Řádové sestry si s technikou rozumí

Zemědělský dvůr v Drastech (Klecany, okres Praha-východ) je od roku 1958 kulturní památkou s bohatou historií – první zmínky o něm pocházejí již z roku 1305. Přesto je ve značně zchátralém až zdevastovaném stavu. To nebrání sestrám z řádu bosých karmelitek ve snaze ho přeměnit ve svůj vysněný domov, klášterní areál, který bude sloužit lidem. O to se snaží již od roku 2018.

Řeholní sestry historicky sídlily v budově na Hradčanském náměstí v Praze, v blízkosti Pražského Hradu. Kvůli hluku a malému prostoru se rozhodly vyměnit prominentní adresu za zchátralou nemovitost za Prahou s cílem být blíž přírodě i lidem.

Karmelitky brigádnicemi

Rekonstrukce klášterního areálu je samozřejmě postupná. Od března 2020 se podařilo zprovoznit tak zvaný Panský dům, který bude později sloužit návštěvníkům. Nyní se používá k přechodnému ubytování sester. Od října loňského roku sestry podepsaly smlouvu se stavební firmou a pustily se do výstavby nové budovy kláštera a kostela.

Tři roky předtím však již začaly brigádně připravovat celý dvůr pro stavbu a zušlechťovat rozsáhlé přilehlé pozemky včetně veřejného lesoparku. Všechny tyto úpravy jsou nezbytné pro přeměnu celého areálu. V jejich úsilí sestrám pomáhá nejrůznější technika včetně kolového smykem řízeného nakladače Bobcat, který se sestry samy naučily ovládat.

Práce všeho druhu

„Když jsme koupily areál v Drastech, byl zanesený množstvím skládek a porostlý náletovými dřevinami. Protože jsme věděly, že na opravu celého dvora nebudeme mít dostatek financí, rozhodly jsme se některé činnosti dělat svépomocí nebo s podporou brigádníků. Brzy jsme zjistily, že právě k těmto těžkým počátečním pracím potřebujeme stroje a techniku, a tak se některé z nás naučily jezdit traktorem, používat motorovou pilu nebo křovinořez a obsluhovat nakladač Bobcat. Ze začátku nám velmi pomohl, když jsme potřebovaly převézt jakýkoli těžký materiál, zvlášť velké pařezy určené k pálení. Později jsme ho využívaly při převozu palet s cihlami, zeminy, kamenů, při terénních úpravách na louce i budování štěrkových cest v lesoparku,“ popisuje stavební práce sestra Milada.

Zkušenosti dala praxe

Sestry používaly lety prověřený smykový nakladač Bobcat 773 sloužící od roku 1997. Stejně jako mnohé další stroje této značky je díky robustní konstrukci a pravidelnému servisu stále v dobrém stavu a schopný odvést spoustu tvrdé práce. Právě proto, že se jedná o nakladač staršího data výroby, nebyl tak hojně využívaný firmou, která ho vlastní. Sestry si ho půjčily a používaly v základní konfiguraci s lopatou, na převoz některých materiálů pak sloužily paletizační vidle.

„Ze začátku, když jsme potřebovaly nějakou techniku, jsme si objednaly firmu s nebo místní živnostníky. Brzy jsme ale zjistily, že bychom některé stroje zvládly obsluhovat samy, a tak jsme se osmělily a koupily nebo půjčily si je. Nakladač Bobcat jsme měly v dlouhodobé zápůjčce a sestra Terezka, občas i Sára, se s ním naučily zacházet. Zkušenosti s technikou jsme neměly žádné, ani jsme je nepotřebovaly. Některé sestry si při stěhování obnovily řidičák, protože jsme často potřebovaly jezdit mezi Prahou a Drasty. Od toho už pak byl jen krůček k obsluze dalších strojů,“ přibližuje elán řeholnic sestra Milada.

Intuitivní ovládání

„Vyhovuje mně především jednoduché, intuitivní ovládání Bobcatu a to, že se dá využít k mnoha různým pracím, které je zde potřeba udělat. Nakladač je výborný k transportu jakéhokoliv těžkého materiálu, který nemusíme převážet ručně v kolečkách. Dostaneme se s ním i na hůře přístupná místa, hodí se k různorodým terénním úpravám a zarovnání povrchu, což jsme zde také mnohokrát využily. Nakladač nám ušetřil mnoho energie, času a sil,“ podotýká sestra Terezka, která Bobcat 773 většinou obsluhuje.

Z ruiny důstojné centrum

Komunita bosých karmelitek stojí v Drastech před nelehkým úkolem. Řada věcí se již povedla, velká porce práce ale sestry ještě čeká. Klíčové je pokročit dále se stavbou areálu, aby mohl co nejlépe sloužit návštěvníkům.

„Věříme, že ze zchátralého hospodářského dvora severně od Prahy se stane dobře dostupné duchovní a kulturní centrum, kde se bude moci každý, kdo bude potřebovat, obnovit lidsky i duchovně a bude odsud odjíždět s novou silou do každodenního života,“ uzavírá sestra Milada.

(red)

Foto archiv sestry Milady

Popisky k obrázkům:

1:

Rekonstrukce klášterního areálu v Drastech začala v roce 2018. Z leteckého snímku je dobře patrná odvedená práce

2:

Některé činnosti musely vykonávat sestry vlastními silami nebo s pomocí brigádníků

3:

K základním dovednostem obyvatelek kláštera Drasty patří obsluha křovinořezu

4:

Řádové sestry se významně podílely také na obnově štolového systému v sýpce

5:

Bosé karmelitky se v klášterním areálu nezalekly ani řízení traktoru

6 + 7:

Také díky intuitivnímu ovládání se brzy naučila obsluhovat nakladač sestra Terezka

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down