Efektivní drtiče šetří čas i náklady

Známý výrobce krmných a míchacích vozů Sgariboldi nabízí do kompostáren pokrokové drtiče/mísiče bioodpadů. Stroje založené na osvědčeném principu Monofeeder (jednošnekový horizontální systém) se v kompostárnách velmi osvědčily.

Protože pracují v cyklech: nakládka komponentů – mísení a drcení – vykládka do kompostovací figury, je tedy možné materiál nejen drtit, ale i mísit podle předem přesně stanovené receptury.

Materiál na míru

Systém Monofeeder je tvořen jedním šnekem o velkém průměru (67 až 107 cm), který se otáčí ve speciálně tvarované vaně osazené protiostřím. Nad šnekem je pomocné rameno, které dokáže v případě potřeby účinně materiál rozhrnovat a posouvat ve vaně tak, aby nedocházelo k ucpávání.

Směs se pohybuje od krajů vany směrem do středu. Tam se proudy materiálu potkávají, zvedají se směrem nahoru a vlastní vahou kladou odpor drtícím nožům. Není tedy nijak vysoké riziko poškození mechanismu.

Lze zvolit různý materiál vany a šneku, ocel, hardox (otěruvzdorná ocel) nebo inox (nerezová ocel). Materiál se volí na míru podle zpracovávaných surovin a také potřeb každého uživatele.

Pohon beze ztrát

Výrobce zvolil nejjednodušší možný pohon: kardan – převodovka – reduktor – šnek. Nenajdete zde žádné řetězy ani hydropohony, ale je tady přímá mechanická cesta beze ztrát od vývodového hřídele traktoru až na drticí šnek.

Dřevní materiál o průměru až do 80 mm je ve vaně běžně drcen a trhán na frakci vhodnou ke kompostování. Stroj pochopitelně zvládne podrtit i větve o průměru větším (až do 150 mm), ale je to nepraktické z hlediska zdržení materiálu ve vaně a – buďme upřímní – o dřevní hmotu je na kompostárnách zájem i ve formě paliva, a tak rozměrnější větve do zakládek dávají málokde.

Hlavní výhody

Výhody dávkově pracujícího drtiče jsou nasnadě. Jednak lze materiál sbírat přímo na místě vzniku a redukovat jeho objem podrcením již při nakládce, čímž se významně snižují přepravní náklady, protože objem lze zredukovat podle typu odpadu až 5x. Dále je možné materiál drtit ve sběrném dvoře nebo kompostárně a připravit si tak frakci pro pozdější mísení do zakládek. Dalším způsobem je drcení a mísení zakládky podle receptury, kdy integrovaný vážicí systém přesně určuje, jakou složku a v jakém množství naložit.

Prakticky lze do vozu o objemu 14 m3 naložit zhruba 5–7 tun materiálu, což je reprezentativní příklad směsi dřeva, listí, trávy a ořezových větví. Závisí samozřejmě na měrné hmotnosti jednotlivých složek. Nakládka je možná buď pomocí vlastního hydraulického ramene (osazuje se na boční stěnu stroje nebo do tříbodového závěsu traktoru), ručně, nebo s pomocí čelního nakladače či teleskopického manipulátoru.

S elegantním řešením

Z hlediska potřeby výkonu jsou drtiče postaveny tak, aby s nimi mohly pracovat běžné zemědělské a komunální traktory s výkonem od 80 do 130 k. Závisí na velikosti a provedení drtiče a na zpracovávaném materiálu.

Tyto drtiče se kromě klasických kompostáren velmi dobře osvědčují i například ve školkařských provozech při drcení kořenových balů zaschlých stromků, k mísení substrátů, k homogenizaci odpadních organických materiálů a podobně.

Rozhodně stojí za to tento způsob zpracování odpadů vyzkoušet. Šetří čas, náklady a je motivující i pro obsluhu. Kdo někdy pracoval s ořezovými větvemi, ví, o jak nepoddajný a obtížně manipulovatelný materiál se jedná. Drtiče-mísiče Sgariboldi tento problém elegantně řeší.*

(Podrobnosti v Komunální technice 12/2019)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down