27.08.2024 | 04:08

Bez pravidelných investic do techniky se nelze obejít

Ve Středočeském kraji na řece Blanici leží město Vlašim se svými více než jedenácti tisíci obyvateli. Komunální služby včetně odpadového hospodářství pro město a okolí zajišťují Technické služby Vlašim, které fungují jako společnost s ručením omezeným stoprocentně vlastněná městem.

Technické služby zajišťujeme nejen pro občany a podnikatele ve Vlašimi, ale také pro pět přidružených obcí a dalších 45 obecních úřadů, které s námi spolupracují a objednávají si u nás svozy odpadů a některé další služby. Momentálně máme 58 stálých zaměstnanců a dalších pět přidělených z úřadu práce. Musím říci, že lidí bychom potřebovali více, ale kvalitní a především spolehlivé kvalifikované síly bývá problém sehnat. Proto se například neustále potýkáme s nedostatkem řidičů i dalších potřebných pracovníků,“ říká úvodem jednatel společnosti Technické služby Vlašim Miloslav Kněžík.

Kompletní služby pro město a okolí

Pro město Vlašim a přidružené obce zabezpečuje společnost komplexní servis. „V letní sezóně pečujeme o veřejnou zeleň, kromě sečení se sběrem a mulčování využíváme dvě pracovní čety s plotostřihy a křovinořezy. Zednická četa se věnuje nejčastěji opravám kanálových vpustí a výtluků na obecních komunikacích. Dva pracovníci zajišťují každodenní úklid města, pro které zajišťujeme také čištění chodníků a dalších komunikací včetně zimní údržby. Dva naše samosběrné zametací vozy využíváme také jednou týdně při úklidu průmyslových areálů v okolí. Provozujeme veřejné osvětlení a spravujeme hřbitovy ve Vlašimi a Domašíně. A důležitou činností je samozřejmě svoz odpadu,“ stručně rekapituluje Miloslav Kněžík náplň práce vlašimských technických služeb.

Uvedené činnosti společnost zajišťuje i na základě objednávek dalších subjektů, kterým může nabídnout také pomoc s dopravou materiálu, při stavebních činnostech a demolicích, využití montážní vysokozdvižné plošiny do výšky 13 metrů a další technický servis.

Množství odpadů roste

Společnost podniká v oblasti svozu komunálních odpadů včetně svozu tříděného a nebezpečného odpadu a provozování sběrného dvora nebezpečných odpadů.

„Svoz směsného komunálního odpadu zajišťujeme pěti vozidly. Čtyři svozové nástavby jezdí na podvozcích Renault, podvozek MAN se třemi nápravami a vyšší kapacitou využíváme při svozech na delších trasách. Svoz totiž zajišťujeme i v 35 kilometrů vzdálených obcích a směsný odpad vozíme na skládku EKOSO do Trhového Štěpánova. Kromě klasických svozových nástaveb máme k dispozici tři vozidla s hydraulickou rukou, která se uplatní při svozu tříděného odpadu a vysýpání přibližně devíti stovek zvonů rozmístěných po městě. Musím konstatovat, že práce přibývá a museli jsme dokonce zavést dvousměnný provoz, i když nás trápí akutní nedostatek kvalifikovaných řidičů a některé obce snížily díky většímu poměru třídění četnost svozů směsného odpadu. Stejně tak přibývá odpadu, který projde naším sběrným dvorem. Pro srovnání mohu uvést několik čísel. Za první čtvrtletí roku 2021 skončilo ve sběrném dvoře 54 tun objemného odpadu, o rok později za stejné období 78 tun a v roce 2023 již 85 tun. Letos jsme si v prvním čtvrtletí museli poradit dokonce se 132 tunami objemného odpadu. Z uvedených údajů jasně vyplývá, že jde o obrovský nárůst a stávající kapacita sběrného dvora je již nedostačující. Problémy máme také s odbytem tříděného odpadu, ale to je zřejmě celorepublikové téma. Vytříděné sklo vozíme a prodáváme v Příbrami, za odvoz dalších komodit musíme dokonce platit. Udržet tak ekonomiku v černých číslech nebývá mnohdy jednoduché. Nemusíme totiž vydělat pouze na provoz jako takový, ale také na investice do potřebné techniky, bez níž se neobejdeme,“ popisuje Miloslav Kněžík.

Jak uvedl, techniku se snaží ve Vlašimi obnovovat průběžně každým rokem a zdaleka nejde jen o stroje. Postupnou rekonstrukcí prochází i areál technických služeb, modernizuje se zázemí a chystá se kupříkladu i výměna osvětlení garáží.

„Pořád by bylo co dělat a vylepšovat, jen je třeba si na investice vydělat. Zatím se nám to naštěstí postupně daří, ale všechno nejde hned, jak bychom chtěli,“ uzavírá Miloslav Kněžík.*

1 – Areál Technických služeb Vlašim prochází postupnou rekonstrukcí

2 - Pro město Vlašim a přidružené obce zabezpečují technické služby komplexní servis, do kterého patří mimo jiné čištění chodníků a dalších komunikací

3 – Samosběrný zametací vůz Mathieu Azura MC 200 pracuje ve Vlašimi již několik let k plné spokojenosti