Modernizovaná nákladní vozidla pro městské prostředí

S dojezdem až 450 km, o 50 % kratší dobou nabíjení (elektrická verze) a novými prvky aktivní bezpečnosti jsou modernizovaná středně těžká elektrická nákladní vozidla Volvo FE (obr. 1a, 1b) a FL (obr. 2a, 2b) Electric navržená pro města – umožňují zde bezpečnou přepravu a logistiku s nulovými emisemi.

S městy zavádějícími čisté zóny a společnostmi, které chtějí naplnit své ambice v oblasti udržitelnosti, jsou nákladní vozidla s nulovými emisemi, která dokážou splnit všechny požadavky městské přepravy a logistiky, důležitější než kdy předtím.

Široká škála aplikací

Aby společnost Volvo Trucks dosáhla těchto cílů, představuje právě svá inovovaná elektrická středně těžká nákladní vozidla – Volvo FL a FE Electric. Jsou ideální pro většinu aplikací v rušném městě, jako například distribuci materiálu, svoz odpadu až po stavební činnosti. Elektrické verze nákladních vozidel Volvo jsou na trhu od roku 2019 a prodávají se na mnoha trzích v Evropě, na Středním východě, v Africe, Asii a Austrálii.

Nabíjecí kapacita bateriových středně těžkých nákladních vozidel se téměř zdvojnásobila až na 43 kW, čímž se doba potřebná k nabití akumulátoru zkrátila přibližně o 50 %. K dispozici jsou také nedávno modernizované sady akumulátorů, které poskytují celkový dojezd na jedno nabití až 450 km.

Další posun vpřed

„Volvo Trucks má nejkompletnější nabídku elektrických nákladních vozidel na trhu, kterou neustále zlepšujeme, abychom umožnili více firmám učinit krok k vozidlům s nulovými emisemi pro každodenní provoz,“ říká Jessica Sandström, vedoucí produktového managementu společnosti Volvo Trucks, a pokračuje: „Modernizované modely Volvo FL a FE jsou ideálními pracovními nástroji pro podniky, které mají udržitelnost na prvním místě a nabízejí svým zákazníkům širokou škálu aplikací.“

Bezpečnost základem

U nákladních vozidel Volvo FL a FE, která v rušném městě obvykle sdílejí omezený prostor s automobily, cyklisty a chodci, je klíčová bezpečnost. Řada nových funkcí zvýší bezpečnost řidiče i ostatních účastníků silničního provozu. Tato vylepšení znamenají, že modely FL a FE překračují obecná bezpečnostní předpisy, která vstoupí v platnost v roce 2024. Tato vozidla také přicházejí s novým atraktivním designem s přepracovanou maskou, výraznými LED světlomety a zesíleným kulatým logem Volvo (Iron Mark), tak i slovním nápisem Volvo.

Kromě toho mají všechny varianty pohonů modelů Volvo FL a FE, včetně elektrických, plynových a naftových, mnoho nových prvků, díky nimž jsou ještě lépe vybavené pro potřeby moderních firem působících ve městech.

Shrnutí některých inovovaných funkcí

* Zeštíhlená vnější zpětná zrcátka pro lepší přímý výhled řidiče.

* Nová interiérová LED světla a uzamykatelný vnitřní úložný prostor.

* Možnost vybavit vozidla 360˚ kamerou z ptačí perspektivy nebo boční kamerou.

* Nová klíčenka nabitá novými uživatelsky příjemnými funkcemi.

* Nové rozhraní elektrického pomocného pohonu, které zjednoduší propojení nástavby a šetří hmotnost.

* Mezi doplňky bezpečnostního systému patří detekce zranitelných účastníků silničního provozu, podpora předcházení bočním kolizím a varování řidiče.

***

Nové modely Volvo FL a FE je možné objednat již nyní s dodáním zákazníkům od první poloviny roku 2024.

Foto archiv/Volvo Trucks

(Příspěvek vyšel v Komunální technice 12/2023)