24.04.2018 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Manipulátory – hydrostat či hydrodynamika?

Volba převodovky je u zemědělské a další techniky velkým tématem u většiny strojů. Dávno již neplatí, že čím výkonnější motor, tím větší výkonnost. Výkon je třeba přenést na „podložku“, a právě mezi ní a motorem je mnoho prvků, které výslednou účinnost ovlivňují. Převodovka patří mezi ty zásadní.

Hydrostatická převodovka je založená na dvojici pístových elementů, přičemž čerpadlová část, která je poháněná přímo od motoru, bývá výkyvná a úhel jejího vychýlení určuje množství oleje (a tím i rychlost manipulátoru), jež pohání hydromotor. Převodovka již vrací energii zpět na čistě mechanickou formu. Systém pracuje s působením vysokého tlaku a současně malého průtoku oleje. Výsledkem je tedy vysoká účinnost. Relativní nevýhoda pramení právě z vysokého tlaku soustavy – převodový olej má tendenci se díky tomu zahřívat a je třeba jej účinně chladit. To však moderní chladicí systémy dnes již velmi dobře zvládají. Největší výhoda však je uživatelská přívětivost – stačí pouze plynem regulovat rychlost. U moderních manipulátorů čerpadlová část dovoluje svým výkyvem plynulou změnu rychlosti bez zastavení od 0 často až do 40 km/h podle typu stroje. Navíc není nutné při změnách směru využívat klasické brzdy, převodovka svou konstrukcí umožňuje brzdění pouhým uvolněním plynu, což je při opakujících se cyklech nakládky velmi zásadní výhoda. Řidiči stačí pouze měnit směr jízdy reverzorem a ovládat plynový pedál. Výhodou jsou i plazivé rychlosti při práci s aktivním nářadím.

Hydrodynamika funguje na principu „vrhání“ oleje v systému čerpadlo – reaktor – turbína (hydrodynamický měnič). Množství vrhaného oleje je ovládáno množstvím otáček motoru. Měnič není schopný pokrýt celý rozsah rychlosti, musí tedy být ještě doplněn zubovou převodovkou, což dělá celý systém složitější na údržbu a opravy. Kvůli práci s malým tlakem a vysokým průtokem oleje je účinnost hydrodynamického pohonu poměrně nízká. Olej se sice díky značnému oběhu stíhá dobře chladit, ale zásadní nevýhodou je neschopnost systému brzdit. V průběhu běžné směny při nakládce změní stroj směr až několiksetkrát a u manipulátorů s měničem to tedy znamená pokaždé nejprve dobrzdit klasickou brzdou a až teprve poté se rozjet opačným směrem. Výhodou, plynoucí z dodatečné mechanické převodovky, jsou nižší otáčky při přesunech v maximálních rychlostech a díky tomu nižší spotřeba paliva při přesunech. Nicméně i v této oblasti hydrostaty dokážou spotřebu stlačit díky systémům snižování otáček po dosažení maximální rychlosti.

Převodovka zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu práce a úroveň komfortu obsluhy. Pokud chcete stroj pro daleké přejezdy tvořící více než 50 % pracovního času, může být hydrodynamický měnič výhodnější. Máte-li manipulátor opravdu na to, po čem je pojmenován (tedy na manipulaci), je pro vás jednoznačnou volbou stroj s hydrostatickou převodovkou.*

Adam Bauer, produktový manažer KRAMER

(Podrobnosti v Komunální technice 4/2018)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down