15.05.2012 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Jarní výstava tentokrát proběhla v kruté zimě

Stejně jako v minulých letech uspořádala i letos společnost SOME Jindřichův Hradec ve svém areálu čtyřdenní jarní výstavní a prodejní dny. Vzhledem k tomu, že zřejmě největší veletrh letošního prvního pololetí – brněnské Techagro - otevřel své brány již v poslední březnový den, proběhlo jindřichohradecké setkání oproti loňsku v dřívějším termínu. Nebylo tedy příliš divu, že vystavené stroje doplňovala silná sněhová pokrývka. Přesto si do areálu našla cestu velice slušná řádka návštěvníků z řad zemědělců i pracovníků technických služeb.

Zájemci o techniku se do Jindřichova Hradce každým rokem sjíždějí ze všech koutů republiky a ne zrovna příznivé počasí je neodradilo ani tentokrát. „S návštěvností i uzavřenými obchody můžeme být, myslím, spokojeni,“ zhodnotil čtyřdenní akci ředitel divize lesní a komunální techniky společnosti SOME JH Ing. Martin Hejlíček.
„V oblasti komunální a zahradní techniky se snažíme vyhranit v určitých oblastech. Silnou pozici na trhu máme v segmentu techniky a technologických linek vhodných pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů. Například komunitní, ale i průmyslové kompostárny jsme schopni vybavit technikou od A až do Zet. K dispozici máme v našem sortimentu traktory všech výkonových tříd, nakladače, štěpkovače i drtiče různé výkonnosti a to samé platí o překopávačích a třídičích. Důležitým segmentem naší nabídky je i zametací technika, i když musím poznamenat, že v této oblasti se v roce 2011 vzhledem k nejasnostem kolem dotací a vyčkávání zájemců o techniku trh prakticky zastavil. Nicméně věřím, že tato situace nemůže trvat věčně a uživatelé začnou opět zametací techniku kupovat, ať již s dotacemi, nebo bez nich. Máme pro ně připraveny stroje hned v několika variantách počínaje univerzálním kloubovým nosičem JUNGOJET, přes samosběrné zametače Azura až po samosběrné zametací stroje vyšší objemové kategorie RAVO. Další oblastí, ve které jsme schopni plně uspokojit požadavky zájemců o profesionální techniku, je údržba zeleně. Zde jsou základním stavebním kamenem sortimentu malotraktory a jednoosé nosiče BCS s řadou vhodných adaptérů z produkce léty praxe vyzkoušených značek,“ shrnul stručně nabídku komunální a zahradní techniky Martin Hejlíček.

Vystaven byl celý sortiment

Důležitým partnerem společnosti SOME JH je v případě zahradní a komunální techniky italská značka BCS. U příležitosti jarních výstavních dní se prezentovala prakticky celým sortimentem. „Nabídka začíná jednoosými nosiči, které patří mezi důležité pomocníky ve městech a obcích všude tam, kde se větší stroje vzhledem k omezenému prostoru nemohou uplatnit. Jednoosé stroje nabízíme ve třech výrobních řadách s označením 720, 730 a 740 s výkony motoru od 5,5 do 13 koní. Všechny nosiče jsou osazeny pohonnými jednotkami Honda a je na ně poskytována dvouletá záruka. To ovšem neplatí pro nový systém převodovky Power Safe, kde je záruční doba dokonce pět let. Samozřejmostí je i u těchto ručně vedených strojů kompletní sortiment adaptérů (pochopitelně s výjimkou příkopového ramene) pro letní i zimní nasazení v komunální sféře i na zahradě. Uživatel si může vybrat mezi několika desítkami nástaveb, které lze podle potřeb postupně doplňovat.
Nejprodávanějším malotraktorem BCS zůstává již několik let model Vivid. Pohonnou jednotkou tohoto univerzálního traktoru je dieselový vodou chlazený motor Lombardini s výkonem 26 nebo 35 koní. K dispozici je opět celá škála vhodného nářadí pro letní i zimní nasazení. V letní sezóně může traktor pracovat s mezinápravovým žacím strojem a se sběrným košem, příkopovým ramenem nebo s různými typy mulčovačů. V zimě bývá agregován se sněhovou frézou, sněhovou radlicí, zametacím kartáčem a sypačem.
Mezi dalšími vystavenými modely najdeme zástupce modelů Valiant ve verzi určené pro zahradnictví v agregaci s rekultivátorem, nebo nejvýkonnější z malotraktorů BCS Volcan s mulčovačem Agrimaster,“ představuje některé ze zástupců značky BCS produktový manažer malé komunální techniky Jan Matoušek.

Nechyběla novinka

„Traktor BCS Invictus jsme uvedli na trh již v loňském roce a první kusy už slouží svým novým majitelům a svými vlastnostmi je mile překvapují. S úspěchem a zájmem se setkala zvýhodněná cenová nabídka modelu BCS Invictus K 300 v sestavě s mulčovačem Agrimaster Langhe 110 a rosičem Agromehanika AGP 100 NH, která probíhala do konce března,“ říká Jan Matoušek.
Model Invictus je nejlehčí z nabídky dvouosých malotraktorů firmy BCS, který nahradil předchozí model své výkonové třídy Victor. Zákazník si může vybrat malotraktor s řiditelnou přední nápravou (označení RS) nebo s kloubovým řízením (označení AR). Malotraktor je poháněn tříválcovým (lze i čtyřválcový) vodou chlazeným motorem Kubota s výkonem 26 nebo 35 koní. Díky kompaktním rozměrům a nízkému poloměru otáčení se mohou tyto traktory snadno pohybovat v omezených prostorech. Traktory disponují 12 rychlostmi, osm rychlostí je určeno pro jízdu vpřed a čtyři vzad. Stroje jsou vybaveny diferenciály (přední a zadní) s mechanickou uzávěrkou, mají integrovaný pohon všech čtyř kol a oscilaci rámu +/- 15° zajišťující maximální pohon i na nerovných terénech a svazích. Výkonný hydraulický systém má k dispozici až šest rychlospojek. V malotraktoru bez kabiny je dbáno na pohodlí obsluhy ať již ergonomickým rozmístěním ovládacích prvků, či odpruženou sedačkou.
„Díky možnosti agregace prakticky shodné škály nářadí pro zimu i léto se uplatní jak jednoosé stroje, tak malotraktory. Většinou to bývá tak, že zákazník, jež začal pracovat s jednoosým zařízením, časem zakoupí i malotraktor. A mnohde tomu zase bývá právě naopak, uživatel malotraktoru často doplní technický park o jednoosý stroj vhodný do určitých podmínek,“ hodnotí Jan Matoušek.

Technologie pro kompostárny stále v kurzu

Stroje a technologie vhodné pro provozy kompostáren či sběrných dvorů jsou stále předmětem dotačních programů podporovaných státem. Proto jde o sortiment, jehož nabídka se neustále úspěšně rozvíjí. Patří k němu traktory menší a střední třídy (Lamborghini, Same), štěpkovače, drtiče, třídiče a překopávače kompostu Pezzolato, pro větší objemy materiálu jsou určeny produkty značky Doppstadt, naopak uživatele s menšími požadavky a nižší kvantitou zpracovávané hmoty mohou uspokojit štěpkovače Peruzzo, jež jsou v nabídce novinkou.
„V naší nabídce byly dosud štěpkovače Pezzolato a samozřejmě v ní po dobrých zkušenostech zůstávají i nadále. Nicméně do svého výrobního programu zařadil štěpkovače i náš další dlouholetý partner, italská značka Peruzzo. Ta se nám dosud osvědčovala především při dodávkách techniky vhodné na údržbu travnatých ploch. V případě štěpkovačů by mohly vyráběné modely Peruzzo vhodně doplnit výkonnější techniku Pezzolato. Vystavený stroj Peruzzo TC 15 je schopen zpracovat dřevní hmotu až do průměru 15 cm, menší model T 3 můžeme zařadit do kategorie poloprofesionálních strojů, zvládne průměr dřevin do 8 cm a uplatní se v zahradnictvích či dalších podobných provozech,“ vysvětluje rozšíření nabídky štěpkovačů produktový manažer zpracování biomasy, bioodpadů a komunálního odpadu Ing. Kamil Koranda.
Nicméně pro zařazení do technologických linek komunitních kompostáren jsou vhodnější produkty značky Pezzolato, která dodává svým uživatelům stroje parametrů složených přesně podle přání.
Velké štěpkovače zastupoval bubnový stroj pro zpracování dřevního odpadu Pezzolato PTH 480/660 g s vlastním kontejnerem s kapacitou 7 m3 (výklopná výška kontejneru je 4,5 m). Stroj lze navíc opatřit vlekem. Štěpkovač s průměrem bubnu 660 mm a šířkou bubnu 480 mm zvládne svými dvěma noži zpracování hmoty do průměru 400 mm. Podávací stůl je opatřen hydraulicky sklopným řetězovým dopravníkem. Rychlost podávání materiálu je plynule regulovatelná. Podle kvality zakládané hmoty je štěpkovač schopen hodinového výkonu 20 až 30 m3. Ve výbavě nechybí elektronická pojistka proti přetížení No-stress a dodrcovací koš definující velikost výstupního materiálu. Model Pezzolato PTH 480/660 g je poháněn vývodovým hřídelem traktoru, může ovšem pracovat i s vlastním dieselovým (typ m) motorem nebo elektromotorem (e).
Pro kompostárny střední velikosti je určen vystavený drtič Pezzolato S 7000. Jde o odolný stroj, kterému nedělá zásadní problém zpracování materiálu s příměsemi písku, kamene nebo kovu. Poradí si tak s drcením palet, stromů s kořenovým balem a podobně. Na přání zákazníka je opatřen hydraulickou rukou a zpevněným podvozkem.

Doppstadt na výstavě Techagro / Biomasa 2012

Především vývoji stávajících výrobních řad se věnuje značka Doppstadt. Veškeré motory s výkonem nad 100 kW pohánějící stroje této značky již splňují normu Euro III B. U rychloběžných drtičů došlo k přejmenování vyráběné řady, a tím odlišení dříve vyrobených strojů od nových.
„Nicméně i u značky Doppstadt se novinka najde, je jí pomaloběžný drtič s označením Biopower s výkonnějším motorem a dvojnásobným počtem zubů a ostří. Dosud vyráběné drtiče byly schopny dodávat frakci o rozměrech 0 až 30 cm, cílem technických vylepšení je dodávka frakce do 15 cm. Takto získaný materiál je vhodnější například při využití v provozech tepláren, jelikož u něj nedochází k ucpávání šnekových dopravníků. Drtič je opatřen systémem dodrcovacích košů (běžným u rychloběžných drtičů) s volitelným příslušenstvím a velikostí sít ovlivňujících velikost výstupní frakce,“ popisuje Kamil Koranda.
„Tady v Jindřichově Hradci letos techniku Doppstadt nevystavujeme, ale zájemci o ni nás mohou navštívit v rámci letošního veletrhu Techagro na brněnském výstavišti, kde ji budeme prezentovat i při praktických ukázkách,“ zve do Brna Kamil Koranda. „V rámci ukázek na volné ploše R plánujeme představit modifikovaný štěpkovač Doppstadt DH 608, který má rozšířený vstupní otvor, takže je schopen pojmout materiál o rozměru až 80 x 100 cm. Velikost výstupní štěpky je ovlivněna výběrem kalibračního koše a stroj je díky dálkovému ovládání koncipován tak, aby k jeho ovládání stačil pouze jeden člověk, což ve svém důsledku přináší nezanedbatelné finanční úspory. Druhým strojem, který bude na výstavišti v Brně k vidění, bude pomaloběžný drtič DW 2060 K BP. Zkratky za označením stroje značí, že se bude jednat o stroj na pásovém podvozku, navíc s výše zmíněnou úpravou Biopower, tedy stoj pro zpracování rozměrného materiálu jako např. kořeny, pařezy, nábytek nebo komunální odpad a výstupem bude materiál, který je rozměrově menší a jemnější, než bylo u této kategorie strojů obvyklé,“ končí pozvání na výstavu Kamil Koranda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down