Novou kampaň s cílem lépe informovat občany o nakládání s bioodpadem zahájilo s přicházejícím jarem občanské sdružení Ekodomov. S názvem Dejte šanci bioodpadu ji sdružení připravilo s podporou Operačního programu životního prostředí, Státního fondu životního prostředí, Magistrátu hlavního města Prahy, Ústeckého kraje a Ministerstva vnitra České republiky.
V současné době stále pokračuje alarmující eroze snižující kvalitu půdy a tento stav se týká většiny území republiky, prokazatelný je i úbytek organické hmoty a zhoršující se kvalita vod. Na druhé straně na skládkách zcela zbytečně končí miliony tun odpadu (okolo 2,5 milionu tun), z nichž 40% podíl připadá právě na biologicky rozložitelný odpad, který může být kompostován nebo využit pro další zpracování v bioplynových stanicích. A s vyprodukovaným kompostem lze do půdy navracet organickou hmotu, živiny a humus.
Času mnoho nezbývá a sankce hrozí
Jak je známo, podle nového zákona o odpadech připravovaného Ministerstvem životního prostředí ČR budou muset obce zavést sběr bioodpadu do roku 2010. Toto datum se bude do roku 2013 týkat pouze částí obcí s převahou rodinných domů. Celoplošně bude tato povinnost zavedena od roku 2013. Podle množství odpadu dosud končícího na skládkách, je patrné, že zatím se množství skládkovaného bioodpadu nedaří snižovat. Za neplnění cílů hrozí od EU České republice sankce. V roce 2003 bylo uloženo na skládkách 1,239 mil. tun bioodpadu, v roce 2004 to bylo 1,311 a o rok později 1,363 mil. tun bioodpadu. Nejnovější čísla, která má MŽP k dispozici, jsou z roku 2007. V tomto roce obyvatelé ČR vyprodukovali 1,9 mil. tun biologicky rozložitelného odpadu. Z toho 1,47 mil. tun, tedy 77 %, bylo uloženo na skládkách.
(red)