po vytěžení do městské kompostárny Löbau, kde je dále zpracována na kvalitní kompost.*
Více v časopisu Komunální technika 1/2020.