Především na péči o stromy se specializuje společnost Adamera se sídlem v městysu Višňové na Znojemsku. Její jednatel Radomír Adámek (foto) působí v oboru již téměř třicet let. Za tu dobu jako mnozí jiní vystoupal ze skromných začátků až do křesla šéfa úspěšné firmy. Pozoruhodné, nikoliv mimořádné.
Když k tomu ale dodáme, že firma Adamera se od začátku spoléhá pouze na pracovitost, odbornost a houževnatost týmu svých zaměstnanců a již patnáctým rokem funguje jako dobře namazaný stroj bez jakýchkoliv dotací, dobereme se puncu výjimečnosti. Ten ještě umocňuje další pozoruhodný moment v podobě sázky na techniku od českého výrobce Laski, jež tvoří základ strojního vybavení. Zaznamenáníhodné.
V centru dění arboristika
„Společnost Adamera by se dala přirovnat k menším technickým službám měst nebo obcí zaměřeným na komplexní údržbu zeleně. S naší úzce specializovanou technikou, kterou podobné firmy nemají nebo se jim ji držet nevyplácí, pomáháme těmto subjektům realizovat jejich úkoly. V současné době máme tři stálé zaměstnance, k nimž si v případě potřeby najímáme živnostníky. Podle druhu prací tvoří partu obvykle pět až sedm lidí. Působíme především v Jihomoravském kraji a Kraji Vysočina, zhruba v okruhu do 150 kilometrů od sídla. Pokud přijde větší zakázka, jezdíme i dál. Hlavně kvůli kratším dojezdovým vzdálenostem se spoléháme na profesionální stroje střední velikosti. Pokud nám zákazník zavolá, můžeme být na místě třeba za půl hodiny a nemusíme řešit zdlouhavý přesun těžké mechanizace,“ vítá nás Radomír Adámek a přidává:
„Naší hlavní činností je arboristika, tedy komplexní péče o dřeviny. Jedná se o postřiky proti chorobám, prořezávání nebo zajištění korun stromů. Naši specialisté mají certifikát Evropský arborista ETW opravňující ke kvalifikovanému ošetřování dřevin. Nabízíme rizikové kácení, štěpkování dřevní hmoty a frézování pařezů. Věnujeme se údržbě živých plotů a zelených ploch – od zahrad až po zanedbané pozemky – do rozlohy zhruba jednoho hektaru. Podle požadavků zákazníka nebo místních podmínek sekáme se sběrem nebo mulčujeme. Naší specialitou jsou injektáže do kořenového systému stromů na provzdušnění půdy a lepší přísun vody a živin.“
Kompletní řada fréz
Společnost Adamera má kromě již uvedeného veterána v majetku ucelenou řadu tří modelů pařezových fréz Laski různých velikostí, všechny v agregaci na pásovém podvozku. Nejmenší typ 26 je vybavený ručním ovládáním (může být i s dálkovým), prostřední 50 a největší 56 se řídí na dálku. Kromě výkonu motoru se stroje liší rozměry, hmotností, svahovou dostupností a produktivitou práce. Radomír Adámek oceňuje shrnovací radlici ve výbavě největší frézy. Po zpracování velkého pařezu totiž zbude i několik kubíků odpadu a ruční práce při manipulaci s ním je obtížná a zdlouhavá.
„Každá velikost frézy má u nás své opodstatnění. Také nejmenší model 26 si poradí s metrovým pařezem, ale trvá mu to hodinu. Největší typ 56 stejnou práci zvládne za poloviční dobu. Odlišná je svahová dostupnost. Malá fréza se bez problému vyšplhá do svahu okolo 35 stupňů, ta větší se dostane nanejvýš do 20 stupňů. Na pěkné zahradě nemůžeme použít sice výkonný, ale těžký stroj. To bychom se se zlou potázali. Někde zase pracujeme ve stísněných prostorech. Například frézujeme pařezy mezi hroby. Pro každou lokalitu a typ nasazení se hodí jiný model techniky,“ vysvětluje šéf Adamery.
„Všechno chce své. Například dálkové ovládání je především pro bezpečí obsluhy výborným řešením. Velice užitečné je hlavně u velkých, výkonných a produktivních strojů. U menší techniky je zase lepší ruční ovládání. Obsluha tak cítí bezprostřední odpor a různé tlaky stroje, na něž může pohotově reagovat. V poslední době jsme se trochu jsme se obávali, jak budou pracovat motory technicky přizpůsobené požadavkům nových emisních norem, ale šlapou na výbornou,“ přidává Pavel Znojil za společnosti Laski.*
(Podrobnosti v Komunální technice 3/2021)