20.11.2018 | 07:11

Může být odklízení sněhu efektivnější?

Kdo hraje hlavní roli při odklízení sněhu v menších městech a obcích, kdy je často potřeba zprůjezdnit i jednotlivé cesty k domům? Co velké plochy parkovišť nákupních center, firem a logistických areálů? Kam sahají možnosti technických služeb ve větších městech při odklízení sněhu?

Při vydatné sněhové nadílce si musí mnohá městečka a obce vystačit vlastními silami a smluvní výpomocí, kdy si najímají místní zemědělce, majitele traktorů, terénních čtyřkolek a zajišťují tak veřejnou službu.

V městské zástavbě a na lokálních nebo pracovních komunikacích se vozidla na odklízení sněhu pohybují často v omezených prostorových podmínkách a těžším terénu dlouhých prudkých stoupání, bez možnosti rozjezdu. Navíc jízda z kopce s těžkým vozem vyžaduje velkou míru zkušeností řidiče. V těchto situacích, mají-li být komunikace stále sjízdné, je dobré spolehnout se na sněhové řetězy tak, jak je tomu běžné například v Rakousku a Německu. Jistě, nebavíme se o klasických nákladních vozidlech při protahování hlavních tahů, kdy je prakticky nemožné nasazovat/sundávat řetězy podle aktuálních podmínek. Řeč je stále o komunálních službách.

Proč použít sněhové řetězy na odklízení sněhu?

• Vyšší záběr při rozjezdech
  • Vyšší efektivita při záběru radlice při shrnování, rovnání nebo nakládání sněhu
  • Výrazně lepší trakce
  • Jednoznačně vyšší účinnost a bezpečnost při brzdění

To je hlavní výčet vlastností řetězů pro vyšší efektivitu a bezpečnost při nasazení techniky na odklízení sněhu.

Na jakou techniku lze sněhové řetězy použít?

Obout lze prakticky jakýkoliv běžný stroj. Například pro společnost Pewag téměř neexistuje vozidlo, které by nešlo obout do řetězů:

• traktory (zemědělské i lesnické), malotraktory,
  • terénní čtyřkolky, víceúčelová terénní vozidla, SUV,
  • vozidla kategorie N1-N3, popř. M,
  • zemní a stavební stroje, nakladače a speciální vozidla,
  • sněhové frézy a další.

Naše doporučení?

Řetězy jsou investicí, která se vyplatí jak z hlediska bezpečnosti, tak i efektivity. Řetězy mají vysokou životnost a jejich použití zvyšuje i životnost pneumatik. Pro nákladní a užitková vozidla jsou ideální řetězy Starmove nebo Starmove F v zesíleném provedení s navařenými čepy. V případě traktorů pak řetězy Universal ED s hexagonovou sítí a kovanými středovými háčky. Ty jsou až extrémně odolné. Na terénní čtyřkolky a silnější SUV vozidla jsou vhodně řetězy Austro super zesílené nebo Offroad extreme, které lze na SUV použít i pro jízdu v terénu. Do řetězu pewag Traktorová stopa lze obout sněhové frézy a malé traktory.

Více informací ve vyhledávači sněhových řetězů na www.pewag.cz nebo v konfigurátoru řetězů při uvedení rozměru pneumatiky a disku.*