16.07.2012 | 12:07

Co nás čeká v Havlíčkově Brodě?

Bezmála tři měsíce, které chybějí do konání Dnů zahradní a komunální techniky, utečou jako voda. Je proto třeba získat s předstihem informace o tom, co vše se na letišti v Havlíčkově Brodě chystá. V termínu 19. až 20. září ji totiž obsadí místo té letecké technika žací, zametací či speciály ke štěpkování.

Všechny jmenované stroje mohou být zkonstruovány jako samochodné či je k jejich práci potřeba adaptace s nosičem nářadí. Představení výkonných univerzálních a traktorových nosičů se samozřejmě stane součástí prezentací jednotlivých vystavujících společností.

Sekání se sběrem

Na pravidelně udržovaných plochách, dětských hřištích či na rodinných zahradách sáhneme při zkracování trávníku po technologii sečení se sběrem. Posečená tráva se tedy sbírá a je odvezena z pozemku. Výhodou takové údržby je reprezentativní vzhled trávníku a možnost jeho okamžitého využití. Nevýhodou je nutnost dodání živin ve formě hnojiva. V letním období trpí takto udržované trávníky vysycháním. Nevýhodou jsou také vyšší náklady na tento systém údržby.

Intenzivní mulčování

Posečený travní porost je speciálně tvarovaným nožem rozdrcen na drobné kousky, které zůstanou ležet na pozemku. Odpadá tím starost se sběrem, odvozem a likvidací travní hmoty. Tento typ údržby přináší stále velmi kvalitní posečení při nižších nákladech i pracnosti. Drobně posečená travní hmota slouží navíc jako zdroj živin a odpadá tak nutnost jejich dodávání hnojivem. Užívá se tak zejména v městských parcích, firemních areálech a dalších komunálních plochách. Při volbě tohoto systému údržby je třeba zachovávat pravidelnou frekvenci seče. Nevýhodou může být ulpění posečené hmoty na botách a trávník může po čase začít plstnatět.

Sečení bez sběru

Třetí systém možné údržby travnatých ploch je vhodný především pro extenzivní plochy jako jsou stavební pozemky, okraje komunikací či louky. Jedná se o trávníky, po kterých není vyžadován reprezentativní vzhled. Sečení bez sběru je nejrychlejší i nejlevnější možností údržby. Stroje využívané pro tuto pracovní operaci si poradí s trávou vyšší než jeden metr.

Přijďte si vybrat

O tom, jaký typ žacího stroje pro Vás bude ten pravý, se můžete poradit právě na Dnech zahradní a komunální techniky, na kterých se sejdou přední distributoři této mechanizace. Mnohdy je možné využít jeden stroj pro více pracovních operací. Ale o tom už se dozvíte vše potřebné v Havlíčkově Brodě 19. či 20. září.