11.08.2010 | 02:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Chtějí přiblížit techniku regionálním samosprávám

Pod záštitou hejtmana kraje Vysočina proběhl v areálu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny v Jihlavě v polovině června druhý ročník Dne komunální techniky. Za účasti starostů obcí a pracovníků provozů technických služeb a údržby silnic se zde prezentovalo více než 40 vystavovatelů a přes 150 strojů. Výstava doplněná praktickými ukázkami se tak stala průřezem nabízeného sortimentu profesionálně používané techniky a na své si přišli i uživatelé hobby strojů.

Příspěvková organizace Krajská správa a údržba silnic Vysočiny, kterou zřizuje kraj Vysočina, vznikla sloučením původně pěti samostatných subjektů SÚS Havlíčkův Brod, SÚS Jihlava, SÚS Pelhřimov, SÚS Třebíč, SÚS Žďár nad Sázavou a svoji činnost zahájila v lednu 2007. Hlavním posláním organizace je zajištění správy, údržby a oprav silnic, jejich součástí a příslušenství ve vlastnictví kraje. Mimo svou hlavní činnost je organizace oprávněna provádět doplňkovou činnost v rozsahu stanoveném zřizovací listinou a vydanými živnostenskými listy.

 

V jeden den vše při ruce

„Technikou pro údržbu silnic vybavujeme jednotně všech našich 14 cestmistrovství. V zimních měsících jde především o nástavby pro zimní údržbu komunikací, v létě kromě sekaček a vyžínacích ramen využijeme nejvíce traktory a nákladní automobily. Proto se nás pravidelná obnova technického parku bezprostředně týká. A tak jsme v loňském roce uvítali myšlenku náměstka hejtmana kraje Vysočina pro oblast dopravy a majetku Ing. Libora Joukla, jenž inicioval pořádání prvního ročníku Dne komunální techniky v našem jihlavském areálu.

Přínos pořádané akce vidíme především v možnosti setkání odborníků i širší veřejnosti s diskusí na odborné úrovni. Při této příležitosti k nám zveme zástupce technických služeb, Krajské správy a údržby silnic, Ředitelství správy silnic a dálnic a starostů obcí z blízkého okolí. Jak v případě prvního, tak i druhého ročníku se jich sešlo několik stovek, takže si myslím, že naše aktivita padla na úrodnou půdu. Úspěchu hned toho prvního ročníku bezpochyby prospělo, že vystavující firmy mají plochy k dispozici zdarma, proto s účastí nemíváme problém,” říká ředitel Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Ing. Jan Míka.

„Zástupci především menších obcí, a těch je v našem regionu dost, zřejmě nepojedou na vzdálenější veletrh jen proto, že potřebují jednu profesionální sekačku. Touto akcí jim chceme poskytnout potřebné informace a kontakty hlavně na prodejce techniky působící v našem regionu. Během jednoho dne mohou zájemci získat základní přehled a potom se podle svého uvážení rozhodnout, jakou techniku zvolit. Navíc od přítomných kompetentních pracovníků správy a údržby silnic se mohou dozvědět důležité zprávy o plánovaných opravách a údržbě silnic dotýkajících se právě jejich obce,” vysvětluje ideu akce Ing. Libor Joukl.

 

Nemalé investice do techniky

„Když jsme začínali, bylo v našem vozovém parku zhruba 200 automobilů s nosností nad 7,5 tuny a obměňovaly se tak tři až čtyři vozy do roka. Každé z vozidel by tak muselo vydržet v plném provozu 50 let, a to není únosné. Proto bylo nutné přistoupit k radikálnější obměně,” poznamenává Jan Míka.

Toho doplňuje Libor Joukl: „Rozhodli jsme se jít cestou modernizace techniky a snížení jejích provozních nákladů. Vloni jsme například investovali do nákupu 28 nových sypačů. Vzhledem k potřebné zásobě nutných náhradních dílů a snazšímu servisu jsme se rozhodli technický park sjednotit. Výběrové řízení vyhrály podvozky Iveco s nástavbami sypačů Epoke (na solanku) a Kobit (pro aplikaci inertního posypu).”

 

Výstava zpestřená praktickými ukázkami

V praktických ukázkách se představilo hned několik kombinací vhodných pro údržbu zelených ploch.

Akreditovaným zástupcem značky Hymach je na českém trhu společnost MTM Tech. Zadní nesené žací rameno Hymach se představilo v zajímavé agregaci s nakladačem JCB 4 CX. Jde o další možnou variantu využití nakladače, která při vyžínání příkopů odvádí velmi dobrou práci.

Další předvedenou soupravou byl malotraktor Kioti CK 22 HST s výkonem 21 koní agregovaný s vysavačem trávy Eco Technologies a mezinápravovým sečením Zappator Jet 150. Právě tuto agregaci nabízí společnost P&L v akční nabídce.

Praxí ostřílenými a zkušenými harcovníky předváděcích akcí byly další představené stroje. Rádiem řízená sekačka Spider ILD 02 i víceúčelový stroj Amazone Profihopper si s porostem na zelené ploše areálu v Jihlavě poradily „levou zadní”. Tato technika je konstruována i pro práci v daleko svažitějším i podmáčenějším terénu.

Naopak ne často předváděným strojem je v České republice hydraulická sekačka Brielmaier. Stroj je poháněn čtyřtaktním benzínovým motorem a je vhodný především pro práci v složitém terénu. Díky centrálnímu rozložení hmotnosti na ose je práce se sekačkou bezpečná a pohodlná i v náročných podmínkách. Patentem je samočisticí válec s hroty s vyměnitelnými opěrami. Prvky obsluhy pro řízení a rychlost jízdy jsou vybaveny bezdotekovými čidly.

Vystavena byla ovšem celá řada dalších strojů a zařízení pro letní i zimní nasazení. Podvozky Iveco s různými typy nástaveb dominovaly expozici společnosti SAP Loket, jičínský Kobit představil například sypač SyKO nebo mycí soupravu MK – 7. Se svoji nabídkou nástaveb a oprav se prezentovala společnost CSAO Kroměříž, nástavby Bucher byly základem expozice společnosti Hanes. Tradičně široký sortiment vystavila společnost Cime, společnost MTM Tech vystavila kromě již zmiňovaného žacího ramene například vlečený zametací stroj Twister. Zasloužený zájem vzbudily u návštěvníků i produkty vystavené společnostmi Zemi, Kobit SZ, Oslavan nebo Realizační dílny Blansko. Na ploše areálu zkrátka každý našel to, co k doplnění svého strojového parku potřeboval.

 

Roman Paleček

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down