Den malých obcí v Praze a Olomouci s pestrým programem

Na jarní 59. Den malých obcí (DMO), který se uskutečnil v úterý 19. 3. 2024 v Praze v O2 Universu a o týden později na Výstavišti Flora Olomouc, přišel vysoký počet návštěvníků – celkem téměř 700. Tyto akce se konají v metropoli Česka a na Moravě vždy dvakrát do roka.

Na každém jarním DMO vystavovalo 45 firem, které prezentují kromě nabídky dětských hřišť, městského mobiliáře či veřejných rozhlasů třeba i digitální úřední desky, přestavbu webů, pomoc s žádostmi o dotace až po nabídku komunální techniky. Výstavní sekce byla ideální příležitostí pro setkání vystavovatelů se zástupci samospráv.

Pro každého něco

Na akci, kterou podpořilo 18 mediálních partnerů, spolupracovaly Iniciativa pro zálohování, Státní pozemkový úřad, Svaz měst a obcí ČR, Sdružení místních samospráv ČR a Spolek pro obnovu venkova ČR. Návštěvníci se dozvěděli, jak správně podle nové legislativy odměňovat volené zástupce, o jaké dotace v programech IROP mohou žádat, nebo jak se zastupitel může vypořádat s budoucím zálohováním PET lahví a hliníkových obalů.

Tradičním hlavním partnerem byla společnost Bonita Group Service s. r. o. s projekty dětských hřišť a volnočasových zón. Novým hlavním partnerem se stala firma TEDOM s. r. o., která projektuje a staví komplexní energetické systémy. Partnerem byla společnost EPSON s. r. o. s širokým sortimentem inkoustových tiskáren, tiskových systémů, projektorů až po průmyslové roboty a snímací systémy.

„Jako největší přínos vidím, že se tady potkáváme se zástupci samospráv. Můžeme si tu dát kávu se stávajícími klienty a současně potkat i nové. Všechno v jeden den na jednom místě,“ říká Silvie Mixová, odborná konzultantka firmy URBITECH s. r. o. „Vystavovatelé sledují především trend dnešní doby, což znamená, že nabízejí hlavně digitální úřední desky, online rozhlasy a obecně digitalizaci obce jako takovou. Mám za to, že zástupci obcí by spíš uvítali, aby se nabídka věnovala například zdravotním střediskům, zlepšení dostupnosti základního školství a obecně potřebám běžných občanů,“ hodnotí DMO Lenka Karalová, starostka obce Sebranice u Litomyšle.

***

Den malých obcí pořádá už od roku 1994 TRIADA, spol. s r. o. Letos na podzim se bude konat jubilejní 60. ročník.

(Celý příspěvek vyšel v Komunální technice 5/2024)