05.06.2023 | 09:06

Bohatý výběr techniky pro komunální služby i údržbu sportovišť

Dny otevřených dveří s představením novinek v oblasti strojů i závlahových technologií uspořádala tradičně v Modleticích nedaleko Prahy společnost ITTEC. Návštěvníci se mohli seznámit se sortimentem techniky využitelným jak při údržbě sportovišť a golfových hřišť, tak v komunálním sektoru.

Nabídka techniky využitelné při údržbě golfových i fotbalových hřišť a dalších sportovišť je v případě společnosti ITTEC skutečně komplexní a zahrnuje jak mechanizaci určenou pro regeneraci trávníků, tak pro jejich sečení. Mnohaletými stálicemi v sortimentu zůstávají produkty značek Jacobsen, Allett, Ransomes nebo Smithco, které vhodně doplňuje celá řada speciálních strojů dalších vybraných výrobců.

Pro města a obce může společnost ITTEC nabídnout například traktory Kioti s celou škálou pracovních adaptérů, na popularitě stále více získávají též užitkové elektromobily a novinkou v sortimentu jsou elektrické žací stroje s nulovým poloměrem otáčení Mean Green.

Důležitým artiklem, který se v posledních letech na trhu s komunální technikou výrazně prosazuje, jsou univerzální svahové nosiče nářadí Ventrac. Tuto značku zastupuje firma ITTEC od roku 2018.

„Nosiče Ventrac americké výroby si poměrně rychle našly na tuzemském trhu svoje příznivce. Zřejmě nikoli náhodou jsme se v loňském roce stali jejich nejúspěšnějšími prodejci v rámci celé Evropské unie. Velice nás těší, že jejich uživatelé jsou se stroji spokojeni. Důkazem toho je, že se vracejí a v případě potřeby dokupují další stroje stejné značky. Příkladem může být společnost H-REKULTIVACE, jejímuž zástupci předáme v rámci letošních dnů otevřených dveří již čtvrtý Ventrac a další v pořadí pátý objednaný stroj začne firma využívat v dohledné době,“ uvedl Radek Suk, obchodní zástupce společnosti ITTEC.

Rozhodly pozitivní zkušenosti

Komunálními službami, technickými a biologickými rekultivacemi a údržbou okolí komunikací se akciová společnost H-REKULTIVACE zabývá téměř třicet let a za tu dobu si mohli její pracovníci vyzkoušet hezkou řádku techniky různých značek jednoduchými křovinořezy počínaje a dálkově řízenými robotnickými žacími stroji konče. Ve využívání svahových nosičů Ventrac patří H-REKULTIVACE k jedněm z prvních v České republice, první pořízený stroj začal udržovat svahy kolem dálnic a okolí silnic prvních tříd již v roce 2019. A nutno říci, že ke spokojenosti svých provozovatelů.

„Stroj, který dnes v Modleticích přebírám, je již třetím jenž budu jako nový zajíždět. Ve firmě momentálně používáme čtyři a mohu je pouze chválit. Největší penzum práce udělají hlavně ve svazích kolem dálnic, ale pracují také v obcích, na pozemcích kde proběhly rekultivace po ukončení důlní činnosti a podobně. Svahy okolo dálnic sečeme v Plzeňském, Karlovarském a Ústeckém kraji třikrát ročně a víme, že při této činnosti Ventrac nahradí 12 pracovníků s vyžínači. Za jednu směnu většinou najedu zhruba deset motohodin a výkon stroje s pracovním záběrem mulčovací hlavy 173 cm je opravdu vysoký. Samozřejmě záleží na členitosti terénu, množství náletových dřevin, výšce porostu a podobně,“ říká Martin Charvát, který má s obsluhou nosičů Ventrac několikaleté zkušenosti.

Jak uvedl, v závislosti na výše zmiňovaných faktorech se pohybuje pracovní rychlost stroje. Při mulčování stroj pracuje průměrnou rychlostí 7,5 km/h, ale výjimkou není na rovinatých pozemcích ani pracovní rychlost přesahující 10 km/h. Martin Charvát příznivě hodnotí i spotřebu pohonných hmot. Nádrž s objemem 23 litrů vydrží na celý pracovní den. A další nemalou devizou svahového nosiče je jeho robustnost a snadná běžná údržba. „Pohodlný je přístup k nožům i řemenům, jednoduchý servis a broušení v pohodě zvládnu. A větší závady se na námi užívaných strojích dosud nevyskytly,“ dodává Martin Charvát.

„Nový model pracuje s výkonnější hydraulikou. Při mulčování tedy může být ještě rychlejší a je připraven i na agregaci dalších pracovních adaptérů,“ doplnil Radek Suk.

Co se týče pracovního příslušenství je opravdu z čeho vybírat, připraveno je zhruba třicet různých možností, mezi které patří kupříkladu půdní fréza, drážkovač, aerifikátor nebo zametací kartáč. A zahálet nosič nemusí ani v zimě, k dispozici je i několik typů sněhových radlic, sněhové kartáče i fréza.*

Více v časopisu Komunální technika 6/2023.