Ekologické metody likvidace plevele

Přesto, že v České republice doposud nebyl vydán zákaz používání herbicidů při likvidaci plevele v komunální sféře, stále více měst a obcí začíná přecházet na ekologické metody. Nemalý podíl na tom má často i tlak veřejnosti. Podívejme se na ně podrobněji.

Mechanické odstraňování

Každá technologie má své výhody a nevýhody a existují také specifické podmínky, u nichž je možné použít pouze jednu metodu. Právě toto vše si dobře a v širších souvislostech uvědomují ve firmě HS+ a díky tomu dnes dokážou zákazníkům nabídnout všechny technologie, k tomu poskytnout poradenství a pomohou vybrat nejvhodnější metodu pro konkrétní podmínky.

Nejjednodušší a nejlevnější jsou mechanické metody odstraňování plevele pomocí strojů s vlastním spalovacím motorem. S nimi lze ošetřit téměř všechny komunální plochy v obcích a kromě nízkých nákladů na náhradní kartáče v řádu tisícikorun za rok mají ještě jednu další velkou výhodu. Tou je okamžitý optický efekt, jelikož ošetřená plocha je ihned po aplikaci čistá. Při použití této metody by se měl zahušťovat kořenový systém plevelných rostlin s následným intenzivnějším růstem. Pokud jsou ale suché roky, dochází při mechanickém odstranění plevele k výrazné redukci jeho růstu. Výsledek bývá často i lepší než u tepelných metod.

Na mechanické odstraňování plevele nabízí HS+ revoluční stroje dánské značky KWERN, které díky kartáčům ze svazků ocelových plochých pásků uložených téměř vodorovně dosahují velký plošný výkon a vynikající výsledky. Tyto odplevelovače jsou navíc poměrně lehké a nepřenášejí přes ocelové pásky rázy od nerovností. Práce s nimi je tak podstatně komfortnější, než s jinými výrobky. Kromě ručně vedených strojů jsou k dispozici také nástavbové dvojkartáče pro ridery Husqvarna série 200 a 300 a Stiga Park.

Zářiče

Z tepelných metod na likvidaci plevele mají jednoznačně nejnižší provozní náklady zářiče od německého výrobce ADLER Arbeitsmaschinen GmbH & co. KG, jehož na českém a slovenském trhu zastupuje rovněž firma HS+. Tyto zářiče se vyznačují uzavřenými hořákovými komorami s keramickými destičkami. Systém se vyznačuje velmi efektivním využitím tepla z hořáků, jeho usměrněním pouze dolů na ošetřovanou plochu. Navíc zabraňuje vyšlehnutí plamene mimo komory.

Díky této technologii a pracovní rychlosti okolo 2 km/h dosahují zářiče ADLER Heater vysokého plošného výkonu a velmi nízkých provozních nákladů. U ručně vedených strojů s pracovní šířkou 55 cm tak lze ošetřit plochu až 1000 m2/h s provozními náklady okolo 0,40 Kč/m2. Pro lepší představu, při využití zářiče ADLER Heater 500E spočívají v podstatě provozní náklady v nákupu propanu a činí za rok, při použití zářiče po dobu 100 dnů, zhruba 40 000 korun.

Kromě ručně vedených zářičů s elektropojezdem, který zaručí optimální pojezdovou rychlost bez ohledu na terén, a tím také správný výsledek aplikace, jsou v nabídce i zářiče nástavbové, které je možné agregovat na většinu komunálních nosičů včetně kompaktních traktorů.

Horká voda a pára

Poměrně známou technologií, ovšem s velmi vysokými provozními náklady, je ta s využitím horké vody nebo páry. Náklady jsou v porovnání se zářiči ADLER Heater dokonce 20 až 30x vyšší.

Pro představu několik čísel, která hovoří za vše. Při použití této technologie také po dobu 100 dnů v roce se jenom náklady na naftu pro ohřev vody pohybují okolo 130. 000 korun. K tomu je potřeba připočítat chemické látky, které se přidávají do vody na úpravu. Vycházejí při tomto využití na minimálně 20 000 korun ročně. K tomu je nutno přičíst asi 160 m3 vody za rok při práci s ruční tryskou. Při použití čelní nesené aplikační lišty je to dva až třikrát víc podle typu stroje. Je nutno kalkulovat s dalšími náklady na dozásobování stroje vodou, protože její objem v nádržích stačí většinou na jednu až dvě hodiny práce – podle typu stroje a nosiče.

Jak již bylo uvedeno, jsou místa a podmínky, kde nelze jinou technologii použít, takže i tato metoda má své opodstatnění. Proto má i HS+ v nabídce stroj Kombi Power od německé firmy FIEDLER Maschinenbau und Technikvertrieb GmbH. Toto profesionální zařízení se liší od jiných výrobků také ovládáním s pomocí panelu s barevným displejem v kabině nosiče. Zobrazují se na něm všechny důležité informace, jako je teplota vody, její průtok, objem v nádrži, dojezd s ním, počet zapnutých sekcí aplikační lišty, optimální pojezdová rychlost, objem nafty v nádrži a další.

Řešení pro každého

Vzhledem k tomu, že společnost HS+ byla jednou z prvních, které se v České republice začaly zabývat ekologickou likvidací plevele, a k tomu absolvovala také přímé konfrontace s ostatními dodavateli, má bohaté zkušenosti s touto problematikou. Díky tomu dokáže zájemcům poskytnout objektivní poradenství. A k tomu nabídnout optimální řešení pro jejich konkrétní podmínky.

(Podrobnosti v Komunální technice 2/2021)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down