Bezdrátové řízení vytápění, modernizace osvětlení nebo kamerové senzory zabraňující plýtvání potravin. Tyto projekty úspor, které vzešly ze vzdělávacího kurzu pro zaměstnance Young Energy Europe (YEE), ukazují, jak inovativně šetřit zdroje.
Nejlepší z nich byly koncem června oceněny na slavnostním zakončení kurzu v Česko-německé obchodní a průmyslové komoře. První místo obsadil Jan Bílek ze společnosti Preol s projektem na využití odpadního tepla kondenzátu pro ohřev vody.
Úspěšný projekt
„Za tři ročníky fungování se do kurzu zapojilo 33 firem a certifikát si odneslo 76 tak zvaných Energy Scouts, kteří budou ve svých podnicích dále šířit osvětu. Těší nás, že se podařilo posunout v České republice problematiku šetření zdrojů a energie kupředu,“ shrnul vedoucí projektu René Harun z Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK).
Mladí zaměstnanci se v kurzu naučí odhalit rezervy úspor energie a dalších zdrojů a v praktickém projektu pro své firmy vypracují konkrétní opatření pro jejich hospodárnější využití. Ta se v mnohých případech následně daří i realizovat, což má kladný dopad na životní prostředí a klima. „Projekt Young Energy Europe významně přispívá k pozitivní medializaci opatření ke snížení emisních plynů,“ řekl při prezentaci projektů úspor ministerský rada Lukáš Minařík z MŽP ČR.
Efektivní využití tepla
Autor vítězného projektu Jan Bílek se zaměřil na využití odpadního tepla kondenzátu pro ohřev topné vody v administrativní budově firmy Preol. „Z našeho provozu máme hodně odpadního kondenzátu, který se prakticky nevyužívá. Navrhl jsem řešení, které spočívá v nahrazení tepelného výměníku a izolaci potrubí, a tedy zefektivnění konstrukce pro vedení kondenzátu,“ objasnil Bílek. Toto opatření by firmě mělo přinést roční úsporu více než 1,5 milionu korun a snížení emisí CO2 o 147 tun.
Ve druhé části svého projektu představil Bílek zatím nerealizovanou studii, která staví na technologii sekvestrace CO2, tedy zachycování a ukládání oxidu uhličitého. „Tato technologie má do budoucna velký potenciál z hlediska ekologického využívání fosilních paliv. Zatím je však příliš finančně nákladná a energeticky náročná,“ doplnil Bílek. Porota ocenila hlavně hloubku a technickou vyspělost projektu.
(Podrobnosti v Komunální technice 8/2020)*