Několik lomů na různé typy žuly vlastní a provozuje v severních Čechách akciová společnost Ligranit. Pro práci v extrémních podmínkách používá samozřejmě i moderní techniku. Nedávným přírůstkem v libereckém lomu Ruprechtice je nové rypadlo Doosan DX350LC-7.
„Za posledních deset let se těžba změnila, především co se týká zpracování odstřelených kvádrů a čištění nekvalitních partií. Dřív se všechno dělalo ručně, dnes hraje hlavní roli technika,“ říká Radek Svoboda, vedoucí výroby společnosti Ligranit.
Klíčové parametry výběru
K průmyslovému zpracování žuly je potřeba vhodná technika. Mezi klíčové parametry výběru patřil důraz zejména na mimořádný výkon, nízkou spotřebu paliva, pohodlí pro obsluhu a v neposlední řadě i šetrnost k životnímu prostředí.
„O nákupu stroje rozhodla především jeho síla a dobrá spotřeba. Samozřejmě jsme brali ohled také na délku záruk a servis,“ upřesňuje Radek Svoboda. Rypadlo DX350LC-7 v těchto parametrech obstálo na výbornou. K rozhodnutí o jeho výběru přispěla i předešlá pozitivní zkušenost s menším modelem DX140. Šetrnost k životnímu prostředí pak garantuje splnění nejpřísnější emisní normy Stage V.
Na těžkou i přesnou práci
Rypadla v lomu přicházejí na řadu po skončení trhacích prací, kdy se malé množství výbušniny rozmístí opatrně do horniny tak, aby se získal potřebný materiál. Po odstřelu se vybírají kamenné bloky od 100 do 3000 kg. Vetší kusy rypadlo rozbije pomocí hydraulického kladiva. V případě ušlechtilého kamene se musí postupovat velmi opatrně, aby měl získaný materiál co nejvyšší kvalitu.
S pomocí rypadla se celé bloky žuly přemisťují a potom rozdělují štípačkou. Lepší kusy se štípají ručně. Tam, kde je potenciál kvality materiálu nejlepší, se celé kvádry vozí na pilu. „Jedná se o kusy o hmotnosti pěti až 15 tun. Síla stroje je tedy pro nás veliké plus,“ vysvětluje Radek Svoboda.
S nízkými emisemi
Aby byly splněné emisní předpisy Stage V, nové rypadlo DX350LC-7 pohání dieselový motor Doosan DL08 nejnovější generace, který poskytuje výkon 209 kW (285 k) při 1 800 ot/min. Agregát přináší nové řešení překračující požadavky předpisů emisní normy Stage V bez recirkulace výfukových plynů (EGR), které zvyšuje množství vzduchu během spalování i teplotu procesu a výrazně snižuje množství produkovaných pevných částic.
V kombinaci s vysoce účinnou technologií následného zpracování DOC/DPF+SCR jsou výsledkem minimální emise. Díky nové technologii je potřeba údržby filtru pevných částic (DPF) výrazně omezená. Není vůbec nutná, dokud stroj nedosáhne 8000 provozních hodin.
Rypadlo DX350LC-7 je důkazem snahy společnosti Doosan o to, aby produktivita a ochrana životního prostředí šly ruku v ruce. Vyšší palivová účinnost motoru v kombinaci s novým hydraulickým hlavním ventilem a další generací inteligentního řízení výkonu SPC3 přináší ve srovnání s předchozími stroji celkové zvýšení palivové účinnosti až o 10 %.
O kamenolomu Ruprechtice
Ve třech pracovištích, Lednice, Wagner I a Wagner II se tady těží jeden z nejdekorativnějších tuzemských ušlechtilých kamenů – porfyrický biotitický granit. Častěji se s ním setkáte pod označením liberecká žula. Výjimečná je narůžovělou barvou, kterou získala díky vysokému obsahu draselného živce. Atraktivní barva a výrazná porfyrická struktura z ní dělají oblíbenou horninu projektantů a stavitelů u nás i v zahraničí.
Ruprechtický lom nabízí veškerý sortiment hrubé kamenické výroby a drcené kamenivo různých frakcí. Jeho historie sahá až do roku 1910. Za ta léta prošel rukama kamenického mistra Josefa Langeho nebo rodiny Liebigů. Byl ve vlastnictví města i státních podniků, až se roku 1992 vedení lomu ujala soukromá firma Ligranit. Specializuje se na těžbu a prodej ušlechtilého kamene a pomáhá realizovat například návrhy sochařů či architektů.*
(Podrobnosti v Komunální technice 8/2021)