Akciovou společnost Seco GROUP s výrobními prostory – slévárnou a strojírnou – v Jičíně není potřeba na stránkách našeho listu podrobně představovat.
O jejích současných aktivitách včetně uvedení letošní novinky v podobě mulčovacího traktoru Goliath na trh jsme naposledy obšírně informovali v letošním květnovém vydání.
Stojí za to připomenout, že současní majitelé úspěšně navazují na 125letou tradici jičínského zemědělského strojírenství svých předchůdců, ať již to byla rakousko-uherská a prvorepubliková firma Knotek nebo pozdější poválečný Agrostroj.
Pro sportoviště i komunál
Ze sortimentu Seco GROUP jsme se tentokrát zaměřili na žací techniku se sběrem Starjet. Tato modelová řada zahrnuje šest typů strojů se sběrem pro náročné soukromé uživatele, správce sportovišť s travnatými povrchy, až po každodenní nasazení ve službách měst a obcí (řada Exclusive). Starjet je nejrozšířenější značkou při údržbě travnatých fotbalových hřišť – od povrchů v „Horní Dolní“ až po špičkové prvoligové fotbalové pažity. Působí také v komunálním sektoru u zhruba půl tisícovky měst a obcí.
K vyzkoušení jsme si vybrali žací traktor Starjet A 102-22. Jde o výrobek vlastní konstrukce společnosti Seco GROUP (stejně jako celý sortiment strojů pro údržbu zeleně) s dvourotorovým mezinápravovým žacím ústrojím. Primárně je určen pro pravidelnou údržbu zeleně se sběrem posečené hmoty do koše; „umí“ však i s volitelným příslušenstvím (deflektorem) zeleň vyhazovat nebo mulčovat. Výrobce ho doporučuje na plochy do 12 000 m² a o maximálním sklonu 10°
Se stádem 22 koní
Promyšlená konstrukce žacího stroje se odráží v již na první pohled přitažlivém designu. Již po několika minutách práce jsme ocenili značnou robustnost, kompaktnost a pevnost stroje, tedy vlastnosti, jež obyčejně vyústí do vysoké kvality odvedené práce, a tedy značné užitné hodnoty techniky.
I naprostý laik hned pozná, že se ocitl v sedle plnokrevníka, v jehož těle bije dvouválcový motor Briggs & Stratton INTEK o výkonu 22 k, což odlišuje testovaný stroj od „ručně vedených sekaček se sedící obsluhou“, jichž se v poslední době vyrojilo jako hub po dešti. Lze je sice pořídit za okolo 30 000 korun, ale s motorem ani ne třetinového výkonu. O technické úrovni ani nemluvě…
V této souvislosti je třeba připomenout, že nespornou výhodou společnosti Seco GROUP je vlastní slévárna, což se odráží například v litinových nápravách, které spolu s profesionálními ložisky a pevným rámem zaručují robustnost a dlouhou životnost techniky. Příjemné jsou i nízké ceny náhradních dílů.
Pěkně seká, dobře sbírá
Stroj brzy „dostane do ruky“ každý a naučí se ho ovládat i ve stísněných prostorech, které vyžadují zvýšenou pozornost. Stejně tak rychle obsluha pochopí nutnost citlivého zacházení s pojezdovými pedály – v opačném případě s ní traktor varovně zaškube.
Díky značnému výkonu motoru a vysokému točivému momentu si žací ústrojí se šířkou záběru 102 cm bez problémů poradilo i s vysokou trávou při zachování značné rychlosti práce. Výšku sečení lze nastavit v sedmi polohách od 25 do 80 mm. Starjet nejenom výborně seká, ale i sbírá, a to také vysokou i mokrou trávu. Jejímu bezproblémovému transportu do koše úctyhodného objemu 300 litrů napomáhá velký středový výhozový tunel bez jakéhokoliv zakřivení.
Hlavní test žacího traktoru Starjet A 102-22 se uskutečnil na rovinatém pozemku o rozloze kolem 2000 m2 s četnými překážkami, především stromy. Nejprve jsme změřili poloměr otáčení, který činil na hraně žací desky pěkných 75 cm, takže potřeba využití ručně vedené sekačky a křovinořezu při dočišťování neposečených míst (zejména kolem kmenů a v rozích pozemku) byla minimální. Začátkem srpna jsme zkracovali již poměrně „slabou“ a suchou trávu zhruba ze 70 na 50 mm. Včetně trojího vysýpání koše bylo hotovo asi za 45 minut.
K evidenci základních provozních hodnot napomáhá počítadlo denních a celkových motohodin. S jeho pomocí jsme odhadli spotřebu za 45 minut práce asi na 1,5 litru naturalu 95, což odpovídá zhruba dvěma litrům paliva (asi 75 korun) za jednu motohodinu.
Koš jako hlavolam
Pro snazší ovládání stroje při práci na pozemcích s četnými překážkami by obsluha určitě uvítala „kouli“ na volant, která však víc sluší riderům. Kopírovací kolečka na žací desce mohou při prudkých obratech na nerovném terénu nechat na trávníku stopu.
Velký objem koše nemusí být vždy výhodou. Vysýpat je možné pouze na zem, ať již do kontejneru nebo například plachty, kterou je možné zvednout třeba na valník. To je vzhledem k účelu využití traktoru logické. Zpočátku nám působilo potíže vyprázdnění plného zásobníku zejména s mokrou trávou, než jsme přišli na to, že páku lze vysunout a problémy odpadají...
Občas se přihodilo, že koš při vysýpání vypadl z jednoho závěsu a potom bylo nutné sesednout a nasadit ho. Na druhou stranu nás stálo dost úsilí a přemýšlení, než jsme přišli na grif, jak koš sejmout a jemu se dolů nechtělo…
Kvalita za rozumnou cenu
Značnou výhodou techniky Starjet je bohaté příslušenství, k němuž se řadí pro údržbu zeleně deflektor pro zadní výhoz hmoty nebo mulčovací adaptér. Nelze zapomenout ani na možnost sběru nebo mulčování listí. Starjet je možné využívat nejen při údržbě zeleně, ale po celý rok. V zimě lze agregovat sněhovou radlici, frézu nebo kartáč v kombinaci s rozmetadlem posypu. Při manipulaci s materiálem se uplatní sklopný vozík.
Zdá se, že úsloví o zlatých českých ručičkách v současné době pozbývá platnost. Výjimkou je společnost Seco GROUP a její žací technika, která dělá dobrou reklamu tuzemskému strojírenství po celém světě. Vždyť v zahraničí končí osm z deseti travních traktorů z Jičína.
Resumé? Starjet A 102-22 lze směle doporučit pro údržbu rozlehlých pozemků, sportovních i obecních a městských ploch. Pořízení bychom zvažovali při údržbě ploch s mnoha překážkami v podobě křovin či laviček. Jisté je jedno: za přiměřenou cenu získáte vysokou kvalitu.
Popisek: Žací traktory Starjet jsou produktivní a robustní stroje, které současně dobře vypadají