Dálkové sekačky ve specifické úloze

Také v areálech fotovoltaických elektráren je nutno pamatovat na údržbu zeleně. Mohlo by se zdát, že je to hračka. Na volných plochách samozřejmě ano, ale co třeba pod panely s omezeným prostorem a limitovanou průjezdnou výškou? Na jedno z možných řešení údržby zeleně v těchto podmínkách jsme se přijeli podívat.

Průvodcem byl Tomáš Pelc, který je subdodavatelem služeb spojených s vyžínáním zeleně v objektech FVE. Za tři roky působení v oboru nasbíral on i jeho tým bohaté zkušenosti, o něž se s námi podělil.

Stále v poklusu

Kromě jiných klientů pracuje Tomáš Pelc také pro společnost Photon Energy, která se zabývá plánováním, dodávkami technologií, výstavbou, provozem a servisem fotovoltaických elektráren. Firma vlastní a provozuje 88 FVE, z toho 11 v České republice.

Sešli jsme se v areálu elektrárny Zdice-Černín s rozlohou zeleně zhruba šest hektarů, kterou provozuje právě Photon Energy. Jako všude jinde v těchto objektech se značná část vegetace nalézá pod panely, tedy v místech se stísněným prostorem a na údržbu značně náročných podmínkách.

„Máme na starosti dvanáct areálů fotovoltaických elektráren různých majitelů, z nichž u šesti sečeme zelené plochy podle požadavku vlastníků třikrát za vegetační sezónu, u šesti dvakrát. Celkem se staráme o 63,1 hektarů solárních parků,“ řekl Tomáš Pelc a pokračoval:

„Po celou sezónu údržby zeleně se, snad s výjimkou období, kdy extrémně prší, nezastavíme. Z časových důvodů jsme v loňském roce museli některé zakázky odříci. Loni jsme začínali sekat již koncem dubna, tedy o něco dřív než obvykle. Letos méně pršelo, a tak jsme ve Zdicích zahájili údržbu 9. května. Byl to i požadavek klienta, který zde v této době vyhodnotil porost jako dostatečně vysoký pro první seč. S pracemi končíme až v listopadu.“

Z techniky pro údržbu zeleně se osvědčil za čtyřkolkou tažený mulčovač s vlastním motorem, cepovým žacím ústrojím a šířkou záběru 1,5 m. Významně usnadňuje a urychluje práci na volném prostranství. V místech, kam se jiná technika nedostane, tedy pod panely a v bezprostředním okolí jejich nosné konstrukce, přicházejí ke slovu dvě dálkově řízené sekačky Spider – speciální modely 2SGS se sníženým profilem a plochým horním krytem. K dočišťování ploch kolem stojanů na panely, plotů a budov slouží křovinořezy.

Pro rovinu i terén

Vývojem, výrobou, distribucí a servisem dálkově řízené žací techniky Spider (angl. pavouk) se zabývá česká společnost DVOŘÁK – svahové sekačky s. r. o. od roku 2003. Zaměstnává 75 lidí a ročně dodává na trh asi 500 sekaček. V ČR jich aktuálně pracuje zhruba 900, v padesáti zemích celého světa přes tři tisícovky.

Výjimečná je patentovaná konstrukce kolového podvozku, jehož „tančící krok“ lze přirovnat k pohybu kancelářské židle s kolečky. Umožňuje sečení trávy ve všech směrech, navíc na rovině i v extrémním terénu. Dálkové řízení s dosahem až 100 metrů zajišťuje obsluze dostatečnou bezpečnost.

Praxe ukázala, že jeden stroj Spider nahradí až patnáct pracovníků s křovinořezy. Pavouci se uplatní při vyžínání míst v okolí komunikací, železničních koridorů, řek, potoků a nádrží, vodojemů, rekultivovaných skládek, solárních elektráren, vojenských prostorů, sportovišť, parků, zahrad a dalších ploch, kde není možné využití těžké techniky.

Katalog zahrnuje pět typů techniky. Společným jmenovatelem je pohon 4 x 4. Model ILD01 se šířkou záběru 80 cm dokáže za hodinu posekat až 3000 m2. Výkonnější typ ILD02 se záběrem 123 cm si už poradí se 7000 m2/h. Již zmíněný speciál 2SGS, vycházející z modelu ILD02, s celkovou výškou 82 cm je určený prioritně pro údržbu zeleně pod solárními panely. Nejmenším modelem se záběrem 65 cm je Cross Liner pro pravidelné sečení zelených ploch. Díky nízkému profilu (60 cm) se také dobře dostane pod překážky.

Hlavně pro údržbu rozlehlých ploch je určený největší dálkově ovládaný model 3Rider se záběrem 154 cm. Jako jediný je založený na koncepci s nulovým poloměrem otáčení. Nejnovějším přírůstkem je plně elektrická – bezemisní a tichá – verze eCross Liner.

Podle praktických poznatků Tomáše Pelce je optimální výška porostu pro efektivní údržbu s pomocí techniky Spider zhruba 40 cm. V tomto případě si s ním sekačky hravě poradí. Dosáhne-li výška dvojnásobku, je potřeba sekat dvakrát. Speciály Spider 2SGS zahájily letos ve službách týmu Tomáše Pelce třetí sezónu. Každý má na svém kontě téměř 600 motohodin.

„Provoz je bez připomínek. Dobrá funkčnost této techniky závisí především na správné obsluze. Ovládání, běžná údržba a případné menší opravy a seřízení jsou poměrně jednoduché. Zakrátko si tyto úkony osvojí i laik. Když jsme se Spidery začínali, občas jsme s nimi narazili do překážek, což občas narušilo geometrii kol. Oprava není složitá a dnes jsou díky zažitému ovládání kolize téměř nulové. Také další běžné provozní závady si dokážeme odstranit sami. Po sezóně posíláme pavouky na kompletní prohlídku, seřízení a případný servis k výrobci,“ poznamenal Tomáš Pelc a uzavřel:

„I když se modely 2SGS vejdou prakticky všude, na základě praktických poznatků bychom uvítali ještě o něco nižší průjezdný profil. Je nám ale jasné, že přání je jedna věc, ale převést ho do praxe už může znamenat obtížný úkol.“*

Jan Kroupa

Foto autor a archiv/Spider

Popisky:

1a, 1b: Dobrá funkčnost dálkově rádiově řízené žací techniky Spider závisí především na správné obsluze. Ovládání si zakrátko osvojí každý

2: Díky výšce 82 cm a plochému krytu jsou speciály 2SGS dobrými pomocníky při údržbě zeleně pod solárními panely a v dalších stísněných místech

3a, 3b: Na volných plochách přichází ke slovu čtyřkolkou tažený cepákový mulčovač s vlastním motorem a šířkou záběru 1,5 metru

4: Pro dočišťování ploch okolo stojanů na panely, plotů a budov jsou nenahraditelnými pomocníky křovinořezy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down