Český rejnok vplul do světových vod

Před dvěma lety přibyla k tuzemským výrobcům komunální techniky firma raymo, s. r. o. Vyvinula, vyrobila a uvedla na trh unikátní dálkově ovládaný nosič nářadí – určený prioritně pro údržbu zeleně, s pohonem všech kol, nulovým poloměrem otáčení, k tomu na elektrický nebo hybridní pohon.

Název raymo je zkratkou anglických slov ray (rejnok – paryba se schopností vydávat elektrické výboje) a mower (žací stroj), dohromady přeneseně elektrická sekačka.

Modulární systém

„Většina z nás působila v oboru už dříve. Při četných cestách po České republice, Evropě, ale i prakticky po celém světě, jsme samozřejmě vnímali nové trendy. Především ve státech severní Evropy byla patrná stále větší poptávka po čistých technologiích. Mnoho měst tam zavedlo programy pro přechod k elektromobilitě ve veřejné dopravě nebo komunální údržbě. Proto jsme dali zelenou zajímavému novému konceptu podvozku, který těmto požadavkům skvěle vyhovoval. Od prvního nápadu nebylo daleko ke kolovému dálkově ovládanému stroji na elektrický pohon, s bezemisním, tichým a bezpečným provozem. Unikátní je modulární systém výměnných příslušenství a pohonná jednotka na stejném principu,“ říká obchodní zástupce společnosti raymo Ing. Milan Vavřina.

Velmi snadno na dálku řízený stroj s dlouhou výdrží baterií a dobrými jízdními vlastnostmi, aby se dokázal protloukat nejrůznějším terénem, může úspěšně pracovat brzy ráno, o víkendech, v klidových a ekologicky citlivých zónách aniž by obtěžoval okolí zplodinami a hlukem. Raymo může být čistě elektrické nebo vybavené hybridním, plug-in, pohonem, tedy kombinací elektra a spalovacího motoru.

Nová lišta pro šetrné sečení

V roce 2019 byla k raymu jako první příslušenství k dispozici třínožová plovoucí rotační žací hlava R42FLEX o šířce záběru 104 centimetrů s možností zadního výhozu nebo po jednoduché úpravě i mulčování. Každý nůž je poháněný vlastním elektromotorem. Výšku sečení lze nastavit v rozmezí od 40 do 100 mm. Skalpování terénu zabraňují přední otočná kolečka, ta boční chrání nástavec při případném nárazu na překážku. Loni přibylo rotační žací ústrojí R52TURF se šířkou záběru 132 cm, zadním výhozem nebo mulčováním, které je optimalizované pro intenzivní sečení.

„Letos přicházíme s novinkou v podobě pracovního nástavce s označením S46FLORIS, tedy žací lištou, samozřejmě opět s elektrickým pohonem. Existuje ve dvou modifikacích – robustnější jednoduchá a rychlejší protiběžná. K tomuto řešení jsme přistoupili proto, že zejména v zahraničí, například Německu, Švýcarsku, Švédsku a dalších zemích, se čím dál víc rozšiřuje údržba zelených ploch s ohledem na ochranu vzácných rostlin, hmyzu a jiných živočichů. Louky se nechávají odkvést a sečou se jen dva až třikrát ročně. Jedná se také o ochranu spodních vod a další faktory. Na mnoha lokalitách je v uvedených zemích rotační nebo cepové sečení, zejména mulčování, přímo zakázané,“ ozřejmuje Milan Vavřina a navazuje:

„Ostatně tento trend se začíná prosazovat v poslední době i u nás. Zavádí se mozaikové sečení. Často však chybí vhodná technika pro tento typ údržby, a tak plochy květnatých luk nepřibývají tak rychle. Naše nová lišta je vhodná pro naprosto ekologickou údržbu zelených ploch, je bezemisní, zcela tichá, velmi šetrná vůči hmyzu a dalším organismům, spodním vodám a podporuje biodiverzitu. Těší nás, že se český výrobek rychle stal vyhledávaným pomocníkem pro sečení zejména ve Skandinávii. Věříme, že se brzy prosadí také v České republice.“

V blízké budoucnosti potom podle konstruktéra Miloše Jindry obohatí nabídku další příslušenství, které bude reakcí na aktuální požadavky zákazníků.*

http://www.raymoelectric.com

(Podrobnosti v Komunální technice 3/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down