Nitriansky hradný kopec víta ľudí po dlhej rekonštrukcii

Nitra po dlhých mesiacoch prebiehajúcej revitalizácie otvorila hradný kopec pre verejnosť. Na tú čaká vynovený areál, dlhšia trasa i nové vyhliadky pod múrmi Nitrianskeho hradu.

Hradný kopec v Nitre je po dlhých mesiacoch čakania na dokončenie revitalizácie opäť prístupný verejnosti. Od začiatku tohto roka tak víta zvedavcov, ktorí sa chcú na vlastné oči pokochať obľúbenou trasou za krásnymi výhľadmi.

Spevňoval sa svah

Hradný kopec pod Nitrianskym hradom sa dočkal veľkej revitalizácie a dnes je už prístupný verejnosti. Projekt na obnovu začal v apríli minulého roka a jeho cieľom bolo vyčistenie celého priestoru, odstránenie náletových drevín, výsadba nových rastlín, umiestnenie hatí v rámci vodozádržných opatrení, spevnenie celého strmého svahu pomocou kokosových rohoží proti erózii pôdy a rekonštrukcia areálu.

Nové chodníky i vyhliadky

V rámci areálu sa urobila inštalácia nového osvetlenia – dnes tam chodníky osvetľuje devätnásť nových lámp. Vzniklo tu aj 700 metrov nových mlatových chodníkov, zábradlia, vynovili sa staré schátralé schodiská a postavili sa i nové. Celkovo sa trasa predĺžila a vedie k viacerým zaujímavých miestam na hradnom kopci.

Napríklad ku najväčšej pukline Nitrianskej hradnej jaskyne, ktorá sa nachádza v zárezoch chodníkov na severnom a západnom úbočí hradného vrchu, pod múrmi hradu a je dlhá približne 30 metrov. Rovnako sa obnovila aj druhá trasa cez hradný kopec od centra mesta. Okrem toho vznikli i nové vyhliadky s výhľadom na mesto i park. Celková cena revitalizácia sa vyšplhala na viac ako 820 tisíc eur.*