Nová metoda pro šetrnou likvidaci plevelů

Za účelem vývoje a výroby zařízení pro ekologickou likvidaci plevelných rostlin byla založená společnost KECKEX. Podstatou metody je spolupůsobení horké vody a páry. Tato technologie se uplatní v komunální sféře, u firem poskytujících služby, v zemědělství, zahradnictví, ovocnářství a dalších oborech.

Generátorem horké páry je voda ohřátá až ke 140 stupňům Celsia. Výsledná směs je tvořená 50 % páry a stejným podílem vody.

Postup je vhodné opakovat

Pára má za úkol sterilizovat půdu a předehřát její povrch, aby nedošlo k ochlazení vody, která má díky tomu odpovídající teplotu pro správný účinek na kořeny plevele nacházející se pod povrchem půdy.

Vodní pára se vede s pomocí speciální teplotněodolné hadice k individuálně volitelnému aplikačnímu příslušenství, s jehož pomocí se plevel doslova „spaří“. Při tom dochází v rostlinách k bílkovinovému šoku a následně k rozpadu jejich buněčných stěn. Rostliny ztrácí schopnost přijímat další vodu a v dalším průběhu rychle usychají.

„Tento proces je vhodné v závislosti na výšce porostu a přírodních podmínkách několikrát opakovat. S každou další aplikací dochází k oslabení také hlouběji kořenících rostlin, až plevele trvale hynou,“ vysvětluje Ing. Marek Vysloužil z akciové společnosti ZÁLESÍ, dovozce uvedené technologie.

Efekt za každého počasí

Jak nám řekl dále, systém KECKEX je možné použít za každého počasí. Velmi vhodný je pro komunální nasazení, a to i pro velkoplošnou aplikaci. Sortiment zahrnuje ručně ovládané příslušenství i nástavby pro různé nosiče s čelní hydraulikou, které lze podle individuálních potřeb přizpůsobit.“

Plošný hodinový výkon u ručně vedených aplikátorů dosahuje zhruba 200 m2, u nástavbových řešení je to kolem 600 a více m2. Generovaná směs páry a vody je použitelná na všechny druhy povrchů jako asfalt, zámková dlažba, obrubníky, beton, oblázky a další – bez rizika jakéhokoliv poškození.

Podle Marka Vysloužila KECKEX účinkuje na všechny druhy plevelů včetně těch vytrvalých, jako jsou například rdesna, pampelišky, přesličky a další druhy.

(Podrobnosti v Komunální technice 5/2020)*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down