08.12.2022 | 10:12

Komplexní zajištění služeb nejen pro město

Společnost Služby města Králíky s. r. o. byla založena městem v červenci 2004 jako nástupnická instituce příspěvkové organizace Technických služeb Králíky. Jejím úkolem je od samého počátku především správa a údržba majetku města, ale některé činnosti vykonává a nabízí i občanům, okolním obcím a podnikatelským subjektům.

Do kompetence společnosti patří zejména údržba a čištění komunikací, správa dopravního značení, zimní údržba, údržba kanalizací, péče o veřejnou zeleň, svoz a zpracování odpadů, provozování tepelného hospodářství městských bytů, škol a mateřských školek, péče o 130 hektarů městských lesů, bytové hospodářství i správa koupaliště a provoz veřejných WC. Firma provozuje také čistírnu odpadních vod a kanalizace. Mezi zajímavé činnosti společnosti určené pro občany patří zajištění dopravy a nejrůznějších pozemních úprav pozemků (výkopové práce, dovoz stavebního materiálu a podobně).

Ve sběrném dvoře mají občané města Králíky a integrovaných obcí Boříkovice, Heřmanice, Dolní Lipka, Prostřední Lipka, Horní Lipka, Červený Potok, Dolní Hedeč a Horní Hedeč i občané smluvních obcí Malá Morava a Dolní Morava a majitelé zdejších rekreačních objektů možnost v provozní době uložit směsný komunální odpad, dřevo, objemný odpad, vyřazená elektrozařízení, světelné zdroje, vytříděný odpad, pneumatiky, obaly obsahující nebezpečné látky, oleje atd.

„Společnost zaměstnává kolem třiceti pracovníků, přičemž dvacet z nich pracuje s komunální technikou. Zhruba 80 procent našeho ročního obratu tvoří zakázky pro město Králíky, zbylých 20 procent představují činnosti vykonávané pro další subjekty. Jde například o zajištění svozu odpadů z okolních obcí,“ zmiňuje úvodem jednatel společnosti Služby města Králíky Robert Jílek.

Obměna strojového parku se daří

Ke kvalitnímu zajištění poskytovaných služeb patří profesionální technický park. „I s přilehlými obcemi poskytujeme služby zhruba 10 000 obyvatel a působíme na poměrně rozlehlém území. Proto na svoz odpadu používáme větší automobily, jelikož na skládku jezdíme do vzdálenosti přibližně 40 kilometrů. Při zimní údržbě využíváme jeden traktor Valtra a dva traktory John Deere, při údržbě zeleně se uplatní především dva modely žacích strojů Kubota s mezinápravovým i čelním systémem sečení, vlastníme také zametací stroj Johnson a jsme samozřejmě vybaveni i další technikou. Pro odstraňování závad na veřejném osvětlení a další výškové práce mohu zmínit například výškovou plošinu. Musím říci, že v Králíkách se daří strojový park postupně obměňovat, takže většina strojů je relativně nová a jejich stáří ve většině případů nepřekračuje věkovou hranici deseti let,“ uvedl Robert Jílek.

Velkou pozornost a péči věnují v Králíkách výběru nové techniky. „Vozidla si necháváme stavět přesně na míru a svoje požadavky může uplatnit i jejich budoucí obsluha, která je stabilní a přidělenou techniku nejen používá, ale také o ni pečuje. Dalším důležitým kritériem je pro nás vzdálenost a kvalita nabízeného servisu. V dnešní době hraje při výběru nových strojů bohužel roli i termín dodání, protože dodací lhůty se obecně značně prodloužily,“ konstatuje Robert Jílek.

Více v časopisu Komunální technika 12/2022.*

1 – Do strojového parku Služeb města Králíky patří dva traktory John Deere

2 – Často používanou technikou jsou nástavby na větších podvozcích

3 – Kogenerační jednotka zajišťuje teplo a elektřinu pro základní, uměleckou a mateřskou školu i školní jídelnu