13.09.2021 | 11:09

Monitoring kontejnerů senzory zefektivnil sběr textilního odpadu

Společnost Ekocharita, která ročně vysbírá přibližně 3000 tun textilního odpadu, zveřejnila výsledky rozsáhlého monitorování svých kontejnerů senzory. S instalací senzorů do svých kontejnerů začala v lednu 2021 s cílem monitorovat stav jejich zaplnění v reálném čase a zefektivnit tak jejich sběr.

Koncem června již Ekocharita monitorovala 600 kontejnerů a díky datům ze senzorů se společnosti podařilo významně zlepšit její řízení:

• Snížili čas potřebný na vysbírání 1 tuny textilního odpadu o 30 procent
  • Snížili náklady na sběr odpadu o 20 procent
  • Zefektivnili řízení skladu a logistiky
  • Díky konkurenční výhodě v podobě digitalizace získali nové zákazníky

„Dnes dokážeme na denní bázi garantovat sběr objemů, které potřebujeme pro plynulý management skladu a logistiky - a zabere nám to méně hodin a méně kilometrů než předtím,“ říká Juraj Kunák, zakladatel a ředitel společnosti Ekocharita.

Specifika sběru textilu

Textilní odpad je komodita, která stále čeká na legislativní úpravu svého separovaného sběru. Legislativu, která plošně upraví pravidla pro třídění tohoto odpadového proudu, plánuje Evropská unie zavést v roce 2025. Do té doby bude tento systém podporován soukromými firmami, které řídí sběr vyřazených oděvů a zajišťují jejich opětovné použití, recyklaci a darování na charitativní účely.

Ekocharita operuje na ploše 16 000 km² a spravuje 1300 kontejnerů na oděvy, boty, hračky a domácí textil. Kontejnery se zpravidla umísťují na frekventovaná místa v rámci měst a obcí, stejně jako do blízkosti obchodů či škol. Dostupnost kontejnerů na textilní odpad podporuje občany v tom, aby tento odpad skutečně vytřídili, a neskončil tak na skládce.

Pro textilní odpad jsou typické velmi nepravidelné cykly zaplnění. Rychlost, kterou se kontejnery naplní, je nepředvídatelná, což ztěžuje provoz a logistiku a klade také vysoké finanční a časové nároky. Monitorování kontejnerů online, jež umožňuje sledovat jejich aktuální zaplnění v reálném čase, si klade za cíl tyto překážky odbourat.

Instalace senzorů

Ekocharita začala s instalací senzorů v lednu 2021 díky grantu EIC Akcelerátor. Senzory  využívají na monitorování stavu zaplnění kontejnerů ultrazvukovou technologii, která informaci o aktuálním zaplnění monitoruje 24krát denně. Senzory současně monitorují také teplotu, zajišťují požární alarm a upozornění na případné převrácení kontejneru. Pro účely přenosu dat se společnost rozhodla využit síť internetu věcí LoRaWAN.

Pozitivní vliv na svůj provoz společnost Ekocharita zaznamenávala úměrně s narůstajícím počtem nainstalovaných senzorů: „Senzory jsme si instalovali svépomocí po dvouhodinovém tréninku od Sensoneo a byli jsme překvapeni, jak to bylo jednoduché – instalace a nastavení senzoru trvá méně než pět minut,“ vysvětluje Juraj Kunák.

Více v časopisu Komunální technika 9/2021.*