Výběr vhodného nářadí a dané technologie pro extenzivní údržbu travnatých ploch doprovází i profesionála řada otázek, praktických zkušeností a tipů včetně několika ukázek techniky s odlišnými principy a technologickými strojními postupy.
Zda použít horizontální konstrukci kladívkových mulčovačů či bezpečnostní Safety mulčovač, popřípadě vertikální rotační mulčovače nebo žací lištu, to vše záleží na charakteristice jednotlivých ploch (porost, svažitost, členitost, dostupnost), velikosti, počtu sečí, stupněm bezpečnosti atd.
Výkon i bezpečí
Renomovaní výrobci nářadí, v tomto případě mulčovačů, nabízejí pro extenzivní údržbu travnatých ploch řadu inovativních technologií pro všechny skupiny zákazníků. Revoluční technologií mulčování s řadou předností nejen v komunální sféře nabízí německý výrobce mulčovačů Maschinenfabrik Bermatingen pod obchodním jménem HUMUS.
Safety technologie, jak je nazvána výrobcem, napovídá, že se jedná o bezpečnostní technologií, patřící v posledním desetiletí asi k nejinovativnějšímu technologickému řešení mulčování. Z důvodu bezpečnosti provozu jsou nejprogresivnější a uplatňují se tam, kde je zapotřebí bezpečnost spolu s výkonem a kvalitou mulčování. Principem Safety mulčovače je vysokootáčková nožová šroubovice (až 5000 ot./min.), která rovnoměrně v celém pracovním záběru pokládá pomulčovanou hmotu a navíc si poradí s „nálety“ až do průměru 10 cm. Díky nožovým segmentům na šroubovici se eliminuje odlet (výhoz) nežádoucích předmětů, a tak lze mulčovat za provozu na místech, kde s klasickými mulčovači by bylo ohroženo okolí.
Safety mulčovače můžeme agregovat spolu s celou výkonnostní řadou traktorů (čelní a zadní upevnění včetně připevnění na příkopových ramenech), speciálních nosičů nářadí (včetně jednoosých), tak jako se speciálními pásovými stroji či kolovými sekačkami. V poslední době můžeme Safety mulčovače vidět na dálkově řízených strojích, kde bezpečnostní technologie je tím nejoptimálnějším řešením.
Další technika
Rotační nožové mulčovače (srpový systém) jsou cenově nejdostupnější, ve specifickém porostu budou rychlejší spolu s velmi dobrou kvalitou seče, ale rotace nože(ů) neumožňuje tak kvalitně pokos rozprostřít v šíři záběru jako horizontální provedení a oproti Safety-technologií nedocílíme takové bezpečnosti.
Na rozdíl od „kladívkových“ mulčovačů nepotřebují tato stroje až takový výkon a vzhledem k nízké hmotnosti a nízkého těžiště najdou uplatnění na svazích a na velmi členitých plochách. Plochá konstrukce mulčovače je využívána v sadařství, vinohradnictví a ovocnářství. V komunální sféře díky nízké zástavbě najdeme přednosti hlavně při práci pod keři, stromy a výškovými překážkami. Řada rotačních mulčovačů se používá pod ohradníky, díky možnosti výkyvné stranové sekci lze velmi dobře pracovat v řadách stromů, okolí kůlů, sloupků apod.
Současným trendem je údržba travnatých ploch pozemních fotovoltaických elektráren, kde rotační mulčovače s výkyvnou sekcí v traktorové agregaci spolu se stroji s nulovým poloměrem otáčení představují nejefektivnější řešení sečení mezi solárními panely.
Inovativní technologií v oblasti rotačních mulčovačů je systém VERTI-2-FLAIL německého výrobce ESM. Tento patentovaný systém mulčování je založen na „V“ tvaru nožů, které jsou volně uloženy na nožovém rameni a díky čelní konstrukci mulčovače a tvaru nožů je hmota lépe přiváděna k ostří, s daleko menší energií je zpracována a odvedena. Výrobce uvádí až 25% menší potřebný výkon ve srovnání s ostatními rotačními mulčovači. Technologie je schopna si poradit s „náletem“ až do průměru 5 cm.
Žací lišty, univerzální, prstové, komunální, protiběžné portálové, jsou určeny pro seče travnatých ploch s následným odstraněním posečeného porostu. Jsou bezpečné, tiché, výkonné, vyžadují minimální potřebný výkon, ale v extenzivním komunálním nasazení nejsou v takové míře zastoupeny.
Milan Hrubý
Článek je uveřejněn v čísle 9/11 časopisu Komunální technika