Český patent zaujal doma i za humny

Společnost DVOŘÁK – svahové sekačky (dále jen Dvořák) byla založená v roce 2004 současným spolumajitelem, jednatelem a "otcem" patentované dálkově ovládané kolové žací techniky Spider (ang. pavouk) Lubomírem Dvořákem. Vývoj začal již o dva roky dřív. První model ILD01 byl uvedený na trh v roce 2003.

„Od začátku se zabýváme vývojem, výrobou, distribucí a servisem dálkově řízených sekaček Spider. V roce 2014 jsme se přestěhovali do nového objektu v Pohledu u Havlíčkova Brodu. Centrála s veškerou výrobou se nalézá zde, pobočky máme ve Vsetíně, kde je i servis, a v Kralovicích s obchodním střediskem. Pokrýváme tak území celé republiky. Od sítě smluvních prodejců jsme upustili. Spoléháme se pouze sami na sebe a máme tak vše pod kontrolou,“ přivítala nás Ing. Michaela Dvořáková, která má u společnosti Dvořák na starosti marketing, a pokračovala:

„Nyní máme obchodní zastoupení ve třiceti zemích světa. Na Floridě jsme založili dceřinou společnost Slope Care (volně přeloženo jako Péče o svahy – pozn. red.). Zaměstnáváme 75 lidí, z nichž více než polovina pracuje ve výrobě. Ročně dodáváme na trh mezi čtyřmi až pěti sty kusy sekaček Spider. Naší hlavní filozofií je vyrábět většinu komponentů vlastními silami. To se v současné době, kterou doprovázejí časté problémy s dodávkami dílů a materiálu, vyplácí. Například dodací lhůty součástek, které nakupujeme, se prodloužily dvoj až trojnásobně. My sekačky i přes tyto komplikace dodáváme stejně jako dřív do tří týdnů od objednávky.“

Do kopců i na rovinu

Výjimečná u techniky Spider je především unikátní patentovaná konstrukce kolového podvozku. Umožňuje sečení trávy ve všech směrech. U firmy Dvořák tomuto způsobu pohybu říkají „tančící krok“, který lze přirovnat též k pohybu kancelářské židle s kolečky. Toto řešení prospívá spolu s nízkou hmotností stroje, dosaženou díky konstrukci ze slitin hliníku, k lepší stabilitě, obratnosti, šetrnosti k podloží i k úspoře pohonných hmot. Ani produktivita a kvalita práce nepokulhávají. Svahovou dostupnost je možné zvýšit s pomocí navijáku. Výhodou je také snadná přeprava této techniky.

„V praxi se ukázalo, že jeden Spider nahradí až patnáct pracovníků s křovinořezy. Dálkové řízení, které umožňuje sekačku ovládat na vzdálenost až 100 metrů, zajišťuje obsluze absolutní bezpečnost. I když první myšlenka cílila na využití techniky Spider v náročném a svažitém terénu, tyto stroje obstojí na výtečnou i při intenzivní údržbě rovných ploch. Přidanou hodnotou je potom například možnost zimní údržby s pomocí radlice,“ poznamenala Michaela Dvořáková.

Čeští „pavouci“ mají široké spektrum využití. Uplatní se při vyžínání extrémních svahů, míst v okolí silnic, dálnic, železničních koridorů, řek, potoků, jezer a rybníků, vodojemů, rekultivovaných skládek, solárních elektráren, vojenských prostorů, sportovišť, parků, zahrad a dalších ploch, kde není možné využití těžké techniky.

Patero modelů

Aktuální katalog společnosti Dvořák zahrnuje pětici typů žací techniky Spider. Liší se od sebe především velikostí a výkonem, počtem žacích nožů, šířkou záběru, příslušenstvím a funkcemi na dálkovém ovladači. Společným jmenovatelem je pohon 4 x 4.

Jako první přišel na trh před osmnácti lety model ILD01 s benzinovým motorem Kawasaki (15/18 k), jedním žacím nožem a šířkou záběru 80 cm. Za hodinu dokáže posekat až 3000 m2. Záhy po uvedení na trh sklidil úspěch. Tehdy se jednalo o první dálkově řízený stroj určený na profesionální údržbu svahů. Důkazem promyšlené a nadčasové konstrukce doprovázené vysokou užitnou hodnotou a minimální poruchovostí je fakt, že se v prakticky totožné podobě model ILD01 dobře prodává dodnes. Velmi oblíbený je například ve Velké Británii.

Od roku 2006 je na trhu větší a výkonnější typ ILD02, který navazuje na předchozí. Od začátku prochází pravidelnými inovacemi a dnes se produktivitou vyrovná těžké svahové mechanizaci. Motor Kawasaki má výkon 21/24 k, čtyřnožové žací ústrojí záběr 123 cm. Hodinová produktivita dosahuje až 7000 m2. S 50% podílem jde o nejprodávanější model se značkou Spider.

V prodejnosti mu zdatně šlape na paty stroj 2SGS s nízkým profilem. Vychází z koncepce „dvojky“, má shodný motor, žací ústrojí i šířku záběru. Vyrábí se čtyři roky. Určený je prioritně pro údržbu zeleně v solárních parcích pod fotovoltaickými panely. Na rozdíl od modelu ILD02 má snížený kryt motoru, a tedy i celkovou výšku o 10 centimetrů. Konkrétně je to 82 cm. Tak se lépe vejde pod panely. Současně pod krytem díky speciální konstrukci lépe cirkuluje vzduch, což zamezuje přehřívání.

Nejnovějším a nejmenším modelem je sekačka nové generace Cross Liner, která nahradila stroj Mini. Výrobce přišel se zcela novou koncepcí patentovaného podvozku, která se liší od ostatních modelů. Brzy se Cross Liner vyhoupl na třetí příčku v prodejnosti. Primárně určený je pro pravidelné sečení zelených ploch. Pohonem je motor Honda (10,2 k). Jednonožové žací ústrojí má šířku záběru 65 cm. Díky nízkému profilu (60 cm) se stroj dostane pod překážky, například solární panely.

Největší dálkově ovládaný model 3Rider je jako jediný z „pavoučí rodiny“ založený na koncepci s nulovým poloměrem otáčení. Ideální je pro údržbu extrémně velkých ploch. Dieselový motor Kubota má výkon 24,8 k. Sedminožové žací ústrojí s plovoucí polohou disponuje záběrem 154 cm. K přednostem se řadí dokonalé rozmulčování zelené hmoty.

V současné době se u 3Rideru pracuje na integraci bočních žacích lišt, čímž se výrazně zvýší šířka záběru. Do budoucna se počítá s řízením se sedící obsluhou nebo agregací dalšího příslušenství, například sněhové radlice.

Důraz na inovace a servis

„V České republice nyní pracuje zhruba 800 sekaček Spider, v padesáti zemích celého světa potom přes tři tisícovky. To odpovídá zhruba 80% podílu vývozu. Hlavní inovací pro letošní rok je nová motorizace modelů ILD02 a 2SGS. Ty jsou nově poháněné agregáty s technologií přímého vstřikování paliva EFI. V porovnání s technikou s karburátorovými motory, která v nabídce zůstala, se zvýšila svahová dostupnost s použitím navijáku z 55°na 60°. Současně vzrostla až o 30 % produktivita práce v náročných podmínkách. Ve fázi vývoje se nalézá sekačka, které kombinuje kola a pásy. Připravujeme i zcela nový model největšího stroje,“ přidala Michaela Dvořáková a uzavřela:

„Zakládáme si především na vysoké kvalitě servisních služeb. Za zákazníky v případě poruchy jejich techniky vyrážejí naše servisní vozy do 24 hodin. V případě většího problému jsme připraveni nabídnout náhradní stroj, a tak může uživatel sekaček Spider okamžitě pokračovat v práci.“*

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down