29.03.2012 | 10:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Efektivní linka bez poruch

Loni v listopadu jsme se seznámili nedaleko města Gera (SRN) s provozem linky na zpracování předtříděného komunálního odpadu. Pozvali nás sem zástupci německých firem Schulz & Berger Luft- und Verfahrenstechnik GmbH a Gassner RecTec Maschinenhandel, dodavatelů technologie.

Linka složená z příjmového stolu, zařízení Splitter a separátoru fólií patří firmě GUD Geraer Umweltdienste GmbH & Co. KG, která je společným podnikem Služeb města Gera a společnosti VEOLIA. Otevřena byla v roce 1994 a zpracovává komunální odpad ze svozové oblasti v okruhu 150 km. Roční kapacita zařízení je 40 000 tun odpadu, což při třísměnném provozu představuje hodinový výkon okolo 7,5 tuny. V každé směně pracuje na lince 10 lidí. Třídí se kovy, plasty podle jednotlivých druhů, fólie, PET lahve, Tetrapak a papír.

 

Příjmový stůl

Linka začíná příjmovým stolem Fördermat® od firmy Gassner. Toto víceúčelové zařízení slouží k plně automatickému dávkování různých materiálů, jako je například komunální odpad, bioodpad, živnostenský odpad, elektronický šrot, směsný plast a papír, fólie apod., a to jak v sypaném, tak v komprimovaném stavu. Stůl je schopen rozdružit a vysypat pytle včetně balíků z lisů.

Jedinečný princip práce zaručuje efektivní a bezporuchový chod, kdy nedochází k navíjení fóliových pásů apod. Stůl rozdruží přijímaný materiál a zajistí jeho předem definované dávkování k dalšímu zpracování. Propustnost je plynule nastavitelná, lze dosáhnout výkonu až 130 m3/hod. u pytlovaného a 250 m3/hod. u volně sypaného materiálu. Účinnost při rozdružení a vyprázdnění pytlů se blíží 100 %.

 

S jednoduchou obsluhou

Příjmový stůl je tvořen posuvným dopravníkovým dnem a dávkovací stěnou. Příčkový dopravník posouvá materiál k dávkovací stěně. Zapíná se automaticky podle množství materiálu na stěně, která stoupá pod úhlem 45º a je vybavena dopravníkem s vynášecími lištami osazenými hroty. Na horním konci dávkovacího zařízení se nachází pohyblivý odlučovací hřeben, za nímž materiál přepadává přes hranu na další dopravník. Stůl je vybaven systémem Block Protection, který zamezuje blokování průchodnosti rozměrnými cizími tělesy, což výrazně minimalizuje prostoje.

Předností stolu Fördermat® je, že zrychlí příjem materiálu, odpadá ruční dávkování na příjmový dopravník i pracné rozdružování slisovaných balíků a ruční otevírání pytlů. Další výhodou je jednoduchá obsluha a minimální náklady na údržbu. Stůl není vybaven hydraulikou a pohonem je elektromotor o výkonu 7,5 kW.

 

Účinný separátor

Z příjmového stolu postupuje materiál na Splitter, který rovněž dodala firma Gassner. Toto zařízení umožňuje lepší vytřídění fólií větších rozměrů z horní vrstvy toku materiálu. Dále na lince navazuje separátor fólií, který vyvinula a firmě GUD dodala společnost Schulz & Berger, která kromě separátorů fólií s různými pracovními šířemi vyrábí také například vzduchové třídiče, ventilace do třídících kabin a další vzduchotechnická zařízení.

Konstrukčně zajímavě řešený separátor umožňuje vytřídění lehké frakce z toku materiálu, především fólií. Stroj se skládá ze dvou perforovaných rotujících bubnů o průměru 850 mm, s požadovaným příkonem 30 kW. Podle potřeby lze u bubnů nastavovat jejich rychlost i vzdálenost.

Fólie se separují pomocí přítlaku a podtlaku u obou bubnů. Ventilátor sem přivádí a odvádí vzduch, čímž dochází v polovině vnitřní části bubnu k nasávání a ve druhé půli k odsávání. Odseparované fólie dále pokračují pomocí odstředivé síly po povrchu bubnů na dopravník. Těžká frakce propadá na spodní dopravník, který ji odvádí k dalšímu zpracování. Díky optimální šíři přiváděcího dopravníku k separátoru (1400 mm) a jeho nastavitelné rychlosti až do 2,5 m/s je dosažena vysoká čistota oddělené frakce fólií, a to téměř 92 %.

 

Nejenom odpady

Rovnoměrný tok materiálu postupuje na lince k dalším zařízením, jako je například separátor kovů, rotační síta, optické scannery apod., která slouží k oddělení dalších frakcí komerčně využitelných materiálů z odpadů.

Kromě třídící linky provozuje firma GUD od roku 1999 také kompostárnu na zpracování zhruba 12 000 tun bioodpadů ročně. Zabývá se rovněž provozováním sběrných dvorů, čištěním komunikací a dalšími činnostmi ve prospěch obyvatel města Gera a přilehlých obcí.

 

Redakce

 

Celý článek je uveřejněn v čísle 2/12 časopisu Komunální technika

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down