Češi v loňském roce nasbírali více než 16 milionů přenosných baterií o váze 921 tun. Z toho obyvatelé Kladna odevzdali celkem 3261 kilogramů, což je bohužel dvakrát méně než celostátní průměr.
Baterie jsou nejvýznamnější skupinou výrobků, které se podílejí na zatížení domovního odpadu těžkými kovy. Systematicky se začaly sbírat v České republice až v roce 2002, kdy zahájila svoji činnost kolektivní organizace ECOBAT. V současné době je u nás zřízeno téměř 17 000 míst zpětného odběru.
V Kladně existuje osmdesát šest sběrných míst, především ve veřejných budovách, prodejnách potravin a v síti prodejen elektro (jejich rozložení ukazuje graf). Tradičně největší množství baterií bylo odevzdáno v Kauflandu. Podobně úspěšný byl obchodní řetězec Jednota, který zajišťuje sběr i z okolních obcí.
Největší nárůst sebraných baterií byl loni zaznamenán ve schránkách instalovaných firmou Enviropol u venkovních červených kontejnerů na sběr elektroodpadu.
Rozšíření sběrné sítě
Letos se město Kladno zapojilo do unikátního projektu „Kladno recykluje“, který je zaměřen na rozšíření sběrné sítě pro použité baterie. Ve spolupráci s neziskovou organizací ECOBAT a firmou MPS instalovalo na polovinu zelených kontejnerů speciální žluté boxy přímo určené ke sběru vysloužilých přenosných baterií. Tím se počet sběrných míst na území města rozšíří na.
Proč právě Kladno? „Pro otestování nového systému jsme vybrali právě Kladno, kde se v roce 2001 pilotoval i původní projekt zpětného odběru baterií. Vedle řady jiných faktorů nás ve výběru ovlivnila i skutečnost, že Kladno v posledních několika letech začíná ve sběru zaostávat za zbytkem republiky. Proto chceme občanům Kladna sběr více usnadnit,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti Ecobat.
„Věřím, že díky tomuto projektu, který sběr použitých baterií ještě více zjednoduší, se nutnost recyklace a vůbec šetrného nakládání s odpady, opět více dostane do povědomí,“ dodává kladenský primátor Dan Jiránek.
Větší dostupnost by měla zvýšit počet odevzdaných baterií na jednoho obyvatele. Obsah žlutých schránek bude jednou měsíčně odvážet speciální vůz do společnosti SKS Kladno-Dubí ke zpracování na třídicí lince.
Celý projekt je finančně podporován komisí Rady města Kladna pro životní prostředí.
Několik zajímavých údajů z Kladna
Na kladenském okrese byla v roce 1919 založena ve Slaném továrna na výrobu elektrických článků Palaba. V roce 1948 byla přejmenována na Bateria Slaný. Výroba elektrických článků na Kladensku pokračovala až do roku 2004, poté byla přesunuta do jihovýchodní Asie.
České sdružení výrobců a dovozců přenosných baterií uskutečnilo v roce 2001 v Kladně pilotní projekt ve sběru baterií. Bylo zřízeno 50 sběrných míst (školy, prodejny), kde se během 6 měsíců sebralo zhruba 4500 kg baterií.
První třídicí linka pro baterie v ČR byla zřízena právě na Kladensku. V roce 2006 ji v areálu bývalé huti Koněv instalovala společnost Eurobattery, která je součástí Středočeských komunálních služeb.
V roce 2009 se město Kladno pokoušelo o rekord ve sběru baterií. Během šesti hodin sice Kladenští nasbírali 292 kg baterií, nicméně držitelem rekordu se s 1473 kilogramy stalo město Ústí nad Labem.
V roce 2012 bylo na sběrná místa v Kladně odevzdáno celkem 3261 kg baterií, což představuje průměrnou hodnotu 45 g baterií na občana. To jsou necelé dvě alkalické tužkové baterie. Celostátní průměr je 87 g baterií na občana, tedy skoro dvakrát více.
Popisek: Na zelené kontejnery byly nainstalovány speciální žluté boxy přímo určené ke sběru vysloužilých přenosných baterií