Při kompostování zahradnických odpadů je výhodné zpracovat v zakládce i podíl matolin, kterých vinařské provozy produkují velké množství. Vlastnosti a složení matolin závisí především na technologiích uplatňovaných při pěstování révy vinné, při zpracování hroznů, ale také na řadě environmentálních faktorů. Celkový podíl matolin v kompostových zakládkách složených ze zelinářských odpadů, travní hmoty, štěpky a dalších tradičních zahradnických odpadů může ovlivnit proces kompostování i výslednou kvalitu vyrobeného kompostu.
Réva vinná představuje v celosvětovém měřítku nejpěstovanější ovocný druh, který je v současnosti pěstován na ploše osm milionů hektarů. V rámci EU činí roční produkce hroznů 23,7 milionu tun. Z tohoto množství pak lze při zpracování hroznů získat asi 7,11 milionu t matolin. V podmínkách ČR se roční produkce hroznů pohybuje na úrovni 76 000 t, což představuje produkci 22 800 t matolin.
Množství vyprodukovaných matolin a jejich kvalita jsou ovlivněny řadou faktorů. Vedle odrůdy, způsobu sklizně a zpracování v příjmové části linky ovlivňuje množství matolin především zvolený způsob lisování, podíl matoliny při zpracování hroznů běžně dosahuje 20 – 30 % hmotnosti zpracovávaných hroznů.*
Více v časopisu Komunální technika 3/2018.