22.01.2018 | 07:01

Jednoosé malotraktory a nosiče z Chorvatska

Zvláště v komunálním sektoru a zahradnictvích se uplatňují jednoosé kultivační malotraktory a nosiče různého nářadí. Uplatňují se tak při pěstování zeleniny nebo květin, či údržbě veřejných zelených ploch a dalších činnostech. Jde jak o nářadí aktivní, poháněné od vývodové hřídele či klínovými řemeny, tak nářadí pasivní.

Mezi výrobce nejen výše uvedené techniky patří také chorvatská značka Labinprogress, která nabízí v oblasti jednoosé techniky jak klasické jednonápravové malotraktory, tak nosiče, které jsou konstruovány za účelem agregace s různými pracovními záběry žacích strojů. V nabídce nalezneme jak modely se zážehovým, tak i vznětovým agregátem. Některé produkty této značky si v krátkosti představíme.

Výkonné modely Special Green

Vrchol nabídky těchto jednoosých malotraktorů a nosičů reprezentují modely typové řady Special Green, které jsou osazeny čtyřtaktními vznětovými motory. Mezi jejich základní charakteristiky patří především výkon na úrovni 6,3–9 kW, tedy 8,6–12,3 k, a to při 3000 otáčkách za minutu, chlazení vzduchem, klasické startování prostřednictvím startovací šňůry nebo možnost elektrostartéru. K příslušenství motoru můžeme počítat rovněž zařízení, které výrobce nazývá jako motor-stop, které zastaví motor v případě nehody s tím, že tato pojistka je spojena s rukou obsluhy a při kolizi dojde k jejímu rozepnutí. Přenos výkonu motoru je záležitostí převodového ústrojí, které disponuje čtyřmi rychlostními stupni pro jízdu vpřed a dvěma pro jízdu vzad. Součástí systému je jednodisková suchá spojka s ručním ovládáním. Náprava je v základním provedení opatřena diferenciálem a uzávěrkou diferenciálu. K základnímu provedení patří mechanické brzdy s účinností na obě kola. Kromě přenosu výkonu na pojezdová kola, které v základním provedení disponují pneumatikami o rozměru 6.50/80 x 12´´, je k dispozici také dvojice vývodových hřídelí. Jde o horní a spodní hřídel s tím, že každý pracuje v jiném režimu otáček.

Kromě pohonu aktivního nářadí, mezi které patří mj. mulčovač či lištový žací stroj, slouží taktéž k pohonu nápravy přípojného vozíku kardanovým hřídelem. Vozík nabízí rozměr ložné plochy na úrovni 1500 x 2000 mm a nosností 1000 kg. Náprava je osazena koly obutými do pneumatik o rozměru 6.50/80 x 12´´. Vedení a ovládání modelu Special Green je záležitostí madel otočných o 180°, která jsou rovněž výškově nastavitelná. Základní hmotnost daného modelu činí včetně kol a pneumatik 196 kg. Podíváme-li se blíže na nabídku přípojného nářadí a příslušenství, tak zde nalezneme ještě jeden přípojný vozík, který nabízí rozměry ložné plochy 710 x 900 mm a nosnost 150 kg. K pasivnímu nářadí patří zejména jednostranný a oboustranný pluh pro hloubku orby 200 mm a nechybí hrobkovací radlice nebo vyorávač brambor. Aby byl výčet nářadí kompletní, nesmíme zapomínat na radličkovou plečku s pěti slupicemi a opěrným vodicím kolem. Půdu můžeme zpracovávat také aktivně, a to s využitím rotačního kypřiče o pracovním záběru 500–800 mm v závislosti na jeho provedení. Výrobce k tomuto modelu jednoosého malotraktoru nabízí rovněž mulčovač s vertikální osou rotace pracovních orgánů, jehož pracovní záběr činí 1000 mm. Pokos travních porostů je pak záležitostí prstového lištového žacího stroje o šířce záběru 1120–1670 mm.*

Více v časopisu Komunální technika 1/2018.