Letošní rok ve znamení novinek a inovací

Jaro se blíží a s ním vyvstává i otázka sečení trávy. Ať už chcete sbírat nebo jen mulčovat, společnost CIME, s. r. o. z Pelhřimova přichází s efektivním řešením v podobě amerických strojů nulovou osou rotace Walker.

Zástupci této techniky jsou rodinným klenotem, o který pečuje již třetí generace Walkerů z města Fort Collins v americkém státě Colorado, kde se sekačky vyrábějí již více než 40 let a odkud putují do celého světa.

Na našem trhu pracují stroje Walker již 17 let a za tu dobu se staly součástí mnoha parků techniky v obcích a městech. Provozovatelé si chválí především rychlé sečení, snadnou údržbu a dlouholetou spolehlivost. Není výjimkou, kdy v technických službách tyto stroje slouží i přes 10 sezón v plném nasazení.

Unikátní řešení

Koncept Walker spatřil světlo světa již v 70. letech minulého století a skládá se z předsunuté žací hlavy s nízkým profilem, uprostřed umístěného pracoviště obsluhy a za ní posazeného motoru a sběrného koše. Posečený materiál do něj proudí vnitřkem stroje díky systému pro dopravu materiálu GHS, jehož srdcem je ocelový ventilátor.

Na rozměrech záleží

Pracovat na rozlehlé ploše dokážete s jakoukoli sekačkou. Ale v omezeném prostoru kolem různých překážek jako jsou například stromy nebo dětské prolézačky? Technika Walker je díky svým rozměrům a nulovému poloměru otáčení na tyto speciální aplikace jako stvořená. Obratnost v omezeném prostoru není však není to jediné, co nabízí. Díky vysoké pracovní rychlosti odvádí efektivní práci i na velkých plochách.

Jednoduché řízení

Stroje Walker se ovládají pákovým mechanismem. Ten se však od ostatních „Zero-Turn“ sekaček liší v tom, že pravou rukou ovládáte páku rychlosti, která funguje jako tempomat a lehkým tlakem konečků prstů levé ruky ovládáte obě páky řízení. Proti klasickým „rajčákům“ odpadá namáhavé držení pák dopředu. Ovládání Walkera je přesné a snadno zvládnutelné.

Rychlá a snadná údržba

Stejně jako u všech strojů je i u Walkera nutná pravidelná údržba. I na to v továrně ve Fort Collins pamatovali. Koncept Walker tak ukazuje svou další vlastnost, která provozovateli maximálně zjednodušuje údržbu stroje. Je to především sklopné tělo sekačky a výklopné žací hlavy, což umožňuje snadný přístup k čištění a údržbě všech komponentů včetně žacího ústrojí.

Novinky a inovace

I v době globální krize si v Coloradu dali záležet a pro letošek připravili několik novinek a inovací. U strojů se sběrem je to inovovaná modelová řada T se systémem TOPS, který pečuje o olej v hydrostatických převodovkách a díky němuž Walker rozšířil záruku na tyto komponenty. Ta je nyní tři roky bez omezení počtu motohodin. Další novinky patří strojům pro mulčování. Nový „silák“ řady B, B27i, nabídne výkon 27 k a je určený pro komerční sečení. Druhým inovovaným modelem bude R21 s výkonem 21 k, který díky ceně určitě zaujme nejen obce, ale také soukromé zákazníky.*

Ing. Jan Vrána, CIME, s. r. o., foto archiv firmy

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2023)