K likvidaci plevelných rostlin se v dnešní době v České republice stále hojně používají postřiky s obsahem chemických látek – herbicidů, což je již ve většině zemí Evropské unie zákonem zakázané. Také u nás se o ekologickou likvidaci, které je věnován tento příspěvek, zajímá stále více měst a obcí.
Vzhledem k tomu, že s ekologickými metodami hubení plevelů je v ČR zatím stále ještě málo zkušeností, je poměrně složité se v nich zorientovat. Tyto metody jsou sice ekologicky šetrné, ale ne vždy zcela bezpečné a dost často velmi neekonomické.
Nejjednodušší variantou je mechanické čištění ploch pomocí agresivních kartáčů, které jsou již dobře známé a zajistí okamžitý vizuální efekt. Při jejich použití nedochází k redukci růstu plevele, ale rozhodně mají svoje nepostradatelné místo v boji s plevelem.
Na rozdíl od zmíněného mechanického odstraňování plevele je tepelná likvidace procesem dlouhodobým, který přináší trvalejší efekt. Z tepelných variant lze jmenovat hořáky s otevřeným plamenem, horkou vodu, páru či pěnu, horkovzdušná dmychadla, zařízení s recyklací horkého vzduchu nebo technologie využívající infračervené (IR) záření.
Velmi zajímavou technologií na likvidaci plevele jsou ručně vedená i nástavbová zařízení využívající IR záření spolu s teplem na principu sálavých panelů. Vyznačují se příznivými pořizovacími i provozními náklady, efektivitou a bezpečností provozu. V tomto segmentu jsou absolutní špičkou zářiče Adler Heater od firmy Adler Arbeitsmaschinen GmbH & Co. KG.
Pracují na principu uzavřených hořákových komor, které jsou na spodní straně uzavřeny keramickými destičkami – panely. Tak dochází k maximálnímu využití tepla z hořáků a jeho usměrnění směrem dolů, tedy přímo na rostliny.
Díky uvedenému systému mají tato zařízení nízkou spotřebu plynu, takže vydrží pracovat na jednu náplň (PB-bombu) celou směnu. Jelikož je horký vzduch usměrněn pouze dolů, jsou tyto zářiče vybaveny i kolečky v přední části stroje, což velmi usnadňuje jejich ovladatelnost.
Ručně vedené i nesené stroje
Nabídka zářičů Adler začíná jednoduchým kompaktním typem Heater Flexi 350/500 s pracovními šířkami 350 a 500 mm, a to bez elektropojezdu. Po vyjmutí PB-láhve je lze složit do kufru osobního vozidla – kombíku. Jsou vhodné na ošetření malých ploch, hlavně v okolí obrubníků. Pořizovací ceny jsou od 80 000 korun.
Následuje ručně vedený model s elektropojezdem – Heater 500E/ 750E s pracovními šířkami 500 a 750 mm pro profesionální použití. Elektropojezd zajišťuje optimální pracovní rychlost, tedy také maximální efektivitu provozu. Tyto stroje s elektropojezdem jsou nejprodávanější a tvoří až 80 % prodeje zářičů Heater. Jejich ceny začínají na 170 000 korunách.
V nabídce jsou také nástavbové zářiče Heater 1000/1400 s pracovními šířkami 1000 a 1400 mm. Jsou osazeny nádrží na LPG a jsou určeny především k čelní agregaci na různé komunální nosiče. Úpravou po zkušebním provozu právě prochází lehká verze nástavbového zářiče Heater 1000 Light pro kloubové nosiče a menší komunální traktory. Má oddělenou LPG nádrž s vlastním rámem pro uchycení na zadní plochu nosiče nebo do tříbodového závěsu traktoru. Nástavbové zářiče jsou vhodné na ošetření velkých ploch. Jejich ceny se pohybují okolo 400 000 korun.
Hlavní benefity
Protože k provozu infračervených zářičů potřebujete pouze malé množství plynu (LPG nebo propan-butanu) a na vodu a další přísady můžete zapomenout, lze s nimi pracovat bez přestávky i po celý pracovní den. To umožňuje dlouhý dojezd a značný plošný výkon.
Velkou výhodou proti jiným metodám – například zařízením s otevřeným plamenem – je ostré ohraničení mezi teplou a studenou oblastí. Infraboxy Adler kombinují žár a infračervené sálavé teplo tak, že omezují tepelně ovlivněnou zónu vedle infraboxu na maximálně 5 až 10 cm.
Výhody jsou potom zřejmé – například při údržbě hřbitovů lze pracovat až těsně k hranicím hrobů, aniž by došlo k poškození jejich osázení. To umožňuje také pracovat těsně u obrubníků chodníků a úspěšně ničit plevel, který se v těchto místech hojně vyskytuje.
Obzvlášť pozitivní pro obyvatele i obsluhu je bezhlučný provoz strojů Heater. Časný začátek práce bez rušivého hluku pro obyvatele nebo údržba hřbitova třeba i během pohřbu již nejsou žádný problém. Tichý provoz současně snižuje zdravotní zátěž pracovníků.
Největší výhodou zářičů Adler Heater je ekonomika provozu. Proti zařízením pracujícím s otevřeným ohněm se vyznačují zhruba poloviční spotřebou plynu. Náklady na provoz se pohybují do 0,40 Kč/m2. To je 20–30x méně, než kolik stojí provoz zařízení využívajících horkou vodu, páru nebo pěnu.*
(Podrobnosti v Komunální technice 2/2020)