Na rotační bubnovou třídicí techniku pro separaci sypkých směsí až na tři frakce se specializuje německá firma Zemmler Siebanlagen GmbH. Díky rostoucímu zájmu o tyto stroje se před pěti lety přesunula do větších prostor, kde našla optimální zázemí pro stále rozvíjející se výrobu.
Zemmler je poměrně mladá firma. Její historie sahá do přelomu tisíciletí, přesně do roku 2000, kdy se začal její současný majitel Heiko Zemmler ve své garáži zabývat servisem a repasemi použitých třídičů.
Podřízeno potřebám
Ve spolupráci s dánskou společností Ellegaard vyvinul Heiko Zemmler nejprve dvoububnový třídicí systém s názvem Multi Screen, který převyšoval konkurenci mnoha technickými inovacemi. Od roku 2007 se jeho firma specializuje na výrobu dvoububnových třídičů vlastní značky se separací materiálu na tři frakce při jednom postupu: jemnou, střední a hrubou. To šetří čas, personální náklady a k tomu odpadá nutnost použití další techniky.
Některé díly pro techniku Zemmler pocházejí od subdodavatelů, bubny jako srdce třídičů, si vyrábí společnost sama. Drtivá většina produkce se podřizuje individuálním požadavkům zákazníků, jimž šije Zemmler stroje doslova na míru podle konkrétních požadavků a místních podmínek. Variabilní je například počet a délka vynášecích pásů nebo velikost sít, která se napínají na bubny. Ze standardních variant je na výběr mobilní kolový, pásový nebo stacionární třídič. Všechny stroje pohání elektro nebo hydromotor napájený vlastní benzinovou nebo dieselovou elektrocentrálou. Stacionární varianty je možné napájet přímo z elektrické sítě.
Výrobní linky v Massenu dnes opouštějí třídicí stroje Multi Screen o šesti délkách bubnu, a to 1, 1,6, 3,2, 4,2, 5,2 a 6,7 metru. Hodinový výkon se pohybuje v závislosti na přísunu a kondici materiálu v rozmezí od pěti až do 180 m3. Nejpoužívanější je druhý nejmenší třídič MS 1600 s výkonem až 30 m3 za hodinu. Jeho celková hmotnost nepřesahuje 3,5 tuny, a tak ho lze na kolovém podvozku převážet s pomocí většího osobního automobilu. Nutno zdůraznit, že právě mobilita předurčuje tento typ techniky k všestrannému využití. Naopak největší třídiče nacházejí uplatnění jako stacionární například v lomech.
Společnost Zemmler usiluje o pružnou reakci na smysluplné připomínky z praxe, z nichž většinu promítá průběžně zpět do výroby. Zájemce o tuto techniku si zpravidla nejprve třídič pronajme, vyzkouší a potom většinou objedná s vybavením podle svých podmínek. Nejlepší reklamou jsou podle Heiko Zemmlera ústní reference od spokojených zákazníků.
Zhruba 40 % firemní produkce je určeno na export, zbytek se uplatní na silném trhu v Německu. Hlavním vývozním teritoriem je Evropa. S výrobky se značkou Zemmler se však lze setkat prakticky po celém světě.
Nekonečně možností
Bubnové třídiče Zemmler umožňují zhodnocovat různý materiál, například zeminu, recykláty, kompost, štěpku, písek, štěrk, stavební suť, škváru, uhlí, strusku, kamenivo nebo komunální odpad na velikosti od 0,2 až do osmi centimetrů. Tím výčet možností nasazení třídičů zdaleka nekončí. Při použití speciálních nožů je možné s jejich pomocí recyklovat například písek z pytlů určených pro ochranu před povodněmi, čistit použité dlažební kostky nebo separovat autoskla od fólií. Ekonomický přínos doprovází značná úspora ruční práce.
Díky speciální konstrukci rotačního bubnu s možností využití sít s různými rozměry otvorů mohou stroje Zemmler třídit materiál až na tři frakce volitelné velikosti již od zmíněných 2 mm. Výměna sít je velice jednoduchá a rychlá – zabere zhruba dvacet minut, což umožňuje rychlou a operativní reakci na právě prosévaný materiál. Značnou výhodou je, že se při rotačním systému, navíc s použitím čisticích kartáčů s vlastním pohonem, tolik nezanášejí síta jako při třídění horizontálním.
Přísun materiálu do násypky třídiče zajišťuje manipulační technika nebo u stacionárních variant pásové dopravníky. Hmota putuje do rotačního třídícího bubnu. Rychlost podávacího pásu i bubnu je možné plynule nastavit podle charakteru prosévaného materiálu, který propadá síty a dělí se na jednotlivé frakce. Ty jsou následně vynášené pásovými dopravníky buď na zem, nebo do korby dopravního prostředku či přistaveného kontejneru.
Třídiče je možné dovybavit například magnety pro separaci kovových příměsí. Využít lze dálkové ovládání, programovatelné nastavení různých parametrů, vybrat si barvu stroje, podle konkrétních podmínek délku jednotlivých dopravníků, pracovní osvětlení a různá další technická řešení.
Zájem neutuchá
Na českém a slovenském trhu zastupuje techniku se značkou Zemmler společnost Eurogreen CZ, s. r. o., z Jiřetína pod Jedlovou. První třídič typu MS 1600 si pořídila pro vlastní potřebu před zhruba deseti lety. Velice brzy vyvstal zájem zákazníků o jeho pronájem. I přesto, že s ním pracovali různí uživatelé a s jeho pomocí třídili rozmanitý materiál, obstál třídič na výbornou.
Největší poptávka podle specialisty firmy Eurogreen na techniku Zemmler Rudolfa Synka je v České republice po mobilní variantě třídiče s délkou bubnu 1,6 metru, kterému jsou schopni uživatelé zajistit dostatek práce, a tedy dosáhnout i optimální rentability provozu. O třídicí stroje jako takové se zajímají převážně stavební a dřevozpracující podniky, provozovatelé kompostáren nebo producenti štěpky pro energetické využití. Rostoucí poptávka úzce souvisí se zvyšováním poplatků za skládkování odpadu, což nutí stále více firem produkujících zejména zemní odpady k jejich recyklaci.
Služby třídiče Zemmler využívají také v Jiřetíně pod Jedlovou, obci se 670 obyvateli ležící v Ústeckém kraji, okrese Děčín. Starosta Bohuslav Kaprálik nám sdělil: „Objekt s technologií zrání kompostu v pásových hromadách na volné ploše a s až na výjimky téměř úplným strojním vybavením jsme vybudovali s přispěním dotací ze Státního fondu životního prostředí před asi sedmi lety. Jenom samotný areál o rozloze 2000 m2 bez strojního vybavení nás přišel na zhruba 1,7 milionu korun. Kompost využívá obec a je k dispozici také místním obyvatelům. V majetku máme komunální traktor Iseki TJ75 s čelním nakladačem, štěpkovač Eliet Prof 5B-E, překopávač kompostu Green Technik RV-T 2000, dva kontejnery a jejich nosič Ursus T145. Právě mobilita je značnou výhodou při svozu posekané zeleně. Veškerou surovinu, která přichází do kompostárny, se snažíme již od jejího příjmu předtřiďovat sami. V případě potřeby, což bývá tak třikrát do roka, si pronajímáme od místní společnosti Eurogreen CZ mobilní třídič Zemmler Multi Screen 1600. Jedná se o produktivní a bezporuchový stroj, který nám značně usnadňuje práci. S firmou Eurogreen úzce spolupracujeme a pomáháme si všude, kde je to jen možné. Například veškeré stroje jsme si pořídili právě od ní. Kromě léty prověřené kvality techniky to máme s trochou nadsázky do servisu tak padesát metrů.“
(Podrobnosti v Komunální technice 7/2021)