07.03.2013 | 11:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Kvalitní údržba je možná jen s profi technikou

V Pardubicích sídlí firma ROLC s. r. o. Kromě prodeje a servisu techniky a poradenských služeb v Centru zahradní a lesní techniky Pardubice se zabývá především komplexní údržbou zeleně a realizací zahrad. Důležitou součástí strojového parku jsou, kromě traktorů a další potřebné mechanizace, hned čtyři zástupci značky Amazone.

V roce 2001 se začal Martin Rolc jako fyzická osoba zabývat údržbou zeleně firemních areálů a menších obcí. Nejdůležitější činností byla údržba travnatých ploch, teprve časem bylo možné nabídnout komplexní služby v péči o zeleň zahrnující také stříhání živých plotů, prořezávku stromů, výsadby zeleně a realizace zahrad. Od rozšíření nabídky poskytovaných služeb bylo již blízko ke změně statutu firmy. Jako společnost s ručením omezeným působí firma ROLC na trhu od roku 2005. Změna statutu ovšem nebyla jedinou, která v roce 2005 nastala. Firmě se podařilo zvítězit ve výběrovém řízení a začala se sečením zhruba 60 hektarů v městě Pardubice. A logicky se v té době ukázala potřeba pořízení výkonné profesionální techniky.
„Naše klientela se rozrostla a bylo nutné přizpůsobit strojový park jejím požadavkům. Proto jsme nakoupili menší zahradní traktory Etesia a pro sečení a údržbu větších ploch jsme vsadili na značku Amazone a pořídili samojízdný žací stroj Profihopper a postupem doby i tři tažené univerzální stroje Grasshopper. Na převážné většině ploch sice sečeme se sběrem, ale se stroji Amazone můžeme i mulčovat, nebo provzdušňovat trávníky, což je obrovskou výhodou. Každý si zkrátka může vybrat technologii podle svého gusta a navíc jsme nemuseli vynakládat další finanční prostředky na pořízení speciální mechanizace,“ vysvětluje Martin Rolc.

Preferují sečení se sběrem

Technologii sečení se sběrem upřednostňuje Martin Rolc stále. „Až budoucnost ukáže, jaké budou požadavky na kvalitu a technologii sečení v Pardubicích, které jsou rozděleny na osm městských obvodů, z nichž každý razí trochu jinou koncepci údržby městské zeleně. Někde vnikly pracovní čety a městská část si zabezpečuje sečení samostatně, jinde nadále probíhají výběrová řízení na veškerou údržbu zeleně na období dvou až čtyř let. Podle mého názoru bohužel někde preferují poněkud krátkozraký pohled na ekonomiku údržby zeleně, při kterém vítězí sečení bez sběru travní hmoty. Doufám, že zrovna v Pardubicích tento sice na první pohled levnější způsob neuspěje. Je třeba si uvědomit, že při sečení se sběrem zelené plochy zároveň vyčistíme i od listí nebo psích exkrementů a zachováme druhové složení trávníků bez příměsí mechů a podobně. Lidé jsou zvyklí využívat městské travnaté plochy k rekreaci a hře a kvality porostů bez odklizené hmoty si, myslím, určitě velice brzy všimnou, o estetice nemluvě.
Naopak nic bych nenamítal proti kombinovaným sečím. Po jarních sečích se sběrem může v letních měsících v druhé polovině vegetace následovat třeba dvakrát pomulčování řidšího letního porostu, to pak může vystřídat další seč se sběrem. Trávník se tak v létě ochrání před nadměrným vysycháním a navíc se přihnojí rostlinnými zbytky,“ uvažuje Martin Rolc.
Firma ROLC se ale nestará pouze o zelené plochy v Pardubicích. Seče i soukromé pozemky, sportoviště, firemní areály a stará se o zeleň v menších obcích. Všude tam sečení se sběrem jasně vítězí.
Minimální počet zákazníků preferuje mulčování. „Ani toho se docela nezříkáme. Ale pokud chceme mít trávník na úrovni, je třeba opakovat mulčování každých minimálně deset dní a pokud možno ne hned od jara. Důležité je také alespoň jednou ročně trávník vertikutovat,“ zdůrazňuje Martin Rolc.

Působí hlavně na Pardubicku

„Největší penzum zakázek realizujeme v okruhu 30 kilometrů od Pardubic. Působíme od Přelouče po Holice a od Chrudimi po Hradec Králové. Individuálně vyrážíme za prací i dál, zakázky jsme realizovali na Ústeckoorlicku, Rychnovsku či Kutnohorsku.
Zajímavou zakázkou byla například údržba areálů a pozemků s horkovzdušným propojením patřícím akciové společnosti Elektrárny Opatovice.Když jsme v roce 2004 vyhráli výběrové řízení, šlo o pozemky značně zanedbané. Plochy byly do té doby sečené pouze dvakrát, maximálně třikrát za rok rotačním žacím strojem a posečená zelená hmota zůstávala neposbíraná. Poprvé jsme vjeli do porostu vysokého zhruba 75 cm, jež navíc rostl na pozemcích sloužících jako odkladiště opravdu lecčeho. Za šest let našeho působení se podařilo plochy vyčistit a vytvořit určitou koncepci údržby se specifikací potřebných činností. Nicméně před dvěma lety jsme již vzhledem k cenovým požadavkům soutěž nevyhráli. Za nastavené finance se ale kvalitní údržba opravdu garantovat nedá.
Další zajímavou zakázkou, s jejímž zajištěním jsme pomáhali v roce 2011, byla údržba zelených ploch a okolí letiště v Čáslavi. Zde se naplno projevily profesionální kvality techniky Amazone. Na velkých plochách posečené metry opravdu rychle přibývaly,“ vzpomíná Martin Rolc.

Někdy až sedmkrát

Od dubna do listopadu se můžeme na pozemcích Pardubicka setkávat s žací technikou firmy ROLC.
„S první sečí začínáme v závislosti na přírodních podmínkách zhruba v polovině dubna a koncem dubna máme posečenu tak polovinu zadaných ploch. Hotovo musíme mít bezpodmínečně podle stanoveného termínu do 15. 5. Poslední, většinou sedmou seč, končíme v polovině listopadu. Sedmá seč probíhá na převážné většině ploch zároveň se sběrem listí. I zde se stroje Amazone osvědčily. Jsou schopné posbírat nafoukané a nařádkované listí bezezbytku a pozemek tak uklidit opravdu do čista.
V loňském roce jsme v jedné seči udržovali 20 až 25 hektarů, ovšem byly roky, kdy jsme zvládli na 1 seč až 60 hektarů. Minimum přitom bylo pět sečí, někdy sedm a vše se sběrem. To už je penzum práce náročné na organizaci, protože tráva roste všude stejně rychle a každý zákazník chce mít samozřejmě posečeno a uklizeno včas a kvalitně.
V exponovaných termínech pracuje při sečení 10 až 15 lidí, na menších a středních pozemcích je standardem četa pěti pracovníků. Nejde totiž jen o to plochu posekat, ale také travní hmotu, kterou vysýpáme do připravených vlastních kontejnerů, bez odkladu odvézt do kompostáren, aby po našem zásahu zůstávaly plochy čisté,“ popisuje Martin Rolc.
Na sečených pozemcích nejčastěji pracuje četa složená z menších strojů Etesia několika výkonových úrovní, které odvádějí velmi kvalitní práci a pomáhají s obsekáváním překážek, sečením členitých ploch nebo menších výměr a užších míst, na větších plochách pracují stroje Amazone s širším záběrem. Stroje Grasshopper pracují na travnatých plochách nejčastěji v agregaci s traktorem Deutz-Fahr o výkonu 100 koní a speciálním obutím, které snižuje riziko utužení půdy.

Proč zrovna Amazone?

S technikou Amazone měl Martin Rolc bohaté zkušenosti již ze svého působení v technických službách. „O kvalitách této značky jsem dobře věděl a zdála se mi pro sečení hlavně velkých ploch ideální. Tažený Grasshopper 160 mi svým pracovním záběrem a obratností plně vyhovuje, jen někde by se vyplatil širší (letiště apod.). Profihopper zase zvítězil díky své variabilitě. Dá se s ním kombinovat hned několik způsobů sečí a za jakýchkoli pracovních podmínek zůstává po jeho přejezdu travní porost nepoškozený a přitom perfektně vysečený a uklizený. A samozřejmě podstatnou roli hraje i pracovní rychlost,“ vypočítává základní přednosti techniky Amazone Martin Rolc.
Stroje Amazone nezklamaly ani v jiných aspektech. Náklady na jejich údržbu a opravy jsou minimální. U strojů Grasshopper nebyly opravy kromě výměny opotřebitelných součástí prakticky žádné a stejně by se dal hodnotit i žací stroj Profihopper. K tomu Martin Rolc: „S Profihopperem je třeba se zpočátku sžít a odhadnout pracovní rychlost. Přeci jenom množství posečeného materiálu je velké, což se projeví i na opotřebení některých dílů například šroubovic. Ovšem je třeba zdůraznit, že díky unikátnímu systému dopravy materiálu a jeho zhuštění, stroj ani v sušším období nepráší a je možné s ním pracovat i na velmi frekventovaných místech.. Kdybych si měl teď vybírat nový stroj, určitě bych zvolil nový model s pohonem 4 x 4, který je možné nasadit i do svažitějšího terénu a sekat se s ním dá i na mokrých pozemcích. S nynějším pohonem po dešti s Profihopperem sekat plnohodnotně nemůžeme.“

Nejen sečení

Kromě údržby zeleně rozvinula firma ROLC v loňském roce též prodej a servis techniky. V „kamenném“ obchodě nabízí a na Pardubicku zastupuje hned několik značek hlavně hobby techniky (Dolmar, AL-KO, Karsit, VeGA, Weibang), vzorovou prodejnou je pro produkty a profesionální příslušenství pro les a zahradu OREGON.
Pro řadu značek je firma servisním partnerem a kromě servisního střediska má k dispozici i mobilní servisní jednotku. Servisním partnerem je společnost také pro značku Etesia, Allet, náhradní díly regionálně zajišťuje pro stroje Amazone.
Prodejem a servisem ovšem služby zákazníkům nekončí. Nedílnou součástí zákaznického servisu je i vzdělávací centrum, kde odborníci poskytují školení například pro práci s motorovou pilou, či křovinořezem. Nejde jen o zaškolení obsluhy, ale i poučení o servisu pochopitelně s praktickými ukázkami.
„Vždy je lepší, když firma stojí na několika opěrných bodech. Pokud bude tlak na nízké ceny při údržbě zeleně z profesionálního hlediska neúnosný, můžeme se věnovat realizacím zahrad nebo jiným činnostem. Nicméně doufám, že potřeba kvalitně upravených zelených ploch neklesne a my naši profi techniku využijeme i v příštích sezónách,“ uzavírá Martin Rolc.

Popisek: Do strojového parku patří tři tažené univerzální stroje Amazone Grasshopper

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down