23.09.2019 | 09:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nové mulčovače urychlily rekultivační práce na Mostecku

Povrchové dobývání uhlí je bezesporu velkým zásahem do krajiny. Proto je důležité, že nedílnou součástí získání povolení k těžbě musí být podrobný projekt následné rekultivace popisující, jak bude dané území vypadat po ukončení těžebních prací. Tyto projekty schvalují jak přilehlé obce, tak krajský úřad. Akciová společnost REKULTIVACE sídlící v severočeském Mostě má s touto činností již letité zkušenosti.

Důležitou součástí rekultivací jsou lesnické práce s obnovou smíšených listnatých lesů. Vysazují se především prostokořenné sazenice, u nichž musí být doložen i jejich genetický původ a pěstební cyklus trvá zhruba deset let. „Nejčastěji vysazujeme olše, duby, jasany, javory a habry se sponem 1,5 metru a než vyrostou nad úroveň travního porostu, je třeba plochy mezi nimi pravidelně vyžínat. Zmulčovaný porost dobře drží půdní vláhu a brání i nežádoucí erozi. Dříve byly při této činnosti jedinými možnými použitelnými nástroji srp a kosa, popřípadě křovinořezy, ale to již dávno neplatí. Abychom zvládli potřebné dvě až tři seče za rok, a to na ploše přibližně 700 hektarů, museli jsme se vybavit profesionální technikou. Nejvíce se osvědčily ručně vedené stroje i přesto, že obsluha za nimi denně nachodí desítky kilometrů. Starší používané stroje zahraničního výrobce vykazovaly značnou poruchovost a především vysokou spotřebu spotřebních náhradních dílů, na hraně byl i jejich výkon a systém pohonu, proto jsme se rozhodli je před dvěma lety postupně nahradit. Volba padla na mulčovače VARI F-700 Hydro Hurricane. „Pozitivní výsledky se dostavily ihned. S novými Hurricany jsme ušetřili 50 % času na údržbu ploch a naši lidé se mohou věnovat dalším potřebným činnostem. Výrazně nám tedy vzrostla efektivita práce, “ říká ředitel společnosti REKULTIVACE Ing. Tomáš Šolar.

Důležitá je spolehlivost a výkonnost

„Vzhledem k omezenému počtu pracovníků, se kterými můžeme při lesnických pracích počítat, musíme klást důraz na výkonnost a především spolehlivost techniky, která nemůže v sezóně zbytečně stát. Během prvního roku provozu jsme mulčovače VARI náležitě vyzkoušeli a vznesli k nim některé připomínky, na které výrobce rychle reagoval a další stroje upravil přesně podle našich představ. Hydrostatická převodovka s uzávěrkou diferenciálu je plynule nastavitelná i pro rychlou chůzi 5 až 6 km/h, což naši zaměstnanci požadují. S vysokou pracovní rychlostí koresponduje i výkon sečení, protože stroj zvládne bez zaváhání vše zmulčovat. Došlo také ke zjednodušení systému nastavení výšky sečení i dalšího ovládání strojů, které si musejí poradit i ve velmi náročném členitém terénu. Podle našich potřeb byla postupně modifikována i první dodávka našich mulčovačů,“ hodnotí Tomáš Šolar první dva roky provozu nových strojů.*

Více v časopisu Komunální technika 9/2019.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down