Přibližně 125 000 návštěvníků ze 180 zemí prošlo v květnu branami mnichovského veletrhu IFAT ENTSORGA. Rozhodně se měli nač dívat. Necelé tři tisícovky vystavovatelů z 54 zemí (zastoupení měla samozřejmě i Česká republika) představily své produkty na ploše 215 000 čtverečních metrů, ať již v krytých pavilonech, či na volném prostranství.
Z uvedeného počtu návštěvníků bylo 50 000 ze zahraničí. Nejvíce jich přijelo z Rakouska, Itálie, Švýcarska, Ruska, Holandska, Dánska, České republiky, Turecka, Polska a Španělska.
Jak se shodují zástupci vystavujících firem, mnichovský veletrh orámovaný bohatým programem přednášek a konferencí jednoznačně patří do světové špičky. Přibližně 320 přednášek a diskusních fór navštívilo na 16 000 posluchačů a hojně navštěvované byly i předváděcí akce techniky probíhající na volné ploše. Veletrh se tak k radosti pořadatelské firmy Messe München International opět stal ideální platformou pro výměnu odborných zkušeností i obnovu obchodních aktivit či navázání nových kontaktů v neformální atmosféře. Pětidenní akce tak uspokojila odborníky z řad oborů managementu vody, odpadních vod, odpadů a surovin, ale i profesionály zabývající se například letní a zimní údržbou komunikací, poprvé se představila jako samostatný obor geotermika. Významná pozornost byla věnována získávání energie z odpadů a zájem ukázal, že jde o stále aktuálnější problematiku. Převážná většina vystavujících měla tedy po skončení veletrhu a hodnocení jeho průběhu naprosto jasno. Za dva roky v Mnichově nebudou chybět a mnozí vážně zvažují ještě větší rozšíření svých expozic.
V Mnichově byla slyšet čeština
Ve výstavních prostorách bylo možné velice často slyšet češtinu, ať již znějící z úst profesionálů zamýšlejících kvalitně doplnit používané technologie či strojový park, nebo importérů značek, které mají zastoupení na českém trhu. A na veletržních plochách nechyběli ani někteří čeští výrobci. Jmenovat můžeme například společnosti Kobit, Simed, Bluetech, Meva nebo Reflex Zlín. Někteří z nich nám své expozice představili blíže, případně se pochlubili novinkami.
Firma Reflex představila své sklolaminátové produkty v podobě kontejnerů na sběr tříděného odpadu, nádoby na komunální odpad tvořily též základ expozice roudnické společnosti Meva. Technologie třídění surovin a komunálního odpadu včetně přípravy projektů nabízela společnost Bluetech. Výrobce komunální techniky zastupoval v již tradičně rozsáhlé expozici jičínský Kobit a nechyběl ani výrobce komunální techniky ze Dvora Králové nad Labem, společnost Simed.
„Německý trh je pro nás, co se exportu týče, velice důležitý. Našemu největšímu odběrateli se například podařilo v minulé sezóně prodat padesát sypačů. Proto jsme se rozhodli tady letos být a musím zdůraznit, že zájem je opravdu veliký. A to nejen ze strany německých uživatelů. Kromě evropských zájemců jsme navázali kontakty i se zástupci z takových zemí, jako je Indie, Malajsie, Singapur či Nigerie,“ hodnotí veletrh jednatel společnosti Simed Ing. Jaroslav Bil. Zájem byl jak o nástavby vhodné pro údržbu komunikací, tak nástavby na svoz odpadu.
Zpracování odpadu v mnoha variantách
Hned několik vystavujících výrobců techniky zastupuje v České republice společnost Wincorp. Příjmové stoly na různé druhy odpadu vyrábí německá firma Gassner. Zařízení rozdružuje dodávaný materiál, ať již jde o komunální odpad, průmyslový odpad nebo například fólie. Rozdružený materiál je potom rovnoměrně dávkován na dopravník. Novinkou bylo výstupní zařízení na dávkovací stěně umožňující průchod větších těles, a tím plynulejší provoz.
Balíkovací lisy různé velikosti určené pro zpracování různých materiálů (kartony, papír, pet láhve, dřevo) vyrábí rakouská společnost Roither Maschinenbau GesmbH Austropressen. Zařízení dokáže slisovat pěnu a vyrobí balík až o hmotnosti 430 kg. Kromě balíkovacích lisů má firma v nabídce i další modely menších rozměrů určené pro další druhy materiálů.
Novinkou společnosti Schulz-Berger je separátor fólií pracující na bázi dvou bubnů. Fólie jsou nasávány pomocí přítlaku a poté postupují k dalšímu zpracování. Ostatní těžší materiál proípadává dolů na dopravník. Tímto systémem se odseparuje značné množství fólií. Bubny separátoru jsou podle potřeby výškově nastavitelné.
Mezi největší světové výrobce drtičů patří finská společnost BMH Technology Oy. Robustní drtič Tyrannosaurus 9905 má hmotnost 80 tun a pohání jej motor s výkonem 685 kW. Zařízení zpracuje za den až 1200 tun materiálu. Výstupní frakcí je alternativní palivo pro teplárny nebo cementárny. V sortimentu má značka BMH ovšem i stroje menších rozměrů.
Německý výrobce jedno nebo dvourotorových drtičů Vecoplan AG představil svůj největší model VBF vyrábějící alternativní palivo o velikosti frakce zhruba 20 mm. V portfoliu této značky najdeme nabídku kompletních linek včetně dodávky dopravníků, sít a podobně.
Určitě zajímavým produktem obohatila svoji nabídku společnost Mouder. Kromě již známých a oblíbených strojů značek Husmann a Weima přiváží na český trh lis polystyrénu Heger Crocodile. Toto zařízení rozdrcený materiál slisuje do hranolů a až patnáctkrát zmenší jeho objem.
Ovšem nabídka zařízení vhodných na zpracování odpadu byla v Mnichově daleko širší. S novinkou v podobě mobilního drtiče na pásovém podvozku se prezentovala firma Hammel, rozsáhlou expozici čítající hned několik výkonných strojů připravila firma Doppstadt a zastoupení měli i další významní výrobci této techniky.
Zaplnily by celý pavilon
Celou výstavní halu mnichovského výstaviště by bez problémů zaplnily produkty značek, jež do České republiky importuje společnost Hanes.
Ucelenou řadou zametacích nástaveb a zametacích speciálů se prezentovala značka Bucher Schörling. Strojem, který určitě vzbudil pozornost, byl samojízdný zametací speciál CityCat na vodíkový pohon. Jde o plně funkční stroj se spotřebou 0,7 kg vodíku na motohodinu. Zametač tak na jedno naplnění zvládne práci ve dvou směnách. Nicméně pořizovací cena je příliš vysoká a dá se tedy říci, že jde hlavně o přípravu na výrobu zametače s elektrickým pohonem s účinností a rozsahem funkcí srovnatelnými s dosud užívanou technikou.
Prakticky všechny možné varianty ve všech velikostech ukázaly i zametací nástavby. Nejprofesionálnější využívají hydrostatický systém pojezdu, všechny typy nástaveb Bucher Schörling je možné dodat v provedení pevném, nebo výměnném.
Novým modelem zametacího speciálu je i Schörling CityCat 2020 s novou kabinou s vyšším komfortem a vylepšenou ergonomií ovládacích prvků v kabině. Světla jsou posunuta nad pracovní agregáty, takže do osvětlení nezasahují žádné hadice hydraulického systému.
Hodně velkou flotilou se mohla v Mnichově, především v podobě svozových nástaveb Olympus, pyšnit značka RosRoca v různých variantách kontejnerů a kapacitách od 10 do 27 m3.
Nejmodernější systém řízení posypu Golden Ice s automatickou změnou parametrů byl hlavním tahákem výstavního prostoru, který patřil značce Giletta. Podle testů EUnited vyvinutý systém zimního posypu komunikací patří do kategorie s nejvyšší přesností a nejlepší ekonomikou provozu.
A z nabídky společnosti Hanes nechyběly ani stroje značek Beam, Zaugg a další.
Novinky kam se podíváš
Během dvoudenní návštěvy nelze stoprocentně zachytit všechny technické novinky a inovace, jež se na veletrhu objevily, zmiňme tedy alespoň některé z nich.
Značka Epoke, kterou známe na tuzemském trhu z nabídky společnosti Unikont Group, představila nové řešení ovládací jednotky, které kombinuje ovládání pomocí dotykového displeje a klasických potenciometrů. Ovládání má lepší možnosti nastavení aplikací a jednotka umožňuje kvalitní přenos dat. Je určena pro všechny typy sypačů.
Účelné je i řešení kombinovaného posypu, jež využívá varianty suchého posypu se skrápěním solí nebo solankou. Jde o systém, který prokazatelně přináší úspory posypových materiálů a například ve Skandinávii je velice populární.
Nástavby Epoke City Sprayer slouží pro aplikaci solanky nebo rozmrazovacích kapalin. Jsou určeny nejen pro malotraktory a traktory, ale i pro vozidla Multicar nebo Tremo.
Pro agregaci s traktory vyvinula značka Epoke malé sypače a dílčí vylepšení bylo možné pozorovat i na dalších vystavených strojích.
Novinkou v podobě svahového nosiče se pochlubila značka Aebi. Model TT 280 nahrazuje dosud nabízený typ TT 275. Je vybaven silnějším motorem o výkonu 109 koní splňujícím přísnější emisní limity, nový je též systém ovládání s ovládací pákou s rozšířenými možnostmi funkcí.
Model svahového nosiče Aebi TT 240 byl opatřen pásy a agregován se zařízením pro vytváření dvou běžeckých stop. Díky pásávému podvozku jde o variantu nosiče, který v pohodě zvládá práci ve sněhu i v podmáčeném terénu.
Na předváděcí ploše v rámci praktických ukázek reprezentovaly značku Aebi, jejíž produkty dováží do České republiky společnost Zálesí a. s. Luhačovice, také samosběrné zametací stroje Aebi MFH.
Řadu novinek či inovativních řešení může v následujících měsících nabídnout i rakovnická společnost Croy, autorizovaný prodejce vozidel Mercedes-Benz. Podvozky Mercedes-Benz či nosiče M-B Unimog se vyskytovaly v areálu mnichovského výstaviště takřka na každém kroku a v agregacích s nejrůznějším nářadím. Určitě zaujal model Econic s variantou pohonu na stlačený zemní plyn. Zastoupení měly na výstavišti samozřejmě i další výriobci, jejichž techniku společnost Croy Rakovník na českém trhu nabízí, ať již jde o nástavby a zařízení Faun, Schmidt, Gmeiner,Kahlbacher, Mulag a další.
Na českém trhu s komunální technikou se začínají prosazovat komunální vozidla Scania splňující prakticky jakýkoli požadavek na agregaci letních i zimních nástaveb. Ve spolupráci se společností Hanes připravila během prvního pololetí pro české uživatele již dvě vozidla se zametací nástavbou, další nástavba je určena na svoz odpadu. V Mnichově Scania představila vozidlo s motorem splňujícím již normu Euro 6, modernizací prošla i konstrukce kabiny.
Popisek:
Nádoby na komunální odpad tvořily základ expozice roudnické společnosti Meva